مجلس

تاریخی

نامه اعتراضی علی مطهری به وزارت کشور

علی مطهری در نامه​ای به وزارت کشور نسبت به رد صلاحیتش اعتراض کرد و عدم التزامش به اسلام، قانون اساسی و ولایت فقیه را رد کرد.
به گزارش جهان  متن کامل نامه علي مطهري به وزارت کشور به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
هيئت اجرايي مركز حوزه انتخابيه تهران، ري، شميرانات و اسلام شهر
با اهداء سلام، عطف به نامه شماره ۳۹۵/۱/۹۰۹ مورخ ۱۹/۱۰/۹۰ آن هيئت، مستندات رد صلاحيت اينجانب يعني بند ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي به چهار جزء تحليل مي شود كه ذيلا همراه پاسخ هر يك ذكر مي گردد:

۱. عدم اعتقاد به اسلام. اين دليل وارد نيست زيرا: اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا رسول الله و اشهد ان عليا ولي الله.
۲. عدم التزام عملي به اسلام. اين هم وارد نيست زيرا اينجانب در حد توان خود از ترك واجبات و ارتكاب محرمات اجتناب دارم.
۳. عدم وفاداري به قانون اساسي. اين دليل نيز وارد نيست مگر اين كه مقصود برخي اصول قانون اساسي باشد كه كلا در كشور فراموش شده و وفاداري به آن وجود ندارد، مانند برخي اصول فصل سوم قانون اساسي كه مشتمل بر حقوق ملت است.
۴. عدم وفاداري به اصل مترقي ولايت مطلقه فقيه. اين هم وارد نيست. البته اينجانب برداشت امثال جبهه پايداري از ولايت فقيه را قبول ندارم. ولايت فقيه را همان طور كه شهيد آيت الله مطهري گفته اند ولايت مكتب و ايدئولوژي مي دانم نه ولايت شخص، و به تعبير آيت الله جوادي آملي ولايت فقه است و به تعبير رهبر انقلاب «مرز التزام به ولايت فقيه احكام حكومتي است» يعني در احكام حكومتي بايد اطاعت محض باشد اما در ساير امور هر كس آزاد است كه نظر خود را ابراز كند هر چند مخالف نظر رهبري باشد. در احكام حكومتي هم تا قبل از صدور حكم، هر كس مجاز است كه نظر رهبري را تغيير دهد، آنچنان كه شهيد آيت الله مطهري در چند مورد امام خميني (ره) را نسبت به نظر خود متقاعد كردند و امام(ره) نيز نه تنها ناراحت نمي شدند بلكه ايشان را حاصل عمر و پاره تن خويش ناميدند.

علاوه بر اين، ولي فقيه، انتقادپذير و در مقابل مردم پاسخگوست همچنان كه مقام رهبري بارها به انتقادات با روي باز پاسخ داده اند و از هرگونه بت سازي و تملق و چاپلوسي بيزارند، و در تاريخ ۱۷ مهر ۸۶ نيز فرمودند:« البته نبايد با مسئولان مبارزه و دشمني كرد، اما اين حرف به معناي انتقاد نكردن و مطالبه نكردن از مسئولان متخلف از جمله رهبري نيست، چرا كه مي توان در عين صفا و دوستي انتقاد هم كرد.»
بالاتر اين كه اميرالمومنين علي عليه السلام فرمود « از من در خفا و علن انتقاد كنيد» و خود به انتقاد و حتي توهين منتقدين و معترضين با روي گشاده پاسخ مي دادند.
بنابراين اينجانب به ولايت مطلقه فقيه با برداشت درست از آن وفادارم و بخشي از مشكلات كشور را ناشي از برداشت غلط برخي دوستان نادان انقلاب از اين اصل مترقي مي دانم. البته وفاداري و التزام عملي اينجانب به اصل ولايت فقيه به آن شدت نيست كه يازده روز در مقابل حكم ابقاي وزير اطلاعات مقاومت و خانه نشيني كنم و يا بر تعبير «بيداري انساني» در مقابل «بيداري اسلامي» درباره نهضتهاي اجتماعي منطقه اصرار بورزم.
به هر حال اين روش هيئت اجرايي كه ظاهرا برخي اعضاي آن به جاي آنكه معتمدان مردم باشند معتمدان دولت هستند يادآور نوع برخورد كليساي كاتوليك در قرون وسطي با مردم است كه منجر به رويگرداني مردم اروپا از دين و ايمان شد و اين رويگرداني همچنان ادامه دارد.
با تقديم احترام
علي مطهري
۲۲/۱۰/۹۰
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:26  توسط مصطفی جوان  | 

پیش شرط دشمن‌شکنی در 12 اسفند چیست؟

سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار علما، فضلا، طلاب و قشرهای مختلف مردم قم یک "منشور مهم و کاملی درباره انتخابات" بود؛ منشوری که وظیفه همگان اعم از مردم، کاندیداها و مسئولان و مجریان انتخابات را در قبال رویداد خطیر 12 اسفند امسال تصریح و روشن کرد.
سرویس سیاسی جهان نیوز- حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار با اشاره به تلاش های گسترده غرب برای فشار به جمهوری اسلامی، اهداف این تلاش ها را "بیرون کردن مردم از صحنه" و "اختلال در اراده مسئولان" دانستند. ایشان در ادامه با بی نتیجه خواندن این اقدامات ضدایرانی، بر پیشروی در مسیر انقلاب اسلامی و اینکه مردم "پاى ثابت" اين حركت عظيم هستند، تاکید کردند تا اینکه به مقطع حساس کنونی رسیدند:  یكى از جاهائى كه مردم مي توانند حضورشان را نشان بدهند، همين انتخابات است.

رهبر انقلاب که همواره درباره توطئه ها و برنامه های ضدایرانی دشمن هشدار و تذکر داده اند، این بار هم با نگاه نافذ و دید روشنگر خویش علت اهمیت حضور مردم در صحنه انتخابات مجبس نهم را اینگونه بیان کردند: نه از حالا، از مدتى قبل شروع كرده‌اند؛ كه شايد كارى كنند كه در اين انتخابات، حضور مردم كم شود. مي شنويد ديگر، مى‌بينيد؛ حالا در آن مقدارى
استقبال پرشور کاندیداها از مرحله نخست انتخابات مجلس نهم با وجود کارشکنی جریان فتنه و نیز نظرسنجی های مراکز رسانه ای و اطلاعاتی مرجع حاکی از انتخابات باشکوه دیگری در روز 12 اسفند ماه است
كه به گوش مردم مي رسد، به چشم مردم مي رسد، در مطبوعات و در رسانه‌هاى گوناگون، دشمنان ما، از آن صدر گرفته است، كه مركز و قرارگاه فرماندهى جبهه‌ى كفر و استكبار است، تا اين پادوها و ايادى كوچك و پياده‌نظامشان كه همه جا پخشند - اينجا هم هستند، بيرون هم هستند - همه‌ى تلاششان اين است كه كارى كنند كه مردم در اين انتخابات شركت نكنند.

استقبال پرشور کاندیداها از مرحله نخست انتخابات مجلس نهم با وجود کارشکنی جریان فتنه و نیز نظرسنجی های مراکز رسانه ای و اطلاعاتی مرجع حاکی از انتخابات باشکوه دیگری در روز 12 اسفند ماه است؛ نکته ای که رهبر معظم انقلاب هم آن را اینگونه تایید کردند: من با تجربه‌اى كه از رفتار اين مردم دارم، و با اعتمادى كه به لطف خداى متعال دارم، پيش‌بينى مي كنم كه به لطف الهى، به فضل الهى، به حول و قوه‌ى الهى، حضور مردم در اين انتخابات، يك حضور دشمن‌شكن خواهد بود و با اين انتخابات، خون تازه‌اى به پيكر انقلاب و كشور و نظام جمهورى اسلامى دميده خواهد شد.

این جملات سرآغاز منشور مهم انتخابات بود؛ جملاتی که بیش و پیش از همه اهمیت حضور مردم در صحنه انتخابات را یادآور می شود و تاکید دارد بازیگر اصلی این صحنه سرنوشت ساز، مردمی هستند که وظایف خطیری را بر عهده دارند.

وظایف مردم

"انتخاب درست" از جمله رسالت های اساسی مردم
مقام معظم رهبری: انتخابات بايد سالم باشد، رقابتى باشد. رقابت غير از خصومت است، رقابت غير از تهمت‌زنىِ متقابل است؛ اينها را بايد همه مواظب باشيم
است که البته رهبر انقلاب آن را امیدوارانه توصیف می کند: مردم بايد چشمها را باز كنند، ملتفت باشند. خوشبختانه مردم ما بيدارند ... مردم درست بشناسند، درست انتخاب كنند و ان‌شاءالله مجلسى تشكيل شود باب نظام اسلامى. و به لطف الهى ان‌شاءالله همين جور هم خواهد شد.

کاندیداها
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دوم منشور انتخابات وظایف و مسئولیت های کاندیداهای انتخابات را پیش می کند و مطلع این سخن را "بهترين و بدترين خاطره‌ها" از انتخابات سال 88 ذکر می کنند. ایشان پس از آنکه حضور عظيم چهل ميليونى مردم پاى صندوقهاى رأى را بهترين خاطره‌ها عنوان کردند، بدترين خاطره‌ها را هم مربوط به "جرزنى‌هاى سياسى" يك عده آدم نادان، ناباب و بعضاً معاند دانستند و تصریح کردند تنها و صحیح ترین راه برای نشان دادن اعتراض "قانون" است.

ایشان تلویحا کاندیداهای انتخابات مجلس را به هشیاری در این زمینه فراخواندند و درِ بی‌قانونی را بر آن بستند؛ دری که به اعتقاد رهبر انقلاب با در صحنه بودن مردم خود به خود بسته خواهد شد: تا اين ملت توى صحنه‌اند، تا اين پيوند وجود دارد، هيچ كس در اين كشور، در كارهاى خلاف، كارى از پيش نخواهد برد. بايد همه مراقب باشيم. انتخابات مظهر
رهبر معظم انقلاب: نامزد انتخابات بايد با قصد خدمت وارد شود. اگر با قصد قدرت‌طلبى و جمع‌كردن پول و مسائل گوناگون و انگيزه‌هاى ناسالم ديگر وارد شود، به كشور خدمت نمي كند
حضور مردم و محصول آن، مظهر رأى مردم و خواست مردم است؛ بايد به آن احترام گذاشت.

توصیه مهم و دیگر رهبر انقلاب هرچند اصولا متوجه کاندیداهاست اما شانه مردم و مسئولان را هم از تقید به آن خالی نکرده است: انتخابات بايد سالم باشد، رقابتى باشد. رقابت غير از خصومت است، رقابت غير از تهمت‌زنىِ متقابل است؛ اينها را بايد همه مواظب باشيم. رقابت اين نيست كه كسى اثبات خود را متوقف بر نفى ديگرى بداند. رقابت اين نيست كه كسانى بيايند براى  جلب نظر مردم، وعده‌هاى خلاف قانون اساسى، خلاف قوانين عادى بدهند؛ اينها نبايد باشد. كسانى كه وارد عرصه‌ى انتخابات مي شوند، چه از طرف مجريان و مسئولان، چه از طرف كسانى كه نامزد مي شوند، بايستى به آداب و شروط يك حركت عمومىِ سالم پايبند باشند، متعهد باشند؛ اين لازم است.

سخنان رهبر انقلاب که کنایه ای هشدارآمیز به فضای انتخابات ریاست جمهوری دهم هم بود، آنقدر ساده و روان است که تکلیف را ابتدا برای کاندیداها سپس حامیان آنان و مسئولان انتخاباتی بی هیچ پیچ و خمی معین کرده است. دیگر جایی برای تن ندادن به این منشور که اتفاقا عین قانون مصوب مجلس هم هست، وجود ندارد.

دیگر توصیه همه گیر حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات روز دوشنبه موضوع "تعهدات کاندیداها" بود که علاوه بر کاندیداها
حضرت آیت الله خامنه ای: برخى اوقات بعضى‌ها ادعا كردند كه انتخابات ناسالم است؛ ما فرستاديم تحقيق كردند، تدقيق كردند، ديدند نه، ممكن است گوشه و كنار تخلفاتى باشد، اما چيزى كه انتخابات را ناسالم كرده باشد، نتيجه‌ى انتخابات را تغيير بدهد، مطلقاً اتفاق نيفتاده؛ همانى كه مردم انتخاب كردند
مردم را هم خطاب قرار داد: كسانى كه وارد عرصه‌ى انتخابات مي شوند، بايد يك تقيداتى، تعهداتى داشته باشند. اين، خطاب به همه‌ى كسانى است كه به عنوان نامزد وارد عرصه‌ى انتخابات ميشوند، و خطاب به همه‌ى مردم است. نامزد انتخابات بايد با قصد خدمت وارد شود. اگر با قصد قدرت‌طلبى و جمع‌كردن پول و مسائل گوناگون و انگيزه‌هاى ناسالم ديگر وارد شود، به كشور خدمت نمي كند. نامزد انتخابات بايد با انگيزه‌ى خدمت وارد شود؛ اين را بايد تشخيص داد، بايد فهميد، بايد حدس زد. اگر چنانچه نامزدها به مراكز ثروت و قدرت متصل شوند، كار خراب مي شود.

مجریان

اما موضوع "امانتداری مجریان" که در هفته های اخیر مورد توجه منتقدان جریان انحرافی قرار گرفته است، از دیگر بخش های مهم منشور مورد اشاره بود.

رهبر انقلاب همزمان با تاکید بر تابعیت از قانون، مجريان را فرمان دادند که "بايد تمام سعى خودشان را بكنند كه امانتدارى كنند." ایشان در عین حال عنوان کردند: خوشبختانه انتخاباتهاى ما در طول اين سالهاى متمادى - اين همه ما انتخابات داشتيم؛ بيش از سى انتخابات در اين سى و دو سال - انتخابات سالمى بودند. برخى اوقات بعضى‌ها ادعا كردند كه انتخابات ناسالم است؛ ما فرستاديم تحقيق كردند، تدقيق كردند - هم در زمان حيات مبارك امام (رضوان الله عليه)، هم بعد از آن - ديدند نه، ممكن است گوشه و كنار تخلفاتى باشد، اما چيزى كه انتخابات را ناسالم كرده باشد، نتيجه‌ى انتخابات را تغيير بدهد، مطلقاً اتفاق نيفتاده؛ همانى كه مردم انتخاب كردند، در بيرون واقع شده است. بايد سعى كنند
رهبر معظم انقلاب: من مطمئنم كه اين انتخابات براى ملتهاى ديگر هم يك نشانه‌اى است. براى همين هم هست كه دستگاه‌هاى خبيث استكبار، از آمريكا و انگليس و صهيونيستها و ديگران، دارند مرتباً تلاش مي كنند كه اين انتخابات را به يك جورى خراب كنند، مخدوش كنند.
انتخابات سالم باشد؛ اين به عهده‌ى مجريان است؛ چه مجريان در دولت و وزارت كشور، چه در دستگاه شوراى محترم نگهبان.

اثرات فراملی

این توصیه ها و تذکرات مهم که بی تردید منشور کاملی درباره انتخابات است، اگر در نظر و عمل مورد توجه مردم، کاندیداها و مسئولان اجرایی قرار گیرد، بی شک همانگونه که رهبر انقلاب مژده دادند باید منتظر خلق انتخاباتی "دشمن شکن" در اسفند ماه باشیم که نه تنها اثرات مثبت و تعیین کننده ای در داخل کشور خواهد داشت که پیام های مهمی را هم برای ملت های در حال انقلاب منطقه ارسال خواهد کرد.

رهبر انقلاب در فرمایشات خویش در همین باره تصریح کردند: من مطمئنم كه اين انتخابات براى ملتهاى ديگر هم يك نشانه‌اى است. براى همين هم هست كه دستگاه‌هاى خبيث استكبار، از آمريكا و انگليس و صهيونيستها و ديگران، دارند مرتباً تلاش مي كنند كه اين انتخابات را به يك جورى خراب كنند، مخدوش كنند. كشورهاى ديگر نگاه مي كنند ببينند اين پيشكسوت انتخاباتى و انقلابى - كه ملت ايران است - چه كار خواهد كرد. ملت ايران در اين زمينه، جزو پيشكسوت‌هاست. ملتهاى ديگر نگاه مي كنند ببينند انتخابات در ايران به كجا خواهد رسيد. استكبار دوست دارد كه انتخابات در كشور ما آنچنان بشود كه ملتها را مأيوس كند.

با این اوصاف، با تاکیدات رهبر انقلاب حجت بر اضلاح مثلث انتخابات مجلس نهم تمام شده و با توجه به اخبار متعددی که از برنامه های ضدایرانی غرب با میدان داری جریان فتنه در انتخابات امسال منتشر شده، پیداست که این سه ضلع بویژه مردم ایران نقش تعیین کننده در مقطع کنونی بر عهده دارند که امید می رود با ایفای شایسته آن همه برنامه ریزی های غرب صهیونی و عوامل داخلی آن بار دیگر ابتر بماند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:24  توسط مصطفی جوان  | 

اسامی بیش از 30نماینده رد صلاحیت شده انتخابات مجلس

به گزارش خبرنگار جهان، 3 نماينده فعلي شهر تهران، سه نماينده از آذربايجان شرقي، چهار نماينده از استان آذربايجان غربي، ۲نماينده از استان اردبيل، يك نماينده از اصفهان، يك نماينده از استان ايلام، ۲ نماينده از خراسان شمالي، ۲ نماينده از خوزستان، یک نماينده از استان زنجان، ۲ نماینده از سیستان وبلوچیستان، 3 نماينده از استان فارس، یک نماینده از استان قزوین، سه نماینده از استان کردستان، یک نماینده ازاستان کرمان، یک نماينده از استان گيلان، ۲ نماینده از لرستان و یک نماینده از استان مازندران رد صلاحیت شده اند.

این رد صلاحیت ها در مرحله اول و توسط هیات های اجرایی انجام شده و طبق قانون این نمایندگان چهار روز فرصت دارند تا اعتراض کنند.

اسامی نمایندگان رد صلاحیت شده به شرح زیر است:

چهار نماينده فعلي شهر تهران
1- علی مطهری نماینده تهران
2- حمید رضا کاتوزیان نماینده تهران
3- علی عباسپور نماینده تهران

پنج نماينده از آذربايجان شرقي

4- مجید نصیرپور نماینده سراب
5- غلامحسین اهری نماینده اهر و هریس
6- رضا علیزاده نماینده ورزقان

چهار نماينده از استان آذربايجان غربي

7-جلال محمود زاده نماینده مهاباد
8-نادر قاضی پور نماینده ارومیه
9-سلیمان جعفرزاده نماینده ماکو
10- علی زنجانی نماینده نقده

۲ نماينده از استان اردبيل

11-وکیل سپه نماینده پارس آباد
12-یونس اسدی نماینده مشکین شهر

يك نماينده از اصفهان

13- محمد ضابطی نماینده نطنز

يك نماينده از استان ايلام

14-داریوش قنبری نماینده ایلام

۲ نماينده از خراسان شمالي

15- موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد
16-محمدمهدی شهریاری نماینده بجنورد

۲ نماينده از خوزستان

17- مصطفی مطور زاده نماینده خرمشهر

یک نماينده از استان زنجان

19- سید فاضل موسوی نماینده خدابنده

۲ نماینده از سیستان وبلوچیستان

20- پیمان فروزش نماینده زاهدان
21-یعقوب جدگدل نماینده چابهار و نیک شهر

چهار نماينده از استان فارس

22- داوود محمدجانی نماینده آباده
23- سید احمدرضا دستغیب نماینده شیراز(فرزند فخرالدین)
24- علی اصغر حسنی نماینده لارستان

یک نماینده از استان قزوین

25-قدرت الله علیخانی نماینده قزوین

سه نماینده از استان کردستان

26-عبدالجبار کرمی نماینده سنندج
27- سید عماد حسینی نماینده قروه
28-اقبال محمدی نماینده سنندج

یک نماینده ازاستان کرمان

29-مصطفی رضاحسینی نماینده شهربابک

سه نماينده از استان گيلان

30- سید مهدی صادق نماینده آستانه

1 نماینده از لرستان

31- محمد محمدی سلسه و دلفان

یک نماینده از استان مازندران

32-انوشیروان محسنی بند پی نماینده نوشهر و چالوس


اصلاحیه: در متن اولیه، اسامی علیرضا محجوب نماینده تهران و محمد حسن دوگانی نماینده فسا هم در لیست نمایندگان رد صلاحیت شده، قرار داده شده بود که به اطلاع می رساند این 2 نماینده توسط هیئت های اجرایی تایید صلاحیت شده اند. بدین وسیله از آقایان محجوب و دوگانی و نیز مخاطبان محترم جهان پوزش می خواهیم.
همچنین خانم آجرلو نماینده کرج و آقایان خدادادی، محمدیاری و دلق پوش نمایندگان ملکان، تالش و آستارا و هادی مقدسی نماینده بروجرددر گفتگو با جهان ضمن تکذیب خبر ردصلاحیت خود، اعلام کردند که تایید صلاحیت شده اند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:21  توسط مصطفی جوان  | 

ردصلاحیت برخی نمایندگان سابق از سوی هیئت‌های اجرایی

به گزارش خبرنگار جهان، برخی از نمایندگان مجلس در دوره های گذشته از جمله نمایندگان دوره ششم، داوطلب انتخابات نهمین دوره مجلس شدند که در مرحله اول صلاحیت آنها توسط هیئت های اجرایی تائید نگردید.

در این میان می توان به اسامی چون اکبر اعلمی نماینده تبریز در مجلس ششم و هفتم اشاره کرد که برای انتخابات مجلس هشتم رد صلاحیت شد.

وی برای این دوره هم ثبت نام کرد که باز هم رد صلاحیت شده است.

بر اساس شنیده ها اعلمی با حضور در فرمانداری شمیرانات کاندیدای انتخابات مجلس نهم شد.

ایرج ندیمی نماینده دوره ششم و هفتم از حوزه انتخابیه لاهیجان بود که نتوانست به مجلس هشتم راه یابد.

ندیمی در دولت نهم و دهم پست های مختلفی گرفت که آخرین پست وی معاونت وزارت صنایع و معادن بود.

وی برای انتخابات مجلس نهم هم ثبت نام کرد اما رد صلاحیت شده است.

ناصر نصیری نماینده گرمی و دشت مغان در مجلس هفتم بود که در انتخابات مجلس هشتم از رقیب خود یعنی ولی اسماعیلی شکست خورد و نتوانست به مجلس راه یابد.

نصیری برای انتخابات این دوره ثبت نام کرد اما رد صلاحیت شده است.

از حوزه انتخابیه سنقر و کلیایی سه نماینده ادوار گذشته کاندیدا شدند اما هر سه نفر رد صلاحیت شدند.

برات محمدی نماینده دور چهارم، قدرت اله حشمتیان نماینده دوره پنجم و بهمن الیاسی نماینده دوره هفتم این حوزه انتخابیه، در انتخابات نهمین دوره از شهرستان سنقر و کلیایی کاندیدا و هر سه نفر رد صلاحیت شدند.

محمد علیخانی نماینده قزوین در مجلس هفتم بود که صلاحیت وی برای مجلس هشتم تائید نشد.

علیخانی که فرزند قدرت اله علیخانی نماینده فعلی قزوین است، برای انتخابات مجلس نهم از حوزه انتخابیه بوئین زهرا کاندیدا شد، که صلاحیت وی رد شده است
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:20  توسط مصطفی جوان  | 

افزایش یارانه حربه جریان‌انحرافی در انتخابات

به گزارش جهان پرویز سروری در گفتگو با مهر، با اشاره به برنامه های جریان انحرافی در هفته های آخر منتهی به انتخابات مجلس نهم اظهار داشت: جریان انحرافی برای مجلس نهم فازهای مختلف را طراحی کرده تا برنامه های خود را پیش ببرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه با بیان اینکه از برنامه های این جریان افزایش توقعات اجتماعی مردم است گفت: آنها دائما اعلام می کنند ما می توانیم یارانه ، امکانات و ظرفیت های زیادی را در اختیار مردم قرار دهیم و از این طریق مردم را تحت تاثیر این شعارها قرار می دهند.

قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی افزود: طبیعی است که در چنین حالتی مجلس مقابل این شعارهای غیر عملی بایستد؛ چرا که امکان تحقق این شعارها وجود نخواهد داشت.

سروری در ادامه خاطر نشان کرد: در این وقت است که جریان انحرافی این القاء را در اذهان عمومی بوجود می آورد که با چنین مجلسی امکان تحقق چنین وعده هایی نیست و برای انجام وعده هایمان و دادن امکانات و یارانه بیشتر به مردم نیازمند یک مجلس همگرا با خودمان هستیم و سعی می کنند مردم را از این طریق مجاب کنند تا با رای دادن به گزینه های جریان انحرافی مسیری برای تحقق اهدافشان فراهم کنند.

قائم مقام جمعیت رهپویان با اشاره به اینکه این احتمال وجود دارد در روزهای منتهی به انتخابات یکسری اقدامات هیجانی و مبتنی بر شعار های بسیار تند و اقدامات غیر متعارف از سوی جریان انحرافی صورت بگیرد گفت: یکی از برنامه هایی که در دستور کار جریان انحرافی و فتنه است، راه اندازی ماشین تخریب شخصیت، نیروها و کاندیداهای اصولگرا است.

وی در ادامه تصریح کرد: سیاه نمایی وضعیت نظام، ایجاد یاس و نا امیدی در مردم و واگرایی میان مردم و اصولگرایان از دیگر اهداف دو جریان فتنه و انحراف است تا از این طریق مردم به گزینه هایی غیر از اصولگرایان رای دهند.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:19  توسط مصطفی جوان  | 

شروط انتخابات سالم

به گزارش جهان محمد کاظم انبارلویی در روزنامه رسالت نوشت:
انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در پيش است. اين پرسش كه شروط انتخابات سالم، جدي و آزاد چيست، يكي از دغدغه‌هاي اصلي مردم به عنوان انتخاب‌كنندگان و نامزدها به عنوان انتخاب‌شوندگان همواره مطرح بوده است.

طبيعي است يك انتخابات وقتي سالم، جدي و آزاد است كه رقابتي باشد و در اين رقابت همه اضلاع رقابت به عنوان سليقه‌هاي متفاوت حضور داشته باشند. هر رقابتي هم قاعدتاً در چارچوب قانون و ادب و آداب رقابت بايد صورت گيرد. رقابت به معناي اينكه هر كه ضربه اول را زد برده است طبيعي است كه نتيجه‌اي جز هرج و مرج ندارد.

جمهوري اسلامي طي سه دهه گذشته 30 بار به آراي عمومي براي انتخاب رئيس جمهور، نمايندگان مجلس، نمايندگان مجلس خبرگان، شوراهاي اسلامي، و حتي نام حكومت و نوع تدوين قانون اساسي و... رجوع كرده است. اقتضاي جمهوريت نظام به گونه‌اي است كه همه تصميمات كليدي‌ نظام بايد با امضاي رأي مردم باشد.

جمهوريت يكي از دو ركن ركين نظام اسلامي و از اصول لايتغير قانون اساسي است. خوب بود نظريه‌پردازان نظام اسلامي و فيلسوفان سياسي انقلاب در تعريف جمهوريت نظام مرزهاي آن را با مدلهاي رقيب يعني سوسياليسم و ليبراليسم مشخص مي‌كردند. ترديدي نيست مدل جمهوريت در نظام ما با نظامهاي رقيب متفاوت است. رأي مردم در نظام جمهوري يك امانت الهي است. اين رأي در برگيرنده فكر، سليقه و انديشه شهروندان مسلمان در نوع نگرش به اداره كشور است به همين دليل مسئولان اجرايي و نظارت بايد به ديده احترام به آن بنگرند و نتيجه را هرچه باشد از باب اينكه ميزان رأي ملت است بپذيرند.

رهبري نظام طي سه دهه گذشته نشان داده است از اين ميزان و حريم همواره صيانت كرده و هزينه‌هاي آن را هم پرداخته است.

شرط يك انتخابات سالم، جدي، آزاد و در عين حال رقابتي آن است كه در درجه اول مصون از مداخله قدرتهاي خارجي باشد و مردم خود در مورد سرنوشت كشورشان تصميم بگيرند. لذا اولين شرط انتخابات سالم آن است كه مردم نسبت به مداخله بيگانگان حساس باشند و انتخاب‌شوندگان از اينكه مورد حمايت اجانب قرار گيرند، شرمنده باشند و در مورد جايگاه خود در افكار عمومي از اين منظر تجديدنظر كنند.

شرط دوم آن است كه انتخاب‌شوندگان از موضع اثباتي، ديدگاههاي خود را براي مردم بيان كنند. اين ديدگاهها بايد معطوف به پيشرفت كشور، خدمت به مردم و بسط عدالت در جامعه باشد. لذا پذيرش گفتمان پيشرفت، عدالت و خدمت به عنوان يك گفتمان فراجناحي و فراگروهي بايد جزء مفروضات رقابت باشد. انتخابات صحنه رقابت «ديو» و «دلبر» نيست. انتخابات صحنه رقابت «انقلاب» با «ضدانقلاب» نيست. انتخابات براي خروج از قانون و ورود به عرصه ساختارشكني نيست. اين مسيري است كه دشمن طي سه دهه گذشته در انتخابات گونه‌گون به عنوان يك راهبرد تبليغاتي به ادبيات رقابت در داخل تحميل مي‌كرده است. متأسفانه برخي از روي غفلت و برخي هم از روي طمع و حرص به قدرت در اين مسير مي‌افتادند و منافع ملي و امنيت مردم را به خطر مي‌انداختند. اين مسير بن‌بستي است كه ديگر بايد طي نشود و بازيگران آن به خود آيند و به آينده خود و مردم كشورشان فكر كنند.

سومين شرط يك انتخابات سالم آن است كه قواعد اخلاقي و انساني در آنچه نفي يا اثبات مي‌شود رعايت گردد. رسيدن به قدرت ـ آن هم به هر قيمت ـ امر مذمومي است كه مردم در نوع رقابت‌ها آن را درك مي‌كنند.

بايد از خصومت‌ورزي و خلاف‌گويي و تهمت‌زني پرهيز كرد و اساس كار بايد روي صدق و سلم باشد.

مقام معظم رهبري در ديدار روز گذشته با مردم قم به مناسبت سالروز 19 دي روز قيام مردم قم در سال 56 مفهوم رقابت در انتخابات را بازتعريف كردند و فرمودند:
ـ رقابت غير از خصومت و تهمت‌زني متقابل است
ـ رقابت به معناي اثبات خود با نفي ديگران نيست
ـ رقابت دادن وعده‌هاي خلاف قانون براي جلب نظر مردم نيست
رقابت در مدل خصومت‌ورزي و تهمت‌زني براي طراحان نبرد نرم يك فرصت ايجاد مي‌كند تا يك شورش تمام‌عيار خياباني را با كارگرداني خود و نقش‌آفريني طرفداران نامزدها، به سمت به خطر انداختن امنيت كشور هدايت كنند. آنها براي به جان هم انداختن مردم از كدهايي استفاده مي‌كنند كه طرفين رقابت بر اساس دروغ و تهمت و خصومت‌ورزي تدارك ديده‌اند. كسي كه اثبات خود را در نفي ديگران جستجو مي‌كند و يا وعده‌هاي خلاف قانون مي‌دهد عملاً بذرهايي را در  زمين جمهوريت نظام مي‌كارد كه جز به ديكتاتوري و هرج و مرج منجر نمي‌شود.

اما اگر كسي با قصد خدمت به مردم و پيشرفت كشور و اجراي عدالت اقتصادي و اجتماعي گام بردارد، از انتخابات مي‌تواند سكويي براي وحدت ملي و اقتدار نظام بسازد. در اين مفهوم از جمهوريت و رويكرد انتخاباتي، هر رأي تيري به قلب دشمن و يك آجر براي تحكيم ساختارهاي قانوني نظام است.

جبهه متحد اصولگرايان با زعامت آيت‌الله‌مهدوي‌كني و آيت‌الله‌يزدي و مشاركت اعضاي محترم و معزز جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين حوزه علميه قم طي چند ماه گذشته با صدور بيانيه‌ها و اطلاعيه‌ها و سخنرانيها سعي كردند نوعي ادبيات رقابت را در انتخابات آينده پايه‌گذاري كنند كه در مسير گفتمان پيشرفت، خدمت و عدالت باشد. بر اين مبنا مرزبندي با دشمن و روشنگري در خصوص مقاصد شوم بيگانگان در سرفصل همه موضع‌گيريها بوده است. همچنين با اعلام اينكه هيچ گروه و فرد اصولگرايي رقيب جبهه متحد اصولگرايان نيست عملاً فضايي را براي وحدت و همگرايي فراهم آورده است. اين ديدگاه معتقد است بايد در انتخابات آينده پايه يك رقابت اخلاقي را بنا نهاد و بر اساس شايستگي‌ها هر كس نامزدهاي خود را معرفي كند و در نهايت مردم هرچه انتخاب كردند بايد محترم شمرده شود.

فضاي انتخابات بايد فضاي انتخاب «صالح» و «اصلح» باشد نه فضاي انتخاب «ديو» و «دلبر»، چرا كه فرض بر اين است كه كساني كه صلاحيت آنان از سوي شوراي نگهبان مورد تأييد قرار گرفته‌اند تا موقعي كه از مرزهاي قانوني خارج نشده‌اند افرادي صالح هستند و قابل احترام، لذا بايد حريم آنها محفوظ بماند.

آخرين برآوردها نشان مي‌دهد همه سلايق داخل نظام در رقابت‌هاي انتخابات آينده حضور دارند. پيش‌بيني مي‌شود ما يك انتخابات رقابتي با مشاركتي گسترده را در آينده شاهد باشيم
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:18  توسط مصطفی جوان  | 

اعتماد مردم از اصلاح طلبان سلب شده است

محمداسماعیل کوثری

پس از گمانه‎زنی‎‎های فراوان، چهره افرادی که برای نامزدی در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‎نام کردند، مشخص شد تا بار دیگر تنور بحث‎های انتخاباتی مثل تأیید یا رد صلاحیت، لیست مشترک و... داغ شود. تعداد و تنوع افرادی که برای شرکت در انتخابات نامزدی خود را اعلام کرده‎اند، نوید انتخاباتی پرشور را می‎دهد.

همان‎طور که پیش‎بینی می‎شد، بیشتر طیف‎‎ها و شخصیت‎‎های برجسته اصول‎گرا در انتخابات حضور پیدا کردند و افرادی مستقل از گوشه و کنار سر برآورده‎اند. اگر از حضور نمایندگان اصلاح‎طلب مجلس هشتم بگذریم، نکته حائز اهمیت عدم حضور بعضي اصلاح‎طلبان است. اصلاح‎طلبانی که در دولت‎های سازندگی و اصلاحات صاحب مناصبی بوده‎اند و در جریان فتنه به خودکشی سیاسی دست نزده‎اند و انتظار می‎رفت، پس از شکست در انتخابات ریاست‎جمهوری ۸۸ و افول و انزوا در فضای سیاسی کشور، برای بازیابی هویت سیاسی خود پا به میدان بگذارند. راهبردهاي احتمالي اصلاح‎طلبان و همچنین تحرکات و نفوذ افرادی منتسب به جریان فتنه، بهانه‎ای شد تا با حضور دکتر محمداسماعیل کوثری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس و مسئول کمیته اقشار جبهه متحد اصول‎گرایان، این موضوع را بررسی کنیم:

به‎نظر شما، چه عاملی باعث شد تا اصلاح‎طلبان در مرحله ثبت‎نام برای نامزدی نهمین دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی، حضور فعالی نداشته باشند؟ آیا فکر می‎کنند رأی نمی‎آورند یا انتخابات را تحریم کرده‎اند یا علت دیگری ممکن است داشته باشد؟

عوامل مختلفی دارد. بالأخره اصلاح‎طلبان شاخص جزو عاملان اصلی فتنه ۸۸ بودند و قانون هم اجازه نمی‎دهد که در انتخابات حضور داشته باشند؛ چراکه این افراد کسانی بودند که به‎طور دقیق مشخص شده است که در فتنه حضور داشتند و در جریان آن حوادث ناگوار و تلاش برای براندازی نظام اسلامی مشارکت کرده و پرونده دارند. از طرف دیگر هم مردم پس از پایان مجلس ششم، نشان داده‎اند که دیگر به اصلاح‎طلبان اعتماد ندارند و در چند انتخاباتی که برگزار شد به آن‎ها رأی نداده‎اند. این دسته از اصلاح‎طلبان پرونده‎‎هایی دارند که بر اساس آن‎ها مجرم شناخته می‎شوند. به این دلایل از نظر سیاسی هم در میان بدنه مردمی جامعه جایگاهی ندارند و نمی‎توانند داشته باشند.

نقل شده است که ۵۵۰ نفر از وابستگان به جریان انحرافي، برای انتخابات ثبت‎نام کرده‎اند. حضور آنان در انتخابات مجلس نهم را چگونه ارزیابی می‎کنید؟
شورای نگهبان به تک‎تک پرونده‎‎های افراد ثبت نام کرده رسیدگی می‎کند و قطعا به پرونده افراد ادعایی وابسته به جریان انحرافی نیز که جزیی از آن کل هستند، رسیدگی خواهد کرد. در صورتی‎که صلاحیت نداشته باشند، از سوی این شورا اقدام مقتضی صورت خواهد گرفت. از طرفی، اشخاص گاهی به‎صورت فردی در انتخابات حاضر می‎شوند و گاهی گروهی و بر اساس یک تفکر واحد می‎آیند. تفکرات انحرافی کاملا مردود است و از سوی مردم ما پس زده خواهد شد؛ اما چون هنوز به‎صورت جمعی لیستی نداده‎اند، قضاوتی نمی‎توان کرد. باید قدری تحمل کرد تا بتوان درباره این جریانات و راهبرد‎های آنان، نظرات دقیق تری داد.

حال با توجه به اوضاع، می‎توان گفت که اصول‎گرایان در حال مبارزه انتخاباتی با خودشان هستند. آیا این فضا به‎نفع نظام است؟

بالأخره اصلاح‎طلب‎‎ها هم افراد دیگرشان در این وادی وارد می‎شوند؛ اما نباید آن شرایط و موارد جرم در پرونده‎های‎شان باشد. رقابت هم به جز در چند مقطع اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، همیشه بین افراد حاضر در دایره انقلاب و نظام بوده است؛ رقابت مجلس نهم هم همین‎طور است. هر کسی که در دایره انقلاب باشد - فارغ از دسته‎های سیاسی - در رقابت شرکت دارد.

بعضی گمانه‎زنی‎ها حاکی از آن است که برخی طیف‎‎های حاضر در جریان اصول‎گرایی، درصدد هستند تا به‎صورت جداگانه لیست انتخاباتی تهیه کنند. توصیه شما به این طیف‎ها که شامل جبهه پایداری و جبهه ایستادگی می‎شود، چیست؟

در چهار ساله دوره هشتم، بعد از این‎که جبهه متحد لیستش را قطعی کرد، چند لیست دیگر هم بیرون آمد؛ اما در نهایت، مردم به جبهه متحد اصول‎گرایان روی آوردند و ۲۹ نفر از ۳۰ نفر لیست آن‎ها در شهر تهران، رأی آورد. نمی‎توانیم جلوی تشکل‎‎های سیاسی دیگر را بگیریم و بگوییم لیست ندهید. فقط می‎توانیم رایزنی کرده و به وحدت دعوت کنیم. البته جبهه متحد باید افرادی را در لیست قرار دهد که کمترین شائبه را داشته و افرادی مقید، متعهد، مسئولیت‎پذیر و خدمتگزار باشند تا وقتی جوان، میانسال، کاسب یا دیگر اقشار لیست را می‎بینند، خیال‎شان راحت باشد و بتوانند به‎راحتی اعتماد کنند. در مورد این‎که دیگران می‎خواهند لیستی جداگانه بدهند، تا آن‎جایی که من مطلع هستم، جبهه پایداری لیست جدا نمی‎دهد و اگر هم جبهه ایستادگی لیست داد، نمی‎توان جلوی‎شان را گرفت.
به‎عنوان سؤال آخر، آرایش سیاسی مجلس نهم را چگونه پیش‎بینی می‎کنید؟

باید بیشتر تحمل کنیم و بگذاریم جریانات و حوادث قدری جلوتر بروند و بعضی از نقاط مبهم آشکار شوند. در آینده می‎توان نظر بهتر و واقع‎بینانه‎تری ابراز کرد

منبع: پنجره

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:15  توسط مصطفی جوان  | 

آرایش چهار وجهی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

سرویس سیاسی جهان نیوز- مالک شریعتی: اين روزها و در آستانه ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس نهم، اخبار به ظاهر ضد و نقیضی از آرایش انتخاباتی جريان دوم خرداد و فتنه ۸۸ در رسانه ها منعکس می شود.

برخی به بهانه آنچه وجود شرایط نابرابر و عدم اطمینان به مجریان و ناظرین می خوانند از تحریم انتخابات و عدم مشارکت فعال در انتخابات دم می زنند؛ بعضی دیگر از احتمال رد صلاحیت های غیرقانونی گسترده (!) سخن گفته، فریاد وا اصلاحاتا سر داده اند و عده ای هم ضمن نق زدن و غرولند کردن های پیاپی، نه تنها حضور خود در رقابت پیش رو را کتمان نمی کنند که با صراحت اعلام می کنند که دلیلی برای کنار کشیدن ندارند. آیا این موضع گیری ها کاملا در تضاد با یکدیگر است؟ آیا نمی توان این تصمیات را بخشهایی از طرحی چند وجهی و پیچیده کنار هم تحلیل و تفسیر نمود؟ 

تردیدی نیست که به همان نسبت که شکست فتنه گران ۸۸ از مردم ولایتمدار سنگین و زجرآور بوده، کینه دشمنان خارجی نظام اسلامی برای انتقام از ملت و رهبری نیز عمیق تر شده است. نظام سلطه تلاش می کند با بهره برداری از فضای انتخابات مجلس نهم نقشه ای را به مرحله اجرا بگذارد تا برای تمام اذناب داخلی خود قطعه ای از یک پازل بزرگتر را در نظر بگیرد. حتی ممکن است برخی از قطعات این پازل حتی ندانند کدام بخش از سناریوی اصلی را بازی می کنند. 

با ملاحظه دقیقتر صحنه، می توان ۴ گروه هدف را برای طراحان این بازی متصور شد: 

۱. گروه تحریم: این گروه متشکل از عناصر اصلی و عملیاتی داخلی فتنه ۸۸ و عمدتا اعضای احزاب منحله مشارکت و مجاهین هستند. اینها به سبب نقش مستقیم خود در فتنه ناکام اخیر و انحلال احزاب فتنه خیزشان، چاره ای جز گرفتن ژست تحریم انتخابات مجلس ندارند و به خیال خام خود نظام را برای گرفتن برخی امتیازات تحت فشار می گذارند. ضمن اینکه تحریم می تواند علاوه بر ارسال سیگنال به آن سوی مرزها، آنها را از قبل، طلبکار میزان مشارکت مردم در انتخابات کند و بگویند "اگر ما تحریم نمی کردیم مشارکت مردم چنین و چنان می شد (!)". 

۲. گروه انتحاری: این گروه تندرو نیز در فتنه ۸۸ محل اتهامند و خطاکار؛ لذا با توجه به عدم جبران مافات، احتمال رد صلاحیت آنها در انتخابات بسیار جدی است. عناصری تندرو از کارگزاران و مجمع روحانیون از این جمله اند. آنها اساسا ثبت نام می کنند تا رد صلاحیت شوند و از این انتحار سیاسی خود به دنبال تامین دو هدف اند: هدف اول مظلوم نمایی در داخل به نفع عناصر دو گروه بعدی در انتخابات است و هدف دوم جلب حمایت های خارجی برای اعتراض است؛کاری که اصلاح طلبان در آن شگرد دارند. 

۳. گروه فعالان سرشناس: این ها کسانی هستند که علیرغم حمایت معنوی و سکوت در برابر فجایع سران فتنه، جرم مشهودی در فتنه ۸۸ ندارند و به تایید صلاحیت خود بسیار امیدوارند. برخی از آنها اکنون نیز در مجلس حضور دارند و بعضی دیگر، از عناصر محوری شناخته شده دولت اصلاحات هستند و البته هستند گروهی از ایشان که نظام را تایید می کنند اما در جمع رفقای دوم خردادی خود که قرار می گیرند به سبب برخوردار نبودن از تقوای جمعی، مسیر عناصر تندرو را دنبال خواهند کرد. 

۴. گروه ناشناخته همراه: این گروه شامل دو دسته کاندیدا خواهد بود. دسته اول در حوزه های انتخابیه کوچک به صورت مستقل ولی با حمایت مادی و پشت صحنه اصلاح طلبان وارد رقابت می شوند تا در صورت توفیق در مجلس برای آنها کار کنند. دسته دوم در شهرهای بزرگ که سرنوشت انتخابات به فهرستها گره خورده است پشت سر گروه فعالان سرشناس قرار می گیرند.

در نتیجه فهرست اصلاح طلبان حاوی سه ویژگی می شود:

۱) سرلیست های شناخته شده برای علامت دادن به بدنه از هم گسیخته
 
۲) حضور عناصر ناشناخته و عمدتا دانشگاهی برای بالا بردن وزن لیست و کاهش تنش سیاسی
 
۳) احتمالا ارائه لیست ناقص برای القای مظلومیت به جامعه برای جلب نظر عامه.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:13  توسط مصطفی جوان  | 

مجریان انتخابات باید قانون‌مدار باشند

امام جمعه نیر:
مجریان انتخابات باید قانون‌مدار باشند

خبرگزاری فارس: امام جمعه شهرستان نیر گفت: مجریان انتخابات باید قانون‌مدار و بی‌طرف باشند.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به نقل از روابط عمومی فرمانداری نمین، حجت‌الاسلام علی رحیمی در جلسه شورای اداری نمین اظهار داشت: قانون‌مدار بودن مجریان انتخابات موجب جلوگیری از ایجاد شائبه‌های مختلف که دشمنان در انتظار آن نشسته‌اند، می‌شود.
وی ادامه داد: همه باید بدانیم که برای نظام اسلامی همیشه حضور حداکثری مردم در انتخابات اصل بوده و خواهد بود.
این مسئول ز روسای ادارات نمین منطقه خواست از هرگونه گرایش به سمت هر کدام از کاندیداها اجتناب کنند.
رحیمی همچنین نامزدهای نمایندگی مجلس نهم و طرفداران آنها را نیز به رعایت اخلاق و تقوا و پرهیز از ایجاد هیجانات کاذب در جامعه و تخریب دیگران فراخواند.
فرماندار نمین هم در این جلسه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان داخلی و خارجی برای زیر سئوال بردن دموکراسی موجود در کشور، متهم کردن ایران به تلاش برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای، تهدید ایران به حمله نظامی، اعمال تحریم علیه نفت و بانک مرکزی ایران و سایر ترفندهای دشمنان را نشان از تلاش آنان برای ایجاد التهاب در جامعه با هدف تضعیف و تحریم انتخابات مجلس نهم ارزیابی کردو روسای ادارات و مردم منطقه را به حفظ هوشیاری در برابر این توطئه‌ها فراخواند.
سید تقی دریتیم از آمادگی کامل تجهیزات و نیروهای ادارات شهرستان برای برگزاری یک انتخابات کاملاً سالم خبر داد و از روسای ادارات خواست رعایت آداب انتخاباتی و حفظ امانتداری و صیانت از آراء مردم و پایبندی به قانون را سرلوحه کار خود قرار دهند.
این مسئول همچنین از تشکیل اکیپی برای بازدید از ادارات در قالب طرح ارزیابی موضوع عفاف و حجاب در شهرستان نمین خبر داد و روسای ادارات را به فرهنگ‌سازی برای رعایت کامل حجاب و عفاف در ادارات توصیه کرد.
فرماندار نمین فرارسیدن ایام الله دهه فجر را یادآور و خواستار حضور گسترده و مشارکت تمامی روسای ادارات در برنامه‌های گرامیداشت دهه فجر شد.
سرهنگ سرداری فرمانده سپاه نمین هم از اعزام کاروان راهیان نور دانش‌آموزی به مناطق عملیاتی کشور در روز اول اسفند ماه به استعداد 285 نفر خبر داد و خواستار حضور روسای ادارات در مراسم بدرقه این کاروان شد.
انتهای پیام/صا30

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:7  توسط مصطفی جوان  | 

دشمن به دنبال چالش در انتخابات است

مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا:
دشمن به دنبال چالش در انتخابات است

خبرگزاری فارس: مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی با تاکید بر حضور باشکوه مردم در انتخابات گفت: دشمن به دنبال چالش در انتخابات است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی سپاه انصارالرضا (ع)، حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین نوفرستی در جمع مردم بشرویه به موضوع پیوند بین امام و رهبری اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از معجزات انقلاب ما این است که مردم 33 سال با ولایت همراهی کردند.
وی ادامه داد: انتخابات باید به این سمت برود که مردم مجددا بیایند با نظامشان بیعت کنند و تجلی مردم‌سالاری دینی خودش را در جامعه نشان دهد که در طول تاریخ انقلاب رقم خورده و دشمن دنبال این است که این صحنه‌ها که برای پشتوانه نظام رقم خورده را به چالش بکشاند.
مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی گفت: برنامه‌های جریان فتنه قطعا به پایان نرسیده و دشمنان کار می‌کنند و به دنبال فرصت‌ها هستند.
نوفرستی با بیان اینکه دشمن به دنبال چالش است و متناسب با زمان تصمیم می‌گیرد، تصریح کرد: دشمنان در سال 88 فکر می‌کردند نظام آخرین نفس‌هایش را می‌کشد و با ابزارهای مختلف به میدان آمدند و فکر می‌کردند با نیرنگ‌ها و الگو گرفتن از کشور اوکراین می‌توانند کاری بکنند، آنها چنان سیلی از مردم خوردند که دیگر جایگاهی برایشان نمانده است.
وی یادآور شد: ما باید دیدمان را وسیع کنیم چون در بحث بیداری اسلامی مطرح شده جریان کمونیست و سرمایه‌داری شکست خورده و تنها نظامی که می‌تواند خودش را نشان دهد نظام اسلامی است.
نوفرستی تصریح کرد: بیانات مقام معظم رهبری و اندیشه‌های حضرت امام برای ما حجت است و ما از آن عدل و پاسداری می‌کنیم.
مسئول نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اگر در فتنه 88 ولایت‌فقیه نبود کشور صدمات جبران‌ناپذیری می‌خورد، گفت: دین اسلام دین سیاست است اما سیاست الهی نه سیاست شیطانی که دشمن دنبال می‌کند.
نوفرستی افزود: در فتنه 88 اگر ولایت‌فقیه نبود کشور صدمات جبران‌ناپذیری می‌خورد، اما با تدبیر مقام معظم رهبری و حمایت مردم، کشور از این برهه حساس به سلامت عبور کرد.
انتهای پیام/ح30/ط4000

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:6  توسط مصطفی جوان  | 

تبلیغات انتخاباتی با امکانات دولتی ممنوع / عزل مدیران متخلف

استاندار خراسان‌جنوبی با مدیران اتمام حجت کرد
تبلیغات انتخاباتی با امکانات دولتی ممنوع / عزل مدیران متخلف

خبرگزاری فارس: با نزدیک شدن به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تحرک کاندیدای انتخاباتی بالا رفته و در این بین قهرمان رشید استاندار خراسان‌جنوبی در جلسات مختلف در زمینه تبلیغات انتخاباتی با امکانات دولتی به مدیران تذکر جدی می‌دهد.

خبرگزاری فارس: تبلیغات انتخاباتی با امکانات دولتی ممنوع / عزل مدیران متخلف

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند با نزدیک شدن به انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تحرک کاندیدای انتخاباتی بالا رفته و در این بین قهرمان رشید استاندار خراسان‌جنوبی در جلسات مختلف در زمینه تبلیغات انتخاباتی با امکانات دولتی به مدیران تذکر جدی می‌دهد.
تذکرات مکرر و جدی رشید استاندار خراسان‌جنوبی در جلسات مختلف خطاب به مدیران در زمینه اینکه هیچ کس اجازه ندارد از امکانات دولتی له یا علیه کاندیدایی در استان استفاده کند، حکایت از موضع محکم مقام عالی استان در مقابل تخلفات دارد.
هر چند برخی از روی ناآگاهی و یا به طور عمد می‌خواهند برخی مدیران را به استفاده از امکانات دولتی برای کاندیدایی خاص متهم کنند اما مواضع محکم و هشدارهای جدی و قاطعانه استاندار خراسان‌جنوبی تیر خلاصی بر همه انتقادات است.
استاندار خراسان‌جنوبی که قاطعیت خود را بارها با تصمیمات مهم از جمله برخورد با مدیران متخلف نشان داده این بار در جلسه شورای اداری به مدیران تذکرات جدی داد که بیشتر بوی اتمام حجت با آنان داشت.
رشید در جلسه شورای اداری با بیان اینکه در طول 32 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی تاکنون 29 انتخابات برگزار شده است، گفت: قطعا برگزاری انتخابات در ایران با هیچ کشوری در دنیا از نظر سلامت و صلابت و حضور حداکثری مردم قابل مقایسه نیست و از این منظر در سطح دنیا بی‌نظیر است.
وی ادامه داد: گفتن نقص‌ها و مشکلات نباید به گونه‌ای باشد که موجب یاس و ناامیدی مردم باشد چرا که تزریق روحیه یاس و ناامیدی از اهداف دشمنان نظام و انقلاب است.
استاندار خراسان‌جنوبی رای مردم را امانتی بزرگ دانست و افزود: وظیفه همه ما صیانت از امانات مردم است و همه دستگاه‌های نظارتی و کنترلی باید به نحو احسن به وظایف خود در این ارتباط پایبند بوده و به انجام وظایف بپردازند.
رشید با اشاره به اینکه به هیچ حزب و گروهی اجازه نخواهیم داد برای مردم تکلیف تعیین کند، گفت: مسئولان امر انتخابات نباید اجازه بدهند از رای مردم استفاده‌های ابزاری صورت بگیرد چرا که این امر از فتوت و جوانمردی به دور است.
وی افزود: هیچ کس اجازه ندارد از امکانات دولتی له یا علیه کاندیدایی در استان استفاده کند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه به شدت با خاطیان برخورد لازم صورت خواهد گرفت چرا که بیت‌المال و امکانات دولتی باید برای تقویت نظام مورد استفاده قرار گیرد نه برای تقویت عده‌ای خاص.
استاندار خراسان‌جنوبی با موضع‌گیری محکم مقابل سخنان یکی از نمایندگان در جلسه شورای اداری تاکید کرد: هیئت‌های نظارت و هیئت‌های اجرایی در استان به صورت کاملا مستقل به انجام وظایف خود مشغول هستند و اجازه نخواهیم داد که احدی این استقلال را تحت تاثیر قرار دهد.
رشید هم‌چنین با نام بردن از چند دستگاه از آنان خواست هرگونه برنامه حمایتی و یا بن‌های حمایتی اگر دارند فورا توزیع کنند زیرا اجازه توزیع آنان را در روزهای تبلیغات نمی‌دهیم.
انتهای پیام/ح10/ط4000

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:5  توسط مصطفی جوان  | 

برخی به دنبال تبدیل انتخابات به چالش نظام هستند

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس:
برخی به دنبال تبدیل انتخابات به چالش نظام هستند

خبرگزاری فارس: نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از بدخواهان و دشمنان اسلام و انقلاب به دنبال تبدیل انتخابات مجلس نهم به چالشی امنیتی برای نظام هستند.

خبرگزاری فارس: برخی به دنبال تبدیل انتخابات به چالش نظام هستند

لاله افتخاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اسلامشهر اظهار داشت: یکی از افتخارات نظام اسلامی برگزاری سالانه یک انتخابات در کشور است و برای تحقق این مهم هزینه‌های سنگین مالی و معنوی به نظام تحمیل شده است.
وی تاکید کرد: با وجود تمام این هزینه‌ها نظام جمهوری اسلامی بر کسب نظر آحاد جامعه به ویژه در مسائل حساس و کلان تاکید داشته و معتقدیم جنبه جمهوریت نظام هیچگاه نباید مورد تعرض قرار گیرد.

* پایبندی به اصول مردم‌سالاری دینی نظام را از آسیب‌ها مصون نگاه داشته است
نماینده مردم تهران، ری،‌ شمیرانات و اسلامشهر با بیان اینکه ایران اسلامی هیچگاه از دخالت مردم در امور کلان کشور متضرر نشده،‌ گفت: امام خمینی (ره) در ابتدای پیروزی انقلاب تاکید فرمودند که به پشتوانه رای ملت دولت تعیین کرده و همین شیوه را تا پایان عمر مبارکشان حفظ فرمودند.
افتخاری ادامه داد: رهبری عظیم‌الشان انقلاب نیز بارها بر لزوم حضور مردم در صحنه تاکید داشته و مهم‌ترین مشوق مردم برای شرکت در انتخابات معظم‌ له هستند.
وی تاکید کرد: علت این همه تاکید بر حضور مردم در تعیین سرنوشت خویش این است که نظام جمهوری اسلامی به دلیل پایبندی به اصول مردم‌سالاری دینی همواره از آسیب‌ها و تهدیدها مصون بوده است.
این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جنبه جمهوریت نظام اسلامی همچون خاری در چشم دشمنان است، گفت: بدخواهان و دشمنان اسلام و انقلاب همواره تلاش دارند تا انتخابات در ایران در آرامش و با حضور گسترده مردم برگزار نشده و برای تحقق این هدف شوم توطئه‌های بسیاری انجام داده‌اند.
وی با اشاره به فرمایشات رهبری عظیم‌الشان انقلاب ابراز داشت: معظم ‌له چند ماه قبل هشدار دادند که باید مراقب بود تا انتخابات تبدیل به چالش امنیتی برای نظام نشود.
افتخاری متذکر شد: رهبری معظم انقلاب مسائل را به صورت کلان و جامع مورد نظر قرار می‌دهند و امروز برای ما مشخص شده که هشدار معظم ‌له به جا و به موقع بوده است.
این مسئول در پایان اذعان داشت: امروز ثابت شده که برخی از بدخواهان و دشمنان اسلام و انقلاب به دنبال تبدیل انتخابات مجلس نهم به چالشی امنیتی برای نظام هستند و به همین دلیل همه مردم و مسئولان نظام باید با هوشیاری بیشتری وارد بحث انتخابات شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:3  توسط مصطفی جوان  | 

اسامی ۸۵۸ ثبت نامی مجلس در حوزه انتخابیه تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر

اختصاصی/ لیست نهایی را شورای نگهبان باید منتشر کند
اسامی ۸۵۸ ثبت نامی مجلس در حوزه انتخابیه تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر

خبرگزاری فارس: اسامی برخی نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی(۸۵۸نفر) در حوزه انتخابیه تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر منتشر شد.این اسامی نهایی نیست و شورای نگهبان بایستی درباره لیست نهایی اظهار نظر کند.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، براساس اصل‌ نود و نهم‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورای نگهبان‌ نظارت‌ بر انتخابات‌ مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌، ریاست‌ جمهوری‌‌‌، مجلس‌ شورای‌اسلامی‌ و مراجعه‌ به‌ آرای‌ عمومی‌ و همه‌پرسی‌ را برعهده‌ دارد.

تفسیر این اصل ‌(نظریه شمارة 1234 مورخ 1/3/1370 شورای نگهبان) تصریح می‌کند که "نظارت مذکور در اصل نود و نهم (99) قانون اساسی استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از جمله تأیید و ردصلاحیت کاندیداها می‌شود."

طبق قانون بررسی صلاحیت کاندیداها در دو مرحله انجام می‌گیرد که مرحله نخست برعهده هیئت‌های اجرایی است و مرحله دوم و اصلی برعهده هیئت‌های نظارت زیرمجموعه شورای نگهبان است.

نظر هیئت‌های اجرایی در زمینه صلاحیت کاندیداها باید توسط شورای نگهبان تأیید شود، یعنی نظر قطعی درباره تأیید یا ردصلاحیت و یا عدم احراز کاندیداهای انتخابات مختلف را شورای نگهبان اعلام می‌کند.

به گزارش فارس، پس از بررسی‌های به‌عمل آمده توسط هیئت‌های اجرایی استان تهران، از بین ۱۰۵۴ نفری که در استان تهران کاندیداهای نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شدند، 740 نفر ‌تائید صلاحیت و 196 نفر ‌رد صلاحیت‌ شده‌ و 100 نفر نیز صلاحیتشان احراز نشده است.

‌از این تعداد 934 نفر کاندیدای انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر شده بودند که پس از بررسی صلاحیت‌ها توسط هیئت‌های اجرایی ‌655 نفر تأیید و 180 نفر رد صلاحیت شده‌اند و صلاحیت 80 نفر نیز ‌احراز نشده است. 19 نفر هم از کاندیداتوری انصراف داده‌اند.

در حوزه انتخابیه قدس، ملارد، شهریار نیز 32 کاندیدای انتخابات مجلس شده بودند که از این تعداد 29 نفر تایید و 3 نفر رد صلاحیت شده‌اند.

حوزه انتخابیه پاکدشت، ورامین هم ‌13 نفر کاندیدا داشت که 10 نفر آنها تأیید صلاحیت شده و صلاحیت 3 نفر ‌احراز نشده است.

همچنین از 24 نفری که کاندیدای حوزه انتخابیه ورامین،‌ پیشوا بودند، ‌15 نفر تأیید و 3 نفر ردصلاحیت شده‌اند و صلاحیت 6 نفر نیز احراز نشده است.

در حوزه انتخابیه رباط کریم، بهارستان هم ‌29 نفر کاندیدا شده بودند که 20 نفر آنها تأیید و 8 نفر رد صلاحیت شده‌اند. در این حوزه یک نفر هم صلاحیتش احراز نشده است.

22 نفر نیز در حوزه انتخابیه دماوند، فیروز‌کوه کاندیدا شده بودند که ‌هیئت‌های اجرایی 10 نفر را تأیید و 2 نفر را ردصلاحیت کرده‌اند که در این بین صلاحیت 10 کاندیدا نیز احراز نشده است.

آنچه در ذیل می‌آید، اسامی کاندیداهای انتخابات مجلس نهم در حوزه انتخابیه تهران‌، ری‌، شمیرانات و اسلامشهر است.

تأیید صلاحیت، ‌رد صلاحیت و یا احراز و عدم احراز صلاحیت هر یک از کاندیداهای زیر منوط به اعلام نظر شورای نگهبان است.بنابراین لیست ذیل نهایینیست و احتمال هرگونه تغییری در آن وجود دارد:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 8:0  توسط مصطفی جوان  | 

همه گرایش‌ها و سلایق سیاسی در انتخابات مجلس نهم ثبت‌نام کرده‌اند

محمدنجار در پاسخ به فارس:
 

خبرگزاری فارس: وزیر کشور گفت که برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همه سلایق و گرایش‌های نظام جمهوری اسلامی ثبت نام کرده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، مصطفی محمدنجار وزیر کشور عصر امروز یکشنبه در حاشیه جلسه دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برخی رسانه‌ها این موضوع را عنوان می‌کنند که دولت منتقدان خود را رد کرده است، گفت: وزارت کشور اصول و مر قانون را اجرا می‌کند، نه یک امر کم و نه یک امر زیاد.

وی با بیان اینکه از 25 مرحله فرآیند انتخابات 8 مرحله مانده است، یادآور شد: وزارت کشور به عنوان یک دستگاه پشتیبان است و ما نتایج را به هیئت‌های اجرایی که متشکل از منتخبین معتمدین مردم هستند، می‌دهیم.

وزیر کشور بر همین اساس گفت که داوطلبان 4 روز فرصت دارند تا نسبت به رد صلاحیت‌ها اعتراض کنند و هیئت نظارت هم یک هفته فرصت بررسی دارد؛ همچنین شورای نگهبان 20 روز برای بررسی اعتراض‌ها وقت گذشته است.

محمد‌نجار در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه حضور گرایش‌های مختلف در ثبت‌نام انتخابات مجلس نهم به چه صورت بوده است، افزود: از همه سلایق‌ و گرایش‌ها که در نظام جمهوری حضور دارند، در انتخابات مشارکت داشتند.

وزیر کشور با بیان اینکه علی‌رغم محدودیت‌های تحصیلی حضور گسترده‌تری را در انتخابات داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: در انتخابات 16 درصد افزایش مشارکت صورت گرفته است.
انتهای پیام/

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 7:57  توسط مصطفی جوان  | 

رهبر معظم انقلاب: رقابت به معنای خصومت و اثبات خود با نفی دیگران نیست

رهبر معظم انقلاب: رقابت به معنای خصومت و اثبات خود با نفی دیگران نیست
حضور مردم در انتخابات پرشور ودشمن‌شکن خواهد بود

خبرگزاری فارس: حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به ایستادگی در برابر انحراف و حضور هوشمندانه مردم فرمودند: به لطف و فضل الهی حضور مردم در انتخابات آینده مجلس به عنوان یکی از مظاهر دخالت مردم در سرنوشت کشور، حضوری پرشور و دشمن شکن خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز(دوشنبه) در دیدار هزاران نفر از علما، فضلا، طلاب و قشرهای مختلف مردم قم در سخنان مهمی حادثه نوزدهم دی قم را مبدأ تاریخ تحولات جدید دنیا دانستند و با اشاره به نقش «صبر و بصیرت» در موفقیتهای مستمر نظام اسلامی، به تبیین دو عامل مهم ناکارآمدی توطئه های دشمنان و استمرار زنجیره های اقتدار ملت ایران یعنی ایستادگی قاطعانه نظام بر اصول، و حضور هوشمندانه مردم در صحنه پرداختند و تأکید کردند: بر خلاف تصور و تحلیل های جبهه استکبار، نظام جمهوری اسلامی امروز نه تنها در شرایط شعب ابی طالب نیست بلکه در شرایط بدر و خیبر قرار دارد و به لطف و فضل الهی حضور مردم در انتخابات آینده مجلس به عنوان یکی از مظاهر دخالت مردم در سرنوشت کشور، حضوری پرشور و دشمن شکن خواهد بود و همه مسئولان و نامزدها نیز وظیفه دارند که با پایبندی کامل به قانون، زمینه یک انتخابات سالم و رقابتی را بوجود آورند.

در این دیدار که همزمان با سالروز قیام مردم قم در نوزدهم دی سال 1356، برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه ای، این حرکت ماندگار مردم قم را به مثابه جرقه ای در فضای بشدت خفقان آمیز و اختناق آور دوران رژیم ستمشاهی دانستند و افزودند: این قیام سرآغاز حوادث گوناگون بعدی و سلسله اربعین ها در کشور شد و حادثه نوزدهم دی قم، در واقع زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی، ایستادگی مردم ایران و شکسته شدن ابهت پوشالی امریکا و رژیم صهیونیستی، الگو شدن ملت ایران و در نهایت شکل گیری بیداری اسلامی و حوادث مهم و سرنوشت ساز منطقه بود.

ایشان «صبر و بصیرت» را دو عامل مهم برای استمرار موفقیت ها و پیروزیهای ملتها برشمردند و خاطرنشان کردند: ملت ایران تجربه بزرگ موفقیت های ناشی از بصیرت و صبر را در مقابل چشم ملتهای دیگر قرار داده است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: بصیرت یعنی گم نکردن راه و هدف و گرفتار بیراهه ها نشدن و صبر هم به معنای ایستادگی قاطعانه نسلهای پی در پی در مسیر است و هنر انقلاب اسلامی این بوده است که مردم در مدت بیش از سی سال، این دو عامل را حفظ کرده اند.

حضرت آیت الله خامنه ای تقویت بصیرت و صبر و استمرار موفقیتها و زنجیره های اقتدار ملت ایران در مقابل زورگویی و زیاده خواهی های جبهه کفر و استکبار را منوط به دو عامل دیگر دانستند و افزودند: ایستادگی قاطعانه هویت جمعی نظام اسلامی بر اصول و منحرف نشدن از آنها و همچنین حضور هوشمندانه مردم در صحنه، موجب می شود که هیچیک از توطئه ها و کیدهای دشمن تأثیرگذار نباشند.

ایشان با اشاره به تلاش گسترده و متراکم جبهه استکبار به سردمداری امریکا و صهیونیستها برای تضعیف این دو عامل، خاطرنشان کردند: با وجود همه تلاشها، این دو عامل همچنان وجود دارد و به لطف خداوند در آینده هم خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر این دو عامل از هم جدا می شدند، قطعاً، موفقیتهای نظام اسلامی دچار اختلال می شد، زیرا اگر مسئولان و مدیران نظام مصمم باشند اما مردم در صحنه نباشند، کارها پیش نمی رفت، همانگونه که اگر مسئولان و مدیران نظام دچار تردید می شدند، این موضوع در فهم و درک و تصمیم گیری آنان در مقابل لشکر کفر و ضلالت، تأثیرگذار بود و نظام دچار اختلال می شد و به دنبال آن نیز مردم از صحنه خارج می شدند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به توسل جبهه استکبار به همه ترفندها و روشها برای ایجاد رخنه و تردید در اراده مسئولان و همچنین مأیوس کردن مردم، تأکید کردند: مقامات غربی بارها تکرار کرده اند که هدف از تحریم ها و فشارها بر ضد ایران، خسته و از صحنه خارج کردن مردم و وادار کردن مسئولان به تجدید نظر در محاسبات خود است، اما آنها اشتباه می کنند و به هدف خود نخواهند رسید زیرا این روسیاه های بد محاسبه گر، تصور می کنند نظام اسلامی در شرایط شعب ابی طالب است، در حالیکه ملت ایران امروز در شرایط بدر و خیبر قرار دارد.

ایشان افزودند: در شرایطی که ملت ایران با سرافرازی به بسیاری از مراحل پیروزی دست پیدا کرده است و نشانه های پیروزی های جدید را نیز به چشم می بیند، جبهه استکبار تلاش دارد با ترساندن مردم و مسئولان از تحریم ها، در اراده آنان اختلال ایجاد و مردم را از صحنه خارج کند، در حالیکه ملت ایران این راه پرافتخار را با بصیرت انتخاب کرده است و برای پیمودن آن مجاهدت فراوان کرده و خون عزیزترین های خود را نثار کرده است.

رهبر انقلاب اسلامی حرکت مستمر ملت ایران در مسیر رسیدن به قله ها را متوقف ناشدنی خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن در حالی قصد دارد در عزم و اراده مردم و مسئولان رخنه ایجاد کند که اقتدار و توانایی های امروز نظام جمهوری اسلامی ایران با 20 و یا 30 سال پیش قابل مقایسه نیست و هیمنه ظاهری جبهه استکبار در سالهای گذشته نیز، اکنون جای خود را به ضعف و ناتوانی روزافزون داده است.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اراده مسئولان برای حرکت در مسیر الهی، دین و سعادت دنیا و آخرت، مستحکم است و مردم نیز همواره پای ثابت این حرکت عظیم خواهند بود.

ایشان، انتخابات را یکی از عرصه های نمایش حضور مردم دانستند و خاطرنشان کردند: از مدتها قبل، از مرکز و قرارگاه فرماندهی جبهه کفر و استکبار گرفته تا پادوها و پیاده نظام این جبهه در داخل و خارج، تلاش گسترده ای بکار گرفته شده تا حضور مردم در انتخابات مجلس کمرنگ باشد اما به لطف و فضل الهی، حضور مردم در این انتخابات دشمن شکن خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه انتخابات موجب نشاط جدید و دمیده شدن خون تازه در پیکره نظام اسلامی خواهد شد، افزودند: عرصه انتخابات در کنار این ویژگیهای برجسته و مهم، آفت هایی هم دارد که باید مراقب بود این آفت ها پیش نیایند.

حضرت آیت الله خامنه ای انتخابات سال 88 را یادآور بهترین و بدترین خاطره ها دانستند و تأکید کردند: بهترین خاطره ها، حضور عظیم و خیره کننده چهل میلیونی مردم در پای صندوقهای رأی بود و بدترین خاطره ها مربوط به «جرزنی های» سیاسی برخی افراد ناباب، نادان و بعضاً معاند، در انتخابات بود.

ایشان با تأکید بر اینکه در هر انتخاباتی ممکن است عده ای معترض باشند، خاطرنشان کردند: در چنین شرایطی، قانون، راه را معین کرده است، اما در انتخابات سال 88 عده ای راه قانون شکنی، تحمیل هزینه به کشور و مردم، شاد کردن دشمن، و اجرای برنامه های مورد نظر دشمن را برگزیدند ولی راه به جایی نبردند زیرا مردم در صحنه بودند و تا زمانی که ملت در صحنه است، هیچکس در کشور، نمی تواند، کارهای خلاف قانون را به پیش ببرد.

رهبر انقلاب اسلامی قضایای بعد از انتخابات سال 88 را یک تجربه و درس، خواندند و افزودند: انتخابات مظهر حضور مردم و نتیجه آن، مظهر خواست و رأی مردم است و همه باید به آن احترام بگذارند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم برگزاری انتخاباتی سالم و رقابتی خاطرنشان کردند: رقابت غیر از خصومت و تهمت زنی متقابل است، رقابت به معنای اثبات خود با نفی دیگران نیست. رقابت، دادن وعده های خلاف قانون، برای جلب نظر مردم نیست.

ایشان همه مجریان و مسئولان، و نامزدها را به رعایت آداب و شروط انتخابات سالم فراخواندند و افزودند: مجریان برگزاری انتخابات اعم از دولت و وزارت کشور و همچنین شورای نگهبان باید تمام تلاش خود را برای امانت داری رأی مردم و برگزاری انتخاباتی سالم انجام دهند و همه بدانند هیچ چیزی بالاتر از قانون نیست.

رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری برگزاری بیش از 30 انتخابات سالم در 32 سال گذشته، خاطرنشان کردند: در انتخابات مختلف، چه در زمان حیات امام (ره) و چه بعد از ایشان، هیچ موردی که انتخابات را ناسالم کرده و یا نتیجه آنرا تغییر داده باشد، وجود نداشته و همان رأی و انتخاب مردم، واقع شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه سخنان خود نکاتی را درخصوص نامزدهای انتخابات گوشزد کردند و از همه مردم خواستند این نکات را به دقت دنبال کنند.

ایشان افزودند: نامزدها باید با قصد خدمت وارد عرصه انتخابات شوند زیرا اگر کسانی با هدف قدرت طلبی و بدست آوردن ثروت و یا انگیزه های ناسالم دیگر وارد انتخابات شوند، به مردم و کشور خدمت نخواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط نامزدها با مراکز ثروت و قدرت را بسیار مخرب دانستند و خاطرنشان کردند: این، همان شیوه ای است که در باصطلاح دموکراسی های دنیا بویژه در امریکا مرسوم است و نامزدها با حمایت مالی کمپانی ها، شرکتها و افراد ثروتمند، وارد انتخابات می شوند و بعد از پیروزی در انتخابات نیز وامدار این افراد هستند و به جای خدمت به مردم، در جهت منافع صاحبان قدرت و ثروت، قانون وضع می کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای استفاده از بیت المال برای انتخابات را یکی دیگر از نکاتی دانستند که مردم باید بشدت در مورد آن حساس باشند.

ایشان افزودند: استفاده از بیت المال در انتخابات اشکال مضاعف دارد، ضمن آنکه هر فردی را هم نمی توان براحتی متهم به اینگونه مسائل کرد.

ایشان مردم را به دقت و حساسیت در انتخاب نامزدها فراخواندند و تأکید کردند: برای تشخیص درست دو راه وجود دارد : یا انسان خودش تحقیق کند و به نتیجه برسد و یا استفاده از نظرات افرادی که بین انسان و خدا حجت ایجاد می کنند.

رهبر انقلاب اسلامی اظهار امیدواری کردند با لطف خداوند و حضور پرشور مردم و انتخاب درست آنان، مجلسی در شأن نظام اسلامی تشکیل شود.

حضرت آیت الله خامنه ای، انتخابات مجلس را برای ملتهای اسلامی نیز مهم و تأثیرگذار خواندند و افزودند: به همین دلیل است که دستگاههای خبیث استکبار اعم از امریکا، انگلیس ، صهیونیستها و دیگران تلاش دارند تا این انتخابات را مخدوش و برای ملتهای دیگر مأیوس کننده جلوه دهند.

ایشان تأکید کردند: ملت ایران در زمینه انتخابات و انقلابی بودن، پیشکسوت ملتها است و قطعاً نگاه ملتهای دیگر ، به این انتخابات دوخته شده است.
انتهای پیام/

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 7:56  توسط مصطفی جوان  | 

نجار: تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس نهم به ۵۲۸۳ رسید

آخرین روز ثبت‌نام برای رقابت بزرگ /۴۲
نجار: تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس نهم به ۵۲۸۳ رسید

خبرگزاری فارس: وزیر کشور گفت که تعداد نامزدهای انتخابات مجلس نهم به ۵۲۸۳ نفر رسید.


 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس مستقر در ستاد انتخابات کشور مصطفی محمد نجار وزیر کشور دقایقی پیش پس از پایان مهلت 7 روزه ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات مجلس نهم با حضور در جمع خبرنگاران به تشریح آخرین آمار ثبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس نهم پرداخت.

وی تصریح کرد: براساس آمارهای رسیده به ستاد انتخابات از حوزه‌های انتخابیه سراسر کشور، تا ساعت ۱۷:۳۵ ، تعداد ۵۲۸۳ نفر ثبت‌نام کردند.

به گفته وزیر کشور،از این تعداد، ۳۹۰ نفر زن هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 7:54  توسط مصطفی جوان  | 

آیت الله مهدوی توصیه کردند نامزدهای جبهه متحد در لیست غیر متحد دیگری نباشند

عسگراولادی: اصلاح طلبان حضور دارند؛ رقابت اصولگرایان با هم اشتباه است
آیت الله مهدوی توصیه کردند نامزدهای جبهه متحد در لیست غیر متحد دیگری نباشند

خبرگزاری فارس: عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان گفت: اصلاح طلبان و جریان انحرافی و نامزدهای سفید آنها در انتخابات حضور دارند. وحدت اصولگرایان به قوت خود باقی و رقابت اصولگرایان با یکدیگر اشتباه است. آیت الله مهدوی کنی در دیداری که اخیرا خدمتشان داشتم، توصیه کردند؛اسامی نامزدهای جبهه متحد نباید در لیست های غیر متحد دیگر باشد.

خبرگزاری فارس: آیت الله مهدوی توصیه کردند نامزدهای جبهه متحد در لیست غیر متحد دیگری نباشند

حبیب الله عسگر اولادی در گفتگو با خبرنگار سیاسی فارس افزود: برخی از دوستان جلوتر گفته بودند که اگر اصلاح‌طلب‌ها بیایند، ما فهرست نمی‌دهیم و الان هم برخی از آنها بنا را بر این گذاشته اند که اصلاح طلبان نمی‌یایند. در حالی که بنده معتقدم، اصلاح طلبان با حداقل ۷۰۰ تا ۸۵۰ نامزد وارد انتخابات شده اند.

وی گفت: نقل شده که اصلاح طلبان در سه مجموعه ظاهر شده اند؛ ۱- مجموعه نامزدهای سفید ۲- مجموعه نامزدهایی که با فتنه همراه بودند ولی خود را کنار کشیدند ۳- مجموعه بین این دو . اصلاح طلبان با این سه مجموعه قرار است وارد انتخابات شده و بعد با یکدیگر ائتلاف کنند و با این ائتلاف و راه انداختن سر و صدا نظر مردم را به سوی خود جلب کنند.

وی تاکید کرد: جبهه متحد اصولگرایان اذعان دارد که اصلاح‌طلب‌ها آمده‌اند نه اینکه احتمال دارد که بیایند. تصریح می کنم که اینها با پیچیدگی‌ و حتی برخی از آنها با نیرنگ ها قصد شرکت در انتخابات را دارند. حتی آنهایی که به ظاهر انتخابات را تحریم کرده اند و آنهایی که اصلا خود را سفید می‌دانند یا حتی برخی که با فتنه در ابتدا همکاری داشتند و بعد کنار کشیدند،در صحنه انتخابات حضور دارند. باید بصیرت داشته باشیم و نباید فریب بخوریم.

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری تاکید کرد: رقیب اصولگرایان در انتخابات اصلاح‌طلبانند و در میدان حضور دارند . منتها حضورشان با یک طراحی و جدا جدا اما به موازات هم می باشد.

عسگر اولادی درباره شرایط خیبری گفت: خیبر یک شرایطی بود که دشمن در پوشش نفاق کار بسیار خطرناکی می کرد و پیامبر ص یا به وحی یا به تشخیص خودشان یا به مشورت به این نتیجه رسیدند که ریشه این نفاق داخلی را بکنند. حتی وقتی یهود خائن و منافق وقتی محاصره شدند، پیغمبر فرمودند که یک نفر از خودتان قضاوت کند که من با شما چه کنم.و همان یهودی حکم اعدام را برای خودشان صادر کرد. یهودی های آن روز به تعبیر امروز صهیونیست‌های منافق امروز هستند.

وی افزود: از سه زاویه می‌ توان وارد بحث خیبر شد یکی از زاویه کندن ریشه نفاق، دیگری از زاویه دشمن خارجی. زاویه سوم هم این است که در بین دشمنانی که قبیله قبیله هستند و فرقه فرقه هستند در بحث خیبری باید خطرناک‌ترین را تشخیص داد که در آن زمان یهودیان خیبر خطرناک‌ترین دشمن پیغمبرص بودند.نظام الهی این گونه نیست که با ترحم و عواطف به دشمنان و منافقانی که بارها به آنها فرصت داده شده،برخورد شود. آقا به تعبیر من می‌خواستند به اینهایی که در داخل به دشمن چراغ سبز نشان می‌دهند بگویند که اگر دست از خیانت و عهد شکنی برندارید، ممکن است، ما خیبری عمل کنیم نه حتی بدر و حننین و احد بلکه خیبری عمل کنیم و ناگزیر شویم ریشه نفاق را از بن برکنیم. آقا می خواهند مسئله انتخابات را فرقان قرار دهند برای همه نیروها و بین دشمنان اهم و مهم کنند که کدامیک خطرناک‌تراست.

وی اظهار داشت: این برداشت از فرمایشات مقام معظم رهبری که اصولگرایان با هم رقابت کنند، برداشت صحیحی نیست. از فرمایشات رهبری استنباط می شود که نقش دشمن همچنان پر رنگ است. درباره رقابت هم فرمودند، رقابت غیر از خصومت و تهمت زنی متقابل است، رقابت به معنای اثبات خود با نفی دیگران نیست.

وی یادآور شد: مقام معظم رهبری درباره انتخاب نامزدها فرمودند؛ برای تشخیص درست دو راه وجود دارد : «یا انسان خودش تحقیق کند و به نتیجه برسد و یا استفاده از نظرات افرادی که بین انسان و خدا حجت ایجاد می کنند.» به نظر ما آیت‌الله مهدوی کنی و آیت‌الله یزدی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز همانطور که آیت الله علم الهدی در مدرسه عالی شهید مطهری تاکید کردند، پس از رهبری برای مردم حجت هستند. اگر این شخصیت ها و جامعتین لیستی را تایید کردند،ان لیست برای مردم حجت شرعی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: موضوع دیگر اینکه سه روز پیش که من توفیق داشتم خدمت آیت‌الله مهدوی رسیدم، ایشان توصیه فرمودند: «هیچ شخصیتی از نامزدهای جبهه متحد اصولگرایان نباید اجازه دهد که اسمش در فهرست‌های غیر متحد دیگر قرار گیرد»
وی درباره کانون های ثروت و قدرت هشدار داد: جریان انحرافی به شدت از بیت المال برای هزینه‌های انتخاباتی بهره می برد.
رهبری تاکید داشتند«ارتباط نامزدها با مراکز ثروت و قدرت بسیار مخرب است.این، همان شیوه ای است که در باصطلاح دموکراسی های دنیا بویژه در امریکا مرسوم است و نامزدها با حمایت مالی کمپانی ها، شرکتها و افراد ثروتمند، وارد انتخابات می شوند و بعد از پیروزی در انتخابات نیز وامدار این افراد هستند و به جای خدمت به مردم، در جهت منافع صاحبان قدرت و ثروت، قانون وضع می کنند.استفاده از بیت المال در انتخابات اشکال مضاعف دارد، ضمن آنکه هر فردی را هم نمی توان براحتی متهم به اینگونه مسائل کرد.»

وی درباره وحدت اصولگرایان گفت: باید با اصولگرایان دیگر تفاهم کرد راه تفاهم باز است. عده‌ای اصرار داشتند که جبهه متحد سریع تر فهرست تهران را بدهد؛ اما ما عجله نداریم و نباید تا فرصت باقی است، حداقل در تهران راه ائتلاف را ببندیم تا بتوانیم از بین صالحان،نامزد اصلح را انتخاب کنیم تا جایی که ما شنیده ایم،آیت الله مصباح در جلسات اخیرشان بر وحدت تاکید کرده اند.
انتهای پیام

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم دی 1390ساعت 7:52  توسط مصطفی جوان  | 

اسامی مسئولان 9 کمیته و واحد ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان

زاکانی اعلام کرد

اسامی مسئولان 9 کمیته و واحد ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان

 


راسخون : علیرضا زاکانی رئیس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان، اسامی مسئولان «کمیته سیاسی، نظرسنجی و برنامه مجلس نهم»، «کمیته تعامل و ارتباطات»، «کمیته اقشار»، «کمیته تبلیغات و رسانه»،«واحد برنامه‌ریزی، آموزش، نظارت و ارزیابی»، «واحد نشر فکر عمومی و اعزام مبلغ»، «واحد بازرسی، حقوقی و ناظرین صندوقها»، «واحد ایثارگران» و «روابط عمومی» ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان را اعلام کرد.
 
به گزارش راسخون به نقل ازفارس، به گفته زاکانی، سید مرتضی نبوی به‌عنوان مسئول «کمیته سیاسی، نظرسنجی و برنامه مجلس نهم»، اسماعیل کوثری به‌عنوان مسئول «کمیته اقشار»، منوچهر متکی به‌عنوان مسئول«کمیته تعامل و ارتباطات»، امیر خوراکیان به‌عنوان مسئول« کمیته تبلیغات و رسانه»، مهرداد بذرپاش به‌عنوان مسئول «واحد برنامه‌ریزی، آموزش، نظارت و ارزیابی»، مجتبی رحماندوست به‌عنوان مسئول «واحد ایثارگران»، طیب صحرایی به‌عنوان مسئول «واحد نشر فکر عمومی و اعزام مبلغ»، حسن صادقی به‌عنوان مسئول «واحد بازرسی، حقوقی و ناظرین صندوق‌ها» و مجتبی توانگر به‌عنوان مسئول «روابط عمومی» ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان قبول زحمت کردند.

رئیس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان، اعلام اسامی مسئولان سایر کمیته‌ها و واحدهای ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان را به هفته آینده موکول کرد.

بر اساس اعلام روابط عمومی جبهه متحد، زاکانی در خاتمه با اشاره به اینکه کمیته‌ها و واحدهای ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان از طیف‏های مختلف اصولگرایان شکل گرفته تاکید کرد: کمیته‌ها و واحدهای ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان متشکل از نیروهای ولایت‏مدار، کارآمد، ایثارگر، پرتلاش، خلاق و اکثراً جوان است که تلاش دارند تا در کنار مردم، با بازخوانی و تقویت گفتمان اصولگرایی منبعث از منویات حضرت امام (ره) و فرمایشات و رهنمودهای رهبری معظم انقلاب، انتخاباتی پرشور را بیافرینند و مجلسی کارآمد، ولایی و پاسخگو به مطالبات مردم را شکل دهند

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم دی 1390ساعت 13:58  توسط مصطفی جوان  | 

گزارش از وضعيت ثبت نام‌كنندگان

 

جدول چهره‌های مطرح جبهه متحد اصولگرایی و پایداری؛ معرفی اصلاح طلبان

 


راسخون : نگاهی به اسامی مطرح ثبت نام کننده در انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد بیشترین سهم مربوط به جبهه متحد اصولگرایی است.به گزارش راسخون به نقل از همشهری‌آنلاین، برخی از کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی طی هفت روز مدت ثبت نام در هنگام حضور در فرمانداری یا وزارت کشور گرایش‌های سیاسی و احتمال حضور در لیست‌های مختلف را مطرح کردند. البته برخی نیز به طور واضح این موضوع را مطرح نکردند. در جدول اسامی چهره‌هایی که برای حضور یا به امید حضور در لیست جبهه متحد اصولگرایان ثبت نام کردند آمده است. البته برخی از آنها تاکید کردند در صورت قرار نگرفتن در لیست جبهه متحد انصراف خواهند داد.

 


1

علی لاریجانی

2

غلامعلی حدادعادل

3

ابوترابی‌فرد

4

الیاس نادران

5

حسین مظفر

6

احمد نجابت

7

محمد رضا باهنر

8

آرین‌منش

9

حجت‌الاسلام کازرونی

10

نبی حبیبی

11

پرویز سروری

12

کاتوزیان

13

اسدالله بادامچیان

14

شهاب الدین صدر

15

حسن غفوری‌فرد

16

اسماعیل کوثری

17

فرشیدی

 18

محمدرضا مرندی

19

مرتضی طلایی

20

حجت‌الاسلام ابراهیمی

21

زاکانی

22

دلخوش

23

حسن لاسجردی

24

بیژن نوباوه ( + پایداری)

25

محسن یحیوی

26

احمد توکلی

27

محمدکریم عابدی

28

علاءالدین بروجردی

29

احمد سالک

30

ابوالحسن نواب

31

عباسعلی اختری

32

حمیدرضا ترقی

33

فاطمه رهبر

34

مجتبی رحماندوست

35

حسن سبحانی‌نیا

36

علی​نقی خاموشی

37

احمد ناطق نوری

38

سلیمانی وزیر سابق ارتباطات

39

مصباحی‌مقدم

40

نکونام

41

موسی‌الرضا ثروتی

42

دهقان

43

زهره الهیان

44

سیدکمال​الدین سجادی

45

مریم بهروزی

46

لاله افتخاری

47

فاطمه رهبر

48

حسین نجابت

49

غفوری​فرد حسن

50

فدایی حسین

51

کازرونی محسن

52

صدر سیدشهاب​الدین

53

شیخ​الاسلامی حسین

جدول زیر اسامی چهره‌هایی را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در جبهه پایداری قرار می‌گیرند.

1

فاطمه آلیا

2

طیبه صفایی

3

حجت‌الاسلام والمسلمین سقای بی‌ریا

4

نادر طالب‌زاده

5

روح الله  حسینیان

6

حجت‌الاسلام و المسلمین رسایی

7

حجت‌الاسلام والمسلمین آقاتهرانی

8

علی اصغر زارعی

9

روانبخش

10

مهدی کوچک زاده

 11

مهرداد بذرپاش

 12

میرکاظمی مسعود

 13

لاجوردی زهرا سادات ( دختر شهید لاجوردی)

 14

طبیب​زاده زهره

بر اساس این گزارش، امیرعلی امیری رئیس شورای مرکزی حزب توسعه و عدالت در جبهه متحد اصولگرایان یا جبهه ایستادگی خواهد بود. همچنین عباس امیری​فر  از حامیان مشایی است.

سهیلا جلودار زاده، الهه راستگو، محمد باقر ذاکری اصلاح طلبانی هستند که در تهران کاندیدا شده اند. البته همسر

امیدوار رضایی، محمد علوی عضو مجلس خبرگان رهبری و عبدالحسین روح الامینی در جبهه متحد اصولگرایی یا ایستادگی حضور خواهند داشت.

وضعیت محمد سلیمانی وزیر سابق مشخص نیست.  محمد شاهی عربلو در ائتلاف بزرگ مردم قرار دارد. همسر منوچهر متکی نیز ثبت نام کرده است که به نظر می‌رسد به صورت مستقل یا در جبهه متحد حضور خواهد داشت.

عباس زاده مشکینی مدیرکل سابق وزارت کشور و علی عسگری معاون پارلمانی مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص وضعیت مشخصی در گروه‌های سیاسی ندارند.

 وضعیت مهدی علیزاده رئیس دانشکده اخلاق و مرتضی غرقی خبرنگار مشخص نیست. علیرضا محجوب از گروه اصلاح طلبان است . علی مطهری گفته مستقل می‌آید اما مذاکره با گروه‌ها را رد نمی‌کند.

سید احمد موسوی سفیر سابق ایران در سوریه ونماینده مجلس هفتم هم وضعیت مشخصی ندارد.

حسینیان، نادران و توکلی از رشت، گنبدکاووس و بندرعباس ثبت نام کرده​اند و نه از حوزه تهران. این افراد پس از تایید شورای نگهبان و 15 روز قبل از برگزاری انتخابات می‌توانند حوزه خود را تغییر دهند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم دی 1390ساعت 13:55  توسط مصطفی جوان  | 

شش روز ثبت نام: اصولگرایان فعال، اصلاح‌طلبان منفعل/پرونده

 

انتخابات - روز شنبه هفته‌ای که گذشت ثبت نام نامزد‌های انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

به گزارش خبرآنلاین پس از ماه‌ها رایزنی‌های گروه‌های مختلف سیاسی برای انتخابات و بسیاری از اظهار نظرهای سیاسی روز شنبه رسما پرونده انتخابات نهمین دوره مجلس با ثبت نام نامزد‌ها آغاز شد تا پروسه انتخابات شکل رسمی به خود بگیرد. در این یک هفته بسیاری از نامزد‌های احتمالی مشخص شدند و چهره رقابت‌های انتخاباتی شفاف‌تر شد.
در اردوگاه اصولگرایان چهره‌های شاخص زیادی برای نامزدی انتخابات پا پیش گذاشتند و ترکیب‌های احتمالی لیست‌های ائتلافی اصولگرایان واضح‌تر شد. این درحالی بود که در اردوگاه اصلاح‌طلبان هنوز اثری از جنب و جوش انتخاباتی به چشم نمی‌خورد.
به گفته مسئولان وزارت کشور و ستاد انتخابات در روز اول 254 نفر با مراجعه به ستاد انتخابات کشور برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کردند . (ایـــــنــــــجــــــا)
روز اول ثبت نام از کاندیداها حاشیه‌های جالبی به همراه داشت. نخستین نفری که نامش در لیست ثبت نامی‌ها قرار گرفت فردی بود به نام مهدی علیزاده معاون سابق دادستان شهرری. اما در آن روز یک متخصص بیهوشی و یک رهبر ارکستر سنفونیک هم ثبت نام کردند. محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم جزو نخستین نمایندگانی بود که روز نخست را برای ثبت نام انتخاب کرده بود. (ایـــــنــــــجــــــا)
در روز دوم تعداد ثبت نامی ها به 461 نفر رسید. 440 مرد و 21 زن. باوجود گذشت دو روز از ثبت نام هنوز خبری از چهره‌های شاخص نبود به طوری که خبرنگاران با دیدن سید محمود علوی عضو مجلس خبرگان رهبری هیجان زده شدند. البته شنیده‌ها حاکی از آن بود که علیرضا زاکانی، غلامعلی حداد عادل، غلامرضا مصباحی مقدم، مهدی کوچک زاده و حمید رسایی از طریق سامانه‌ای که در مجلس برای نمایندگان در نظر گرفته بودند پروسه اینترنتی ثبت نام خود را طی کرده‌اند. (ایـــــنــــــجــــــا)
در روز سوم ثبت نام آرام آرام یخ رجال سیاسی باز شد برخی چهره‌های سیاسی شناخته شده تر برای ثبت نام مراجعه کردند. غلامعلی حدادعادل رییس مجلس هفتم و رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم جزء این دسته از نامزد‌ها بودند. به غیر از حدادعادل؛  غلامرضا مصباحی​مقدم و محجوب نمایندگان کنونی تهران و رمضان شجاعی کیاسری نماینده ساری، مقیمی نماینده بهشهر، ادیانی راد نماینده قائمشهر، کرمی راد نماینده کرمانشاه، سیدمحمد سادات ابراهیمی نماینده شوشتر، محمدابراهیم نکونام نماینده مردم خوانسار و گلپایگان هشت نماینده دیگری بودند که ثبت نام خود برای نامزدی در انتخابات را نهایی کردند. مهدی خزعلی یکی از متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری هم برای نامزدی به ستاد انتخابات کشور آمد. (ایـــــنــــــجــــــا) حضور دادستان تهران در ستاد انتخابات کشور و شکرگزاری حدادعادل پس از نامزد شدن برای مجلس نهم از تیترهای  مهم رسانه‌ها در این روز بودند.
در روز سوم ثبت نام خارج از ساختمان وزارت کشور نیز احزاب و تشکل‌های سیاسی فعالیت‌های انتخاباتی را پیگیری می‌کردند. علی اکبر ولایتی سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان از سایت این جبهه رونمایی کرد و حزب مردم‌سالاری از احزاب اصلاح‌طلب از نخبگان جامعه برای نامزدی انتخابات دعوت کرد. (ایـــــنــــــجــــــا) همچنین برخی از احزاب اصلاح‌طلب در غیاب جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و کارگزاران سازندگی حرکت‌هایی را برای ائتلاف انتخاباتی انجام دادند. (ایـــــنــــــجــــــا) یک خبر مهم انتخاباتی دیگر در این روز مشخص شدن نام معتمدین تهران برای احراز صلاحیت اولیه بود. (ایـــــنــــــجــــــا)
روزچهارم ثبت نام از نامزد‌ها هم اخبار جالبی داشت. ثبت نام حجت الاسلام امیری‌فر امام جماعت نهاد ریاست جمهوری تیتر بسیاری از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها شد. امیری فر کسی بود که پیش از این ارتباطش با جریان انحرافی در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود. همچنین چند روزی هم به اتهام تولید و انتشار یک سی دی در ارتباط با مهدویت درباره رییس جمهور بازداشت و روانه زندان هم شده بود. اما در این روز چهره‌های شناخته شده تر دیگری هم ثبت نام کردند. از علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم گرفته تا عباس زاده مشکینی دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب. (ایـــــنــــــجــــــا) غیر از اینها حسین مظفر وزیر دولت خاتمی ف یک سفیر و برخی از نماینده های دوره‌های پیشین نیز نامزد شدند. (ایـــــنــــــجــــــا) در این روز همچنین نامزدی لاریجانی از قم قطعی شد. خبری که یک روز بعد از آن منتشر شد حاجی از ان بود که مراجع تقلید قم تاکید کرده‌اند که لاریجانی باید از قم نامزد شود. (ایـــــنــــــجــــــا) ثبت نام فردی که خود را دبیر جمعیت بدهکاران انقلاب اسلامی معرفی کرده بود از حواشی جالب این روز بود. (ایـــــنــــــجــــــا)
چهار شنبه روز پنجم ثبت نام نیز شاهد اتفاقات جالی بود. در این روز حمیدرضا کاتوزیان نماینده مردم تهران ثبت نام کرد و گفت که با رایزنی هایی که با لاریجانی انجام داده در فهرست جبهه متحد قرار خواهد داشت(ایـــــنــــــجــــــا). از سوی دیگر ایرج ندیمی نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم پس از ثبت نام گفت که تغییر گفتمان داده و الان فراجناحی است. (ایـــــنــــــجــــــا) . یکی از وقایع جالب این روز انصراف نخستین نامزد نمایندگی مردم بود. محمدرضا سرشار رئیس انجمن قلم ایران که روز سه‌شنبه 6 دی با حضور در وزارت کشور برای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بود، از کاندیداتوری در این انتخابات انصراف داد. (ایـــــنــــــجــــــا) همچنین در این روز اعلام شد که تا الآن 14 نفر برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نامزد شده‌اند.
روز 1نجم ثبت نام و حضور دو اصلاح طلب نوید روز فعالی را برای اصلاح طلبان می داد. غیر از این دو چهره شاخص اصلاح طلب شاخص دیگری ثبت نام نکرد. سهیلا جلودار زاده و الهه راستو دو اصلاح طلبی بودند که امروز پای در وزارت کشور نهادند. از سوی دیگر خبر مهم امروز اعلام نامزدی علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس به صورت مستقل بود. همچنین فردی به نام محسن رضایی یکی از جالب ترین حواشی امروز را رقم زد.(ایـــــنــــــجـــــــا)
ثبت نام از نامزدهای انتخابات تا ساعت 5 امروز ادامه خواهد داشت. تا کنون نامزد‌های اصلاح‌طلب شناخته شده‌ای به ستاد انتخابات کشور مراجعه نکرده‌اند. البته احتمال این وجود دارد که نماینده‌های اصلاح‌طلب کنونی مجلس ثبت نام بکنند. اما با توجه به اینکه فعالیت احزاب اصلی اصلاح‌طلب غیر قانونی است بعید است رقابت جدی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در بگیرد و تنها باید دید که لیست‌های جداگانه ای که جبهه پایداری وجبهه متحد اصولگرایان خواهند داد به رقابت‌های انتخاباتی گرمای ویژه‌ای خواهد داد یا خیر.
219

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم دی 1390ساعت 12:5  توسط مصطفی جوان  | 

متن کامل گزارش کمیسیون اصل ۹۰ درباره فتنه ۸۸

مجلس - در جلسه امروز -چهارشنبه - مجلس محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده داشت، قرائت گزارش کمیسیون اصل 90 از فتنه 88 در آستانه سالگرد حماسه 9 دی را از تربیون مجلس اعلام کرد.

در ادامه مشروح این گزارش می آید:

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم دی 1390ساعت 12:3  توسط مصطفی جوان  | 

جبهه پایداری ، دولت دهم را با دولت بازرگان مقایسه کرد

 

احزاب و تشکل ها - نسیم آنلاین، بیانیه جبهه پایداری به مناسبت 9دی را منتشر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

جریان انحراف که نابودی انقلاب اسلامی را در دوران مسئولیت خود هدف گزاری کرده بود، در دولت نهم و دهم به شکل دیگری ظهور نمود و علائمی از خود بروز داد که دلسوزان هوشیار و تیز بین نظام همان موقع به دولت محترم هشدارهای لازم را دادند ولی متاسفانه این تذکرات مشفقانه نه تنها موثر واقع نشد بلکه در برنامه ای حساب شده در اثر نفوذ و تاثیر بیش از حد این نگرش انحرافی ، اکثر نیروهای ولایی موثر از دولت کنار زده شدند و در نهایت منتهی به رفتارهایی گردید که دل امت حزب الله یعنی پدیدآورندگان سوم تیر 84 را شکست .

برای روشن شدن بیشتر موضوع و عمق فاجعه به برخی وجوه مشترک این پدیده شوم انحرافی با بعضی جریانهای انحرافی گذشته اشاره می شود، در آغاز شکل گیری نظام که رییس دولت آقای مهندس بازرگان بود اختلاف نظر خود با امام را چنین بیان می کند:
«هدف اتخاذی دولت موقت، خدمت به ایران از طریق اسلام بود در حالیکه آقای خمینی از انقلاب و رسالت خود، خدمت به اسلام از طریق ایران را اختیار کرده بود به عقیده ایشان (امام) ملت ایران با دادن خون خودشان بر اسلام خدمت کردند»
نهضت آزادی در طول حضور خود در حکومت، مکتب ناب اسلام را انحصار گرا توصیف می کرد و آنرا مانع بزرگ وحدت و همکاری ملی می نامید. بازرگان وجه تمایز خود نسبت به حرکت امام را در توجه خاص امام به اسلام و کنار گذاشتن یا فرعی شناختن ایران و ایرانی گرایی می دانست.
این رویکرد متاسفانه در قسمتی از دولت دهم ظهوری پر رنگ داشت و طرح موضوعات بی پایه و بی اساس مکتب ایرانی که موجب تضعیف گفتمان اصیل انقلاب اسلامی می شد با روشنگری های رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) رنگ باخت.
پدیدآورندگان این گفتمان انحرافی به دنبال نفی تدریجی گفتمان دینی بودند و با تاکید بر نمادهای ایران قبل از اسلام در صدد تداعی ارتداد به جاهلیت قبل از اسلام بر آمدند. در حقیقت این حرکت نسخه ی دیگری از فرهنگ "تعرب بعدالهجره" و بازگشت به جاهلیت قبل از اسلام بود. تکیه بر این ارزشهای جاهلی، نه موجب وحدت ملت می شود و نه جاذبه جهانی دارد و نه توانی برای پاسخ به مطالبات ملت. بلکه موجب تردید و تشکیک در جهت گیری های تاریخ ساز ملت ایران می شود.
ضربه مهلک دیگر بر گفتمان انقلابی دولت، تبدیل گفتمان اسلامی کرامت انسان، به مفاهیم اومانیستی و شبه اومانیستی است که انسان را به صورت مطلق و بدون تعیین نسبت او با نفخه الهی و بعد آسمانیش مطرح می کند و او را محور کل هستی قرار می دهد تا آنجا که شائبه تقدم انسان بر خداوند پیش می آید. این گونه سخن گفتن درباره انسان، تکیه بر ستونهای متزلزل ادبیات ماسونی را تداعی می کند که امثال محمدعلی فروغی به دنبال آن بودند.
متاسفانه پدیده انحرافی جاگرفته در مرکزیت دولت، که هیچ پیشینه علمی قابل توجه در حوزه دین و هیچ اثر علمی منتشر شده در این مباحث ندارد، در باورهای برخی از اعضای دولت محترم نیز تاثیر گذار بوده به نحوی که مفاهیم توحیدی و فلسفه انتظار و مهدویت را با این دیدگاه تفسیر می کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم دی 1390ساعت 11:59  توسط مصطفی جوان  | 

علی مطهری: اصلاح طلبان باشرکت در انتخابات درخواست­های خود را در مجلس نهم پیگیری کنند

علی مطهری: اصلاح طلبان باشرکت در انتخابات درخواست­های خود را در مجلس نهم پیگیری کنند

انتخابات - تهران امروز متن گفت وگوی خود با علی مطهری را منتشر کرده است.

 این نماینده مجلس در بخشی از این گفت وگو تصریح کرد:
*اصولگرایی زمانی به سامان می‌رسد که از اصول و مبانی، برداشت واحد شود. در حالی که شهید مطهری به عنوان یک اصولگرای راستین درباره «آزادی بیان» معتقد بود احزاب غیراسلامی آزادند و می‌توانند با تابلو و نماد خودشان حرف شان را بزنند، در نقطه مقابل برخی از گروه‌های اصولگرا به محدود کردن فضا قائلند. در بین این گروه، گروه تندرویی وجود دارد که بنده در برخی حوزه‌ها افکار و عملکرد آنان را قبول ندارم. حساسیت این جماعت در مسائل فرهنگی خوب است اما نگاه آنها به اصولی نظیر «ولایت فقیه»، «آزادی بیان» و «نقش مردم» را درست نمی‌دانم.
*بنده در صورت شرکت در انتخابات مجلس نهم همانند مجلس هشتم به صورت مستقل شرکت می‌کنم و اگر هر گروه یا جریان سیاسی چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب دوست داشت نامم را در لیست خود قرار دهد، مانعی ندارد. در انتخابات قبل گفته بودم به جز حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، سایر گروه‌ها و جریان‌ها می‌توانند اسمم را در لیستشان قرار دهند. در این دوره این دو غیرقانونی شمرده شده‌اند.
* اصلا به صلاح اصلاح‌طلبان است که به صورت گسترده و پرشور شرکت کرده و مطالباتشان از نظام را با موضوع انتخابات مخلوط نکنند.اگر این جریان درخواست افزایش آزادی بیان یا آزادی زندانیان سیاسی را دارد به جای خود، ما نمی‌گوییم این خواسته‌ها را پیگیری نکنند اما حضور در انتخابات را مشروط به آنها نکنند.
*اصلاح‌طلبان به صورت پرشور در انتخابات شرکت کنند و خواسته‌هایشان را از طرق قانونی و حتی از طریق مجلس نهم پیگیری کنند. این جریان سعی کند کرسی‌های بیشتری را در مجلس در اختیار بگیرد و از این طریق خواسته‌هایش را دنبال کند.
*اکنون ترکیب شورای نگهبان معتدل‌تر است و بعید می‌دانم که رد صلاحیت گسترده کنند. حتی اگر اصلاح‌طلبان به طور گسترده رد صلاحیت شوند، در مقابل مردم پاسخ قانع‌کننده دارند و مورد ملامت قرار نمی‌گیرند که چرا شرکت نکردید و به عبارت دیگر آنها با شرکت خود در انتخابات وفاداری خودرا به نظام و انقلاب اعلام می کنند. اصلاح‌طلبان این کار را باید به خاطر مصالح کشور و منافع ملی انجام دهند.
*باید فضا را باز کرد. سخت‌گیری‌های بی‌جا را کنار گذاشت تا مشارکت چشمگیر مردم تحریم‌های اقتصادی و تهدیدات نظامی دشمن را خنثی کند.
*با همه افراد و گروه‌های سیاسی داخل مجلس از جمله اصلاح‌طلب‌ها دیدارها و گفت‌وگوهایی داشته‌ام. تشویق اصلاح‌طلبان به شرکت در انتخابات را در این دیدارها مطرح کرده‌ام. علاوه بر آن در خارج از مجلس ملاقات‌هایی با افراد نزدیک به حزب کارگزاران داشته‌ام و این رایزنی‌ها برای تشویق آنها به شرکت در انتخابات ادامه خواهد یافت. هیچ ابایی از تشویق اصلاح‌طلبان به حضور فعال در انتخابات ندارم.
/

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم دی 1390ساعت 11:55  توسط مصطفی جوان  | 

ناگفته‌هایی از "مدل روسی" برای انتخابات آتی ایران

روز شنبه سوم دی با آغاز ثبت نام از كاندیداهای انتخابات مجلس نهم، رسماً زنگ آغاز فعالیت‌های انتخاباتی زده شد و صف‌بندی‌ها نیز به‌طور جدی‌تری در حال شكل‌گیری است.

 

به گزارش رجانیوز، فارغ از رقابت‌های میان گروه‌ها و جریان‌هایی كه در چهارچوب نظام فعالیت می‌كنند، قرائن و شواهد حكایت از سناریوی دشمن برای انتخابات ایران دارد كه به تعبیر رهبر معظم انقلاب، این سناریو، "سر و ته‌دار" و حساب‌شده نیز هست.

 

در این زمینه، برخی كارشناسان معتقدند غرب با افزایش تجربه‌های خود از فتنه 88 و آزمودن آن‌ها در انتخابات اخیر روسیه، قصد دارد همین نسخه را در جریان انتخابات مجلس نهم ایران پیاده كند. بر اساس مدل "روسی فتنه"، طراحی برای ناآرامی‎ها از شهرهای كوچك با توجه به تكثرهای قومی و مذهبی آغاز و سپس به شهرهای بزرگ و تهران منتقل می‌شود.

اگرچه این سناریوی میدانی پس از حماسه 9 دی و واكسینه شدن جامعه در مقابل میكروب‌های سیاسی احتمال موفقیت زیادی ندارد اما بر اساس كُدهای آشكار و پنهان متعدد، سرویس‌های غربی به‌ویژه امریكا و انگلیس تدارك‌های زیادی دیده‌اند و در این زمینه همچنان‌كه همیشه به جریان وابسته‌گرای داخل ایران به‌عنوان بازوی اجرایی خود نگاه می‌كنند، در سناریوی خود برای این جریان نیز نقش ویژه‌ای تعریف كرده‌اند.

راهبردهای اصلی دشمن در قبال انتخابات ایران، "سیاه‌نمایی"، "ایجاد ناامیدی و بی‌اعتمادی در مردم نسبت به آینده و اجرای قانون و انتخابات سالم"، "ناكارآمد نمایی الگوی حكومتی جمهوری اسلامی" به‌منظور "كاهش مشاركت حداكثری و جلوگیری از الهام‌بخشی ایران برای كشورهای دست‌خوش بیداری اسلامی" و در نهایت، ایجاد زمینه برای اجرای "مدل روسی فتنه و اردوكشی‌های خیابانی" است.

پمپاژ اخبار منفی اجتماعی و اقتصادی در رسانه‌ها،‌ القای نبود فضا برای مشاركت و مسائلی از جمله رد صلاحیت‌ها، نامه‌نگاری‌هایی از جمله نامه‌ی ابراهیم یزدی به راشد الغنوشی مبنی بر ناكارآمدی اداره جامعه بر مبنای مدل "ولایت فقیه" و نامه‎ی مصطفی تاج‌زاده در زمینه ترویج مدل حكومتی "تركیه" برخی از تاكتیك‌های تعریف شده برای اجرای این راهبردها است.

در این میان،‌ جریان داخلی فتنه كه تا پیش از این، برای حضور در انتخابات، گزینه‌هایی مانند "تحریم"، "مشاركت فعال" و "مشاركت مشروط" را عنوان كرده بود، اكنون گزینه "عدم مشاركت فعال" را انتخاب كرده است تا بر اساس آنچه كه تاج‌زاده پیغام داده است، یك بازی دو سر برد را تعریف كرده باشد.

بر اساس این گزینه، "مشاركت فعال" نفی می‌شود اما اصل "مشاركت" منتفی نیست تا مهره‌های سفید یا خاكستری منتسب یا نزدیك به جریان فتنه كه امكان عبور از فیلترهای نظارتی برای آن‌ها وجود دارد، بدون حساسیت فعالیت تشكیلاتی، اقدام به ثبت‌نام و حضور در انتخابات كنند. بنابراین، هم این جریان از ساختار حاكمیت حذف نمی‌شود و همه‌ی طیف‌های آن به جریان اپوزیسیون فاقد صلاحیت فعالیت سیاسی تبدیل نمی‌شوند و هم زمینه برای اعمال نفوذ از طریق ابزارهای حاكمیتی را از دست نمی‌دهند.

اما موضع اعلامی جریان داخلی فتنه كه كاملاً‌ نیز در چهارچوب سناریوی غرب تعریف می‌شود، "عدم مشاركت فعال" نیست، بلكه با یك پیوستگی معنادار بر روی "تحریم" و "مشاركت مشروط" تأكید می‌شود و هر یك از این شعارها، به‌دنبال برجسته كردن برخی از پیام‌ها است كه اگرچه هدف‌گذاری داخلی نیز دارد اما عمده‌ی گروه هدف و مخاطب آن، در خارج از ایران به‌ویژه با توجه به تحولات منطقه و القای ناكارآمدی مدل "جمهوری اسلامی" است.

گزینه تحریم، تنها كاركرد رسانه ای برای تخریب وجهه جنبه مردم سالاری نظام ایران و جلوگیری از الهام‌بخشی ایران در تحولات منطقه‌ای دارد.

در عین حال،‌ گزینه "مشاركت مشروط" نیز از حیث تبلیغاتی كاركرد مشابهی با "تحریم" دارد كه افرادی مانند خاتمی و موسوی خوئینی‌ها به‌طور جدی آن را دنبال كرده و هاشمی رفسنجانی نیز به‌تازگی در این زمینه اظهارنظری كرده است تا بر خلاف آنچه كه اختلاف میان او و خاتمی بر سر این مسئله عنوان می‌شد كه هاشمی قصد دارد طیفی از نزدیكانش را تحت یك لیست واحد برای انتخابات سازماندهی كند، وی نیز شرط‌هایی را به‌طور ضمنی حداقل در مقطع كنونی مطرح كرده باشد.

كاركرد این گزینه نیز مشابه تحریم است تا در شرایطی كه كشورهای منطقه با اعتراض‌های گسترده مردمی مواجه هستند و برگزاری یك انتخابات با شكوه در ایران، گام بزرگی برای تثبیت هرچه بیشتر هژمونی جمهوری اسلامی در خاورمیانه است و نقش یك كاتالیزور قوی برای هرچه بیشتر الگو شدن جمهوری السلامی را ایفا می‌كند، از این اتفاق جلوگیری شود.

در عین حال، طرف غربی نیز سه طرح مشخص برای هم‌افزایی با جریان داخلی فتنه و پژواك دادن به پیام‌هایی كه آن‌ها از داخل ایران ارسال می‌كنند،‌ آن‌هم در شرایطی كه تحولات منطقه اعم از بیداری اسلامی و عراق، به سود انقلاب اسلامی در جریان است، در نظر دارد:

الف: جلوگیری از هرچه بیشتر شدن الگوی جمهوری اسلامی و تخریب وجهه‌ی آن؛

ب: تحریم‌های سنگین كه مستقیماً مردم ایران را هدف قرار بدهد؛

ج: مشغول سازی ایران به درون خود از طریق به‌كارگیری گزینه‌های مختلف؛

تشدید جنگ رسانه ای علیه ایران، تبلیغ در افكار عمومی كه ایرانی ها به دنبال ساخت سلاح هسته ای هستند، تقویت گروه‌های ضد ایرانی در كشورهای قیام كننده مثل تونس، لیبی و مصر -به‌ویژه- تحركات برخی گروه‌های تروریستی و بیانیه های تهدید آمیز علیه ایران، گزارش مغرضانه احمد شهید به عنوان گزارش‎گر ویژه سازمان بین الملل و تحریم های اقتصادی كه مستقیماً جامعه ایرانی را هدف قرار می دهد، شامل تحریم بانك مركزی و نفت ایران و تبلیغات مخرب از وجهه اقتصادی و بحرانی نشان دادن وضعیت اقتصادی در درون ایران، تنها بخشی از این برنامه‌ها است.

در این میان، دمیدن بر گزینه "تحریم انتخابات" كه از جانب بخشی از جریان فتنه مانند مجرمان و محكومان فتنه، احزاب منحله مشاركت و مجاهدین، جریان متواری و خارج‌نشین فتنه و به‌طور كلی از سوی طیفی دنبال می‌شود كه امیدی برای پذیرش آن‌ها در داخل نظام به‌دلیل رفتارهای ساختارشكنانه ندارد، بازی در برنامه‌ی اول غرب است و اخبار مربوط به این طیف از جمله "تحریم" نیز به‌طور مستمر و پر حجم در رسانه‌های خارجی بازنشر داده می‌شود.

هدف از انتشار وسیع این اخبار این است كه تصویری برای مخاطبان بسازند كه انتخابات آینده‌ی مجلس ایران بدون حضور منتقدان و قشر وسیعی از مردم معترض برگزار خواهد شد و یك انتخابات فرمایشی و بدون حضور جناح های منتقد خواهد بود.

برنامه‌ی دیگر غرب برای ایران در شرایط فعلی منطقه، شامل تحریم‌های سنگین اقتصادی است كه مستقیماً مردم را هدف قرار می دهد تا با تكمیل كردن این برنامه از سوی جریان داخلی از طریق سیاه‌نمایی‌های رسانه‌ای و ایجاد نارضایتی در مردم، از مشاركت در انتخابات كاسته شود.

در عین حال، بر اساس برنامه سوم غرب، باید پروژه "مشغول سازی"‌ نیز در فاصله حدود 50 روز مانده به انتخابات با یك حركت جدی فعال شود. فعال‌سازی این پروژه با ایجاد ناآرامی در دانشگاه‌ها در روز 16 آذر برنامه‌ریزی شده بود كه در هیچ‌یك از دانشگاه‌های كشور زمینه برای آن ایجاد نشد و به‌نظر می‌رسد سرویس‌های دشمن با ناامیدی از فعال‌سازی پروژه مشغول‌سازی با ابزارهای مدنی، قصد اجرای برنامه‌های تروریستی و خراب‌كاری را دارند.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم دی 1390ساعت 14:0  توسط مصطفی جوان  | 

محورهای‌اصولگرایان‌درنشست‌سراسری‌جبهه‌متحد

 

کد خبر: ۲۰۳۸۰۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۳
کاظم جلالی با اعلام خبر تشکیل اجلاس سراسری جبهه متحد اصولگرایان در دو هفته آینده، گفت: محورهای اصلی اصولگرایان به نشست سراسری جبهه متحد دعوت می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی) ، کاظم جلالی با اشاره به تشکیل نشست سراسری جبهه متحد اصولگرایان در پنج‌شنبه دو هفته آینده (۱۰ آذر)، ‌ گفت: این هفته همایش تهران برگزار می‌شود اما دو هفته بعد هم اجلاس دیگری از مجموعه محورهای اصلی اصولگرایان در شهرستان‌ها و استان‌ها در تهران جمع خواهند شد.


نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی درباره برنامه کاری نشست سراسری جبهه متحد اصولگرایان، افزود: در آن همایش مباحث اصلی و کلیدی مربوط به گفتمان اصولگرایی و روند کار سایر استانها و شهرستانها برای شرکت در انتخابات مجلس نهم مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.


وی درباره نحوه دعوت از اصولگرایان فعال در شهرستان‌ها به همایش سراسری جبهه متحد، افزود: هیئت‌های استانی در قالب مکانیزم ۷+۸ شکل می‌گیرند بعد استان‌ها مجمع شهرستان‌ها را شکل می‌دهند، سپس همه محورهای اصلی در امر ستادی و نظارت بر انتخاب نامزدهای اصلح به این همایش یک روزه دعوت می‌شوند.


عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان تصریح کرد: هیئت‌های استانی و شهرستانی این جبهه در حال شکل گیری هستند و امید است که تا دو هفته آینده شکل و قالب آن‌ها نهایی شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 9:53  توسط مصطفی جوان  | 

ضعف مجلس؛ عامل‌ بی‌اعتنایی دولت به قانون!

 
کد خبر: ۲۰۹۷۶۶
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۰:۲۰
حیدر پور که عضو کمیته پیگیری سوال از رئیس‌جمهور است خاطرنشان کرد: نمایندگان سوال‌کننده از رئیس‌جمهور تا کنون 3 نشست داشته‌اند که در آن جلسات به این جمع بندی رسیدیم که سوال به قوت خود باقی بماند و حتما تعقیب شود. وی ادامه داد: ما این جمع بندی را با هیات رئیسه مجلس در جریان گذاشتیم. بعد از آن برای سرکشی به حوزه انتخابیه رفتیم و دیروز روز اولی بود که بعد از حوزه انتخابیه به مجلس آمده ایم


قانونگذاری و نظارت، دو وظیفه ذاتی مجلس است وظایفی که در اجرای هر دو آنها همواره انتقاداتی متوجه مجلس هشتم بوده است چرا که بعضا دولت توجه به شأن قانونگذاری مجلس نداشته و مصوبات این قوه را قانون، ندانسته و از اجرای آنها سر باز زده است.

نمایندگان مجلس اما در مورد بی‌اعتنایی به شأن قانونگذاری مجلس نظرات متفاوتی دارند آنگونه که عوض حیدر پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید این دولت است که به اجرای قوانین گردن نمی‌نهد. حال آنکه محمد رضا خباز سخنگوی کمیسیون اقتصادی، مجلس را بی‌اراده خواند و اعتقاد دارد که مجلس از امتیازات، اختیارات قانون اساسی و توانمندی‌های خود به درستی استفاده نمی‌کند.عوض حیدر پور: اجرا نکردن قانون مصوب مجلس؛ یعنی عدم تمکین

عوض حیدر پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سوال که چرا دولت به شأن قانونگذاری مجلس بی‌اعتناست؟ گفت: وظیفه قانونگذاری در کشور بر عهده مجلس گذاشته شده است و علی‌القاعده اگر رئیس دولت مصوبه مجلس را قانونی نشمارد و قانونی را اجرا نکند مقصر اوست. وی ادامه داد: بارها حضرت امام و مقام معظم رهبری تاکید کرده‌اند که هیچ‌کس بالاتر از قانون نیست، در آخرین دیداری که رهبری با نمایندگان داشتند تاکید کردند که دولت موظف است قوانین مصوب را اجرا کند بنابراین اگر کوتاهی یا تفسیر یا ارائه برهانی در مورد یک مصوبه از سوی دولت شنیده می‌شود درست نیست.

وی توضیح داد: زمانی که قانونی در صحن علنی مجلس در جریان است باید نمایندگان دولت و وزارتخانه‌ها نظرات خود را بدهند و در عین حال زمانی که در مجلس به تصویب رسیده و شورای نگهبان آن را تایید کرد قانون و لازم الاجرا ست.

حیدر پور تصریح کرد: این در حالی است که بسیاری از قوانین از سوی دولت اجرا نشده یا خود رئیس دولت آن را ابلاغ نکرده یا اگر ابلاغ کرده اجرای آن را پیگیری نکرده است.

نماینده شهرضا خاطرنشان کرد: چند مورد از قول رئیس‌جمهور شنیده شده که ایشان قانونی را قانون ندانسته‌اند.

وی ادامه داد: ما در مجلس موظف به نظارت بر حسن اجرای قوانین هستیم و این نظارت را در حد تذکر یا سوال و استیضاح پیش برده ایم. وظیفه نظارتی ما در همین اندازه است در واقع دعوا که نمی‌توانیم بکنیم. مراحل نظارتی ما از سوال تا استیضاح برای وزرا و حتی برای رئیس‌جمهور است. این نوع از نظارت هم همواره صورت گرفته است.

وی در ادامه در مورد سوال از رئیس‌جمهور گفت: ما سوال از رئیس‌جمهور را پیگیری می‌کنیم شاید با این روش بخشی از قوانین انجام نشده را بتوانیم پیگیری کنیم.

حیدر پور که عضو کمیته پیگیری سوال از رئیس‌جمهور است خاطرنشان کرد: نمایندگان سوال کننده از رئیس‌جمهور تا کنون 3 نشست داشته‌اند که در آن جلسات به این جمع بندی رسیدیم که سوال به قوت خود باقی بماند و حتما تعقیب شود.

وی ادامه داد: ما این جمع بندی را با هیات رئیسه مجلس در جریان گذاشتیم. بعد از آن برای سرکشی به حوزه انتخابیه رفتیم و دیروز روز اولی بود که بعد از حوزه انتخابیه به مجلس آمده ایم.

حیدر پور یادآور شد: کمیته دو روز آینده یک نشست دیگر خواهد داشت و بعد از اطلاع رسانی به دوستان سوال کننده و شنیدن نقطه نظرات آنها، تصمیم نهایی این کمیته را در این هفته اطلاع رسانی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تا قبل از رفتن به حوزه انتخابیه تعداد امضاها برای سوال از رئیس‌جمهور کفایت می‌کرد.محمدرضا خباز: دولت حاضر نیست در چارچوب مقررات و قوانین محصور بشود

اما محمد رضا خباز سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بی‌اعتنایی دولت به شأن قانونگذاری مجلس را در ضعف قوه متبوع خود می‌بیند و  می‌گوید که اگر شعار شهید رجایی را بپذیریم که می‌گفت مجلس پدر و دولت فرزند است می‌بینیم که مجلس مقصر است چرا که با رای مجلس است که افراد عادی وزیر می‌شوند یعنی عمر سیاسی فردی که کارشناس بوده و وزیر شده است در دستان مجلس است. وی دلیل تمکین نکردن دولت از مجلس را در دو چیز می‌داند: اول اینکه دولت حاضر نیست در چارچوب مقررات و قوانین محصور بشود و محصور شدن در قوانین را برای خود کسر شأن می‌داند و دوم اینکه مجلس به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کند. مجلس از امتیازات و اختیارات قانون اساسی و توانمندی‌های خود به درستی استفاده نمی‌کند.

وی ادامه داد: قانون شکنی دولت تا زمانی که در مجلس اراده‌ای نباشد ادامه پیدا می‌کند و به نظرم این مشکل در مجلس هشتم حل نمی‌شود چرا که دولت فهمیده مجلس نمی‌تواند بر آن نظارت داشته باشد و از این رو راه خود را می‌رود مگر اینکه مجلس تصمیم قاطعی بگیرد که احتمالش ضعیف است.امین حسین رحیمی: تصویب قوانین ضعیف در مجلس هشتم

براساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی صلاحیت عام قانونگذاری را داراست حال آنکه در مجلس هشتم قوانینی وضع شده که خود مجلس آن را رد کرده است. در این خصوص امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس معتقد است: در قانونگذاری کار کارشناسی به اندازه کافی انجام نشده است، لذا عمدتا قوانین ضعیفی تصویب می‌شود. این نماینده‌ مجلس، یکی از ویژگی‌های قانون را پایداری قانون برشمرد و  گفت: قانون باید به گونه‌ای باشد که به سادگی قابل تغییر نباشد، چرا که قانون قاعده ایجاد می‌کند و وقتی قاعده ایجاد کرد مردم روابط خود را بر اساس این قواعد تنظیم می‌کنند. بنابراین باید قانون، پایدار و ثابت باشد و بتوان مدت‌ها به آن اتکا کرد و مردم تکلیف خود را بدانند.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ایرادات قانونگذاری این است که کار کارشناسی کمتری در این مسئله انجام شده است، تصریح کرد: این کار بیشتر بر اساس آزمون و خطا بوده و این نقص باید جبران شود. نماینده‌ ملایر در ارزیابی از بعد نظارت مجلس نیز، گفت: بعد نظارتی مجلس بسته به دوره‌های مجلس، متفاوت بوده است.

نماینده مردم ملایر گفت: گاهی مجلس شأن خود را رعایت نمی‌کند و خود در این زمینه کوتاهی می‌کند، یعنی جایی که باید نظارت کند و بایستد این کار را انجام نمی‌دهد و آنجا که باید قانون خوبی تصویب کند، این گونه نمی‌شود شاید به دلیل این ضعف است که دولت از مجلس تمکین نکرده و اعتنایی به قوانین مجلس نمی‌کند.

منبع: اعتدال

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 9:52  توسط مصطفی جوان  | 

«دیگ» انتخابات و «شمع» احزاب

 

مسلم سلیمانی
کد خبر: ۲۱۲۳۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دي ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۹
در حال نزدیک شدن به هنگام انتخابات مجلس نهم هستیم؛ بنابراین، لازم است تا شور و هیجانی دوچندان به کالبد خسته انتخابات نهم تنیده شود تا حضوری چشمگیر، نومید کننده تبلیغات یأس آفرین باشد.

مردم که به زندگی خود مشغولند و هنوز به فکر انتخابات نیفتاده‌اند و از آن طرف، نیز حرکت‌های فرح بخش و نشاط آفرین خاصی از ناحیه احزاب دیده نمی‌شود.

بی‌گمان، یکی از ارکان گرم کردن هر چه بیشتر تنور انتخابات، رقابتی کردن آن است. تا پیش از این، رقابت میان دو گروه اصلاح‌طلب و اصوالگرا بود و اکنون رقابت بین طرفداران دولت و منتقدان آن؛ کاش می‌شد فضای انتخابات را سه قطبی کرد.

اما در این میان چیز دیگری است که به پایین کشیدن شعله تنور انتخابات کمک می‌کند و آن این است که:
ستاد انتخابات اعلام می‌کند، نام‌نویسی کاندیداها از سوم دی آغاز می‌شود و تا 9 دی ادامه خواهد داشت. یادآوری می‌شود که:

1‌ ـ بنا بر قانون انتخابات مجلس  ـ ماده 27 ‌ـ حداکثر تا ده روز، باید تکلیف تأیید صلاحیت شدگان معلوم شود؛ یعنی نوزدهم دی معلوم می‌شود چه هنگام تأیید و چه هنگام رد شده است.

2 ـ ظرف چهار روز هر کس اعتراض دارد، می‌تواند ارایه دهد؛ ماده 30، یعنی تا 23 دی.

3 ـ هیأت نظارت حداکثر تا هفت روز باید به اعتراض‌ها رسیدگی کند؛ ماده 31، یعنی تا سی‌ام دی.

4 ـ تبليغات انتخاباتي نامزدهاي نمايندگي هشت (8) روز پیش از رأي‌گیری آغاز مي‌شود و دقيقاً بيست و چهار (24) ساعت پیش از آغاز رأي‌گیزی پايان مي‌پذيرد؛ ماده 40

نتیجه:

آنهایی که در پایان تأیید می‌شوند، تنها 22 روز فرصت دارند که برنامه‌های خود را مدون کرده و اقلام تبلیغاتی خود را آماده کنند؛ البته حق تبلیغات تا هشت روز پیش از روز رأی‌گیری را ندارند!
بنابراین، آنگاه روشن است که نخست، تب و تاب انتخابات راه نمی‌افتد و دوم آن که هر که از توان مالی بیشتر برخوردار باشد، شانس بیشتری خواهد داشت.

اکنون این پرسش مطرح است که چرا به جای هزینه‌های تبلیغاتی، که در هشت روز، مردم بمب‌باران شوند و ندانند به چه کسی باید رأی بدهند، زمان معرفی کاندیداها را بیشتر نکنیم؟!

به عبارت دیگر، به کاندیداها فرصت بدهیم که شش ماه نشست‌‌های عمومی و سخنرانی‌های خود را تشکیل دهند و مورد نقد افکار عمومی قرار بگیرند تا بتوانند شایستگی خود بر دیگران را اثبات کنند.

به این ترتیب، اگر «مجلس عصاره فضیلت ملت» باشد، آنگاه مجلسی کارآمد، مدیر و متخصص خواهیم داشت.

آری؛ دیگ بزرگ انتخابات با شمع کوچک این احزاب گرم نمی‌شود؛ «صد ملک دل به نیم نظر می‌توان خرید ـ خوبان در این معامله تقصیر می‌کنند».
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 9:51  توسط مصطفی جوان  | 

اخلاق و انتخابات پيش رو

 

سيد محمود علوي
کد خبر: ۲۱۳۱۲۳
تاریخ انتشار: ۰۳ دي ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۸
در گذشته جهان به صورت دو قطبي اداره مي‌شد كه قطب‌هاي آن را كشورهاي پيشرفته صنعتي و قدرتمند از نظر نظامي تشكيل مي‌دادند، اين كشورها به‌ويژه بر سر افزايش توان نظامي با يكديگر رقابت داشتند، به عنوان مثال ايالات متحده امريكا در يك سو و در مقابل اتحاد جماهير شوروي قرار داشت، اما امروز تركيب تغيير كرده است اكنون نيز جهان داراي دو قطب است، يك قطب قدرت‌هاي بزرگ مادي و نظامي و اقتصادي در كنار يكديگر و قطب مقابل تمامي انسان‌هاي آزاده و استكبار ستيز در سراسر دنيا.  در سراسر دنيا روح آزادي‌خواهي و ظلم‌ستيزي انسان‌ها در حال بيدار شدن و تشكيل جبهه جهاني ظلم ستيزي است.

بيداري اسلامي كه به تاسي از انقلاب اسلامي ايران شكل گرفته، شاهدي بر همين مسئله است. وقتي امام خميني(ره) در مقابل رژيم طاغوت به مبارزه برخاستند خيلي‌ها عنوان مي‌كردند مگر مي‌توان در مقابل قدرت رژيم كاري از پيش برد، امام خميني(ره) به تاسي از قيام امام حسين(ع) فرمودند ما مامور به تكليف هستيم نه مامور به نتيجه.  راهبرد مقام معظم رهبري (مدظله العالي) نيز بر همين منوال است. احزاب و تشكل‌ها نيز در نظام اسلامي بايد بر همين مسير حركت نمايند.

حركت در اين مسير كه همان انجام تكليف الهي است تنها حول محور ارزش‌ها تعريف خواهد شد. برخي به امام علي(ع) مي‌گفتند اگر شما در راه رسيدن به اهداف سياسي در مقابل معاويه همچون خود او از برخي روش‌هاي غير ارزشي نيز استفاده نماييد موفق‌تر خواهيد بود، اما حضرت براي رسيدن به اهداف سياسي خود ذره‌اي از ارزش‌هاي الهي كوتاه نيامدند و اين راز جاودانگي امام علي(ع) نه تنها در جهان اسلام بلكه در كل بشريت است.

از نظر اسلام حكومت ابزاري است براي اجراي احكام اسلام، نه آن‌كه اسلام ابزاري براي رسيدن به اهداف سياسي. ما ‌بايد در راهبرد بر اساس تكليف الهي و در كاربرد در چارچوب ارزش‌هاي الهي حركت نماييم و مراقب آفت‌ها باشيم.  انتخابات يكي از مواردي است كه اگر مراقبت ننماييم دچار آفت خواهيم شد.

يكي از وظايف احزاب آن است كه در جهت حاكميت ارزش‌ها در كليه امور از جمله انتخابات تلاش نمايند، در انتخابات به ارزش‌ها پايبند باشيم براي اثبات خود به نفي ديگران نپردازيم، در جهت پرونده‌سازي و تخريب رقيبان نباشيم تا با زمين زدن ايشان، راه را براي موفقيت خود هموار كنيم. پيامبر اسلام فرمودند: «خراب كردن سنگ به سنگ خانه كعبه گناهش سبكتر است از بردن آبروی يك مسلمان».

بايد سعي كنيم جامعه را به سمتي سوق دهيم تا افرادي را كه توانمند، ارزش‌مدار و با نجابت هستند انتخاب نماييم تا مجلسي متشكل از نخبگان متعهد داشته باشيم اگر ارزش‌ها و اخلاق بر تبليغات نامزدها در خود انتخابات و پس از آن حاكم باشد، نامزدها به بيان ديدگاه‌هاي خود خواهند پرداخت و در نهايت فردي انتخاب خواهد شد تا نمايندگي مردم را بر عهده گيرد.

اگر بعد از انتخاب به نظر افرادي كه به رقيب راي دادند احترام بگذاريم و خود را نماينده تمام مردم بدانيم و اين موضوع را براي جامعه عنوان نماييم كه اكنون ما خدمتگزار همه شما هستيم و در عمل به نظرات و ديدگاه‌هاي درست رقيب ديروز و برادر امروز خود جهت خدمت به مردم توجه داشته باشيم، جامعه از كينه‌ورزي، ناراحتي و سرخوردگي در امان بوده و دستاورد آن همدلي و وحدت خواهد بود.

اگر افرادي كه راي نياوردند به رقيب خود تبريك گفته و به حاميان خود بگويند كه رقابت تا روز انتخابات بود، اكنون ديگر وقت همراهي و همدلي براي پيشبرد اهداف نظام و حل مشكلات مردم است آيا رقابت منفي شكل خواهد گرفت؟ مردم ما اخلاق‌گرا هستند راه موفقيت بزرگ‌تر كه همان انجام تكليف الهي است خود موجب ورود به دل‌هاي مردم، اثرگذاري بر آحاد جامعه و در بلندمدت دستيابي به اهداف سياسي خواهد شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم دی 1390ساعت 9:50  توسط مصطفی جوان  | 

نشست مشترک سران سه قوه

کد خبر: ۲۰۶۷۸۲
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۰ - ۱۷:۵۵
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:46  توسط مصطفی جوان  | 

هدفمندي يارانه‌ها از قانون تا اجرا و پیامدها

گفت وگو با چند تن از نمایندگان مجلس؛
قرار بود دولت 30 درصد از درآمد حذف يارانه‌ها را به توليد اختصاص دهد، اما عملا اين اتفاق نيفتاد. ضمن اين‌كه زمزمه‌هايي از كمبود بودجه براي يارانه 45500 توماني هم به گوش مي‌رسد. این در حالی است که گفته مي‌شود رقمي كه مردم بايد از هدفمندشدن يارانه‌ها بگيرند، نيمي از اين مبلغ است. يارانه‌اي كه در چند مورد حتي رئيس‌جمهور خبر از افزايش آن تا 2 برابر رقم فعلي داده است.
کد خبر: ۲۱۲۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دي ۱۳۹۰ - ۰۲:۱۴

سرویس مجلس- هدفمندسازي يارانه‌ها، يك ساله شد. هرچند هدفمند شدن يارانه‌ها، بخشي از جراحي بزرگي است كه اقتصاد ايران به آن نياز داشت و البته دير هم شده بود. حذف يارانه سوخت و نان، مهم‌ترين بخش از جراحي بزرگ است. يك سال پيش، محمود احمدي‌نژاد در يك برنامه تلويزيوني خبر از حذف يارانه نان و حامل‌هاي انرژي داد و گفت به هر ايراني حدود 45 هزار تومان تعلق مي‌گيرد. در عوض يارانه بنزين، گازوئيل، نان، آب، برق و گاز حذف مي‌شود. پيش از اجراي قانون هدفمندشدن يارانه‌ها، پيش‌بيني مي‌شد تورم به شدت افزایش يابد و اکنون  تورم 20 درصد اعلام شده است كه كارشناسان اقتصادي آن را ناشي از حذف يارانه‌ها مي‌دانند. از سوي ديگر، قرار بود دولت 30 درصد از درآمد حذف يارانه‌ها را به توليد اختصاص دهد، اما عملا اين اتفاق نيفتاده است. ضمن اين‌كه زمزمه‌هايي از كمبود بودجه براي يارانه 45500 توماني هم به گوش مي‌رسد. ضمن اين‌كه گفته مي‌شود رقمي كه مردم بايد از هدفمندشدن يارانه‌ها بگيرند، نيمي از اين مبلغ است. يارانه‌اي كه در چند مورد حتي رئيس‌جمهور خبر از افزايش آن تا 2 برابر رقم فعلي داده است.
به هر حال، هدفمندشدن يارانه، هرچند در اجرا باب طبع نماينده‌هاي مجلس و كارشناسان مستقل اقتصادي نبود، اما هرچه بود، راهي شروع شد كه پايانش، حداقل بازگشت سوبسيد نيست.
اکنون نظر تعدادی از مصوب کنندگان این قانون یعنی نمایندگان مجلس درباره اجرای قانون مصوب خود را جویا شده ایم که در پی می اید.


بهمن محمدي:
در اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، از كشاورزان حمايت نشد

كشاورزي، يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي اقتصادي ايران بود كه هدفمندي يارانه‌ها مي‌توانست بهترين سود را برايش به همراه داشته باشد.
اما عملا اين اتفاق نيفتاد و سهمي از 30 درصد درآمد يارانه‌ها نداشت.

بهمن محمدی، عضو کمیسیون کشاوزی مجلس به خبرنگار ما گفت: هدفمندي يارانه ها قانوني بود كه سال‌هاي سال همه دولت‌ها پي اجراي آن بودند، اما شرايط فراهم نبود و يا اراده‌اي براي اجرايش نبود. پيش‌بيني مي‌شد كه اجراي اين قانون 60-70 درصد تورم داشته باشد، خوشبختانه اين اتفاق نيفتاد، اما در بخش كشاورزي توقعات براورده نشد. در قانون پيش‌بيني شده بود 30 درصد از درآمد هدفمندي يارانه‌ها به توليد اختصاص يابد. ما انتظار داشتيم 10 تا15 درصد به بخش كشاورزي اختصاص پيدا كند، اما چنين چيزي مشاهده نمي‌كنيم.
وی درباره پيش بینی سهم كشاورزان از يارانه ها گفت: وزارت جهاد کشاورزی اعلام كرد همه چيز مهيا شده تا فشار زيادي به كشاورزان تحميل نشود.، اما اين اتفاق نيفتاد. غيراز بخشي كه براي سوخت به مرغداري‌ها داده شد و البته تاثيرات چندان مثبتي هم نداشت.، اتفاق ديگري نيفتاد. هرچند كه تعرفه استفاده از برق موتورهاي آب در استفاده غيراز زمان پيك مصرف، قيمت خوبي بود و اگر كشاورزان پيك مصرف را رعايت مي‌كردند، هزينه‌هايشان به‌شدت كم مي‌شد، اما به‌دليل خشكسالي هيچ كشاورزي نتوانست پيك را رعايت كند. به همين دليل اگر 10-15 درصد درآمد يارانه‌ها تزريق مي‌شد، كشاورزان مي‌توانستند روي پاي خودشان بايستند و با توليدات خارجي رقابت كنند.
محمدی درباره تاثیر هدفمندي يارانه‌ها بر توليدات كشاورزي گفت:  با وجود همه فشارهايي كه به كشاورزان وارد شد، توليد در بخش
كشاورزي كاهش پيدا نكرده، منتها به كشاورز فشار مي‌آيد. واردات بي‌رويه اشكالات ديگري دارد. البته به وزارت جهاد كشاورزي اختيار داده شد تا با تمهيداتي مثل تعرفه‌گذاري مانع از واردات بي‌رويه شود. با اين حال آمار نشان مي‌دهد در مجموع توليدات كشاورزي كاهش نداشته است. اما اگر سال آينده از كشاورزان حمايت نشود، فشارهاي مالي، تاثيرات بدي براي آنها دارد. وی افزود: در بودجه سال گذشته حتي اختصاص 20 درصد درآمد هدفمندي هم آمده بود، اما اين اتفاق نيفتاد. ما اميدواريم در بودجه 91 اين 30 درصد را ببينند. البته اگر بودجه زود بيايد.
 

حيدرپور:
شيب هدفمندي يارانه‌ها تند بود

 
هدفمندشدن يارانه‌ها در شرايط تحريمي به هر حال جسارت مي‌خواست. اين درحالي است كه مجلس انتظار نداشته است با اين سرعت
يارانه‌ها حذف شوند
.
عوض حيدرپور شهرضايي، نماينده مردم شهرضا در مجلس معتقد است اگر دولت هدفمندي يارانه‌ها را با توجه به مصوبه مجلس اجرا مي‌كرد، اثرات تورمي آن به اين اندازه نبود.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس به خبرنگار تابناک گفت: هدفمند كردن يارانه‌ها يكي از آرزوهاي ديرينه در نظام جمهوري اسلامي ايران بود. مجلس هشتم آن را تصويب كرد و قانون خوبي هم بود كه زمانبندي پنج ساله داشت تا جلوي شيب تورم را بگيرد. درواقع تورم در قانون شيب نرمي داشت. ضمن اين‌كه 50 درصد سهم دولت قرار بود به توليد برسد، اما در اجرا به مشكل خورد؛ دولت شيب تندي را گرفت و 40 درصد راه را در يك سال رفت و همين باعث تورم 20 درصدي شد.
وی افزود: اين همراه شد با فشار تحريمي بيشتر بر ايران و تحريم توانست خودش را نشان دهد. دولت اگر مصوبه قانوني را اجرا مي‌كرد، هدفمندي يارانه‌ها بدون هيچ فشاري به مردم جواب مي‌داد. البته مردم هم در اين راه خوب با دولت همراهي كردند. اما اگر دولت قانون مجلس را رعايت مي‌كرد، شيب تندي به‌وجود نمي‌آمد. به هرحال بايد خسته نباشيد بگوييم به دولت و تشكر از ملت داشته باشيم.
حیدرپور درباره چگونگی تشكر از مردم گفت: دولت بايد براي تشكر از ملت افزايشي در قيمت‌ها نداشته باشد. يعني شيب اجراي قانون را افزايش ندهد. سال آينده هم اگر افزايش قيمت نداشته باشيم با همين مبلغ يارانه‌ها مي‌توان قانون را اجرا كرد.
وی درباره كمبود بودجه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها گفت: دولت بايد قانوني كه مجلس تصويب كرد را عملياتي مي‌كرد. درواقع اگر قانون را اجرا مي‌كرد، مي‌شد بدون مشكل يارانه نقدي پرداخت كنيم و بدون اين‌كه به مردم فشار بيايد. اين قانون پيش مي‌رفت و كمبود
بودجه به‌وجود نمي‌آمد.
 
 
حسني‌بافراني:

اگر 10 درصد سهم سلامت پرداخت مي‌شد، اتفاقات خوبي مي‌افتاد
 
هدفمندسازي يارانه‌ها و سلامت، شده‌اند عين كارد و پنير؛ فشاري كه به بيمارستان‌ها و مراكز درماني، داروسازي‌ها و توليدات لوازم پزشكي وارد مي‌شود، موجب افزايش هزينه‌هاي سلامت و درماني شده است. وزارت بهداشت بارها از فشاري كه به مراكز درماني وارد شده است، گله كرده و خواسته تا دولت كمكي براي ورشكست نشدن بيمارستان‌ها داشته باشد.
حسين حسني‌بافراني، نماينده نائين در مجلس و عضو كميسيون بهداشت و درمان به خبرنگار ما گفت: هدفمندي يارانه‌ها، تاثيرات زيادي بر سلامت داشت، اما چيزي به وزارت بهداشت و مراكز درماني تعلق نگرفت تا بتوانند از پس هزينه‌ها بر بيايند.
وی افزود: در مجموع طرح هدفمند كردن، قدرت خريد مردم را افزايش داده و در بحث انرژي هم دولت به اهداف كاهش مصرف سوخت رسيد، اما در بخش سلامت، شرايط خوب نبود. هرچند امسال بحث يك و نيم دلار از هر بشكه نفت (درمجموع 3 هزار مليارد تومان) را داشتيم و تصويب هم شد، اما كلا 300-400 ميليون دلار آن تاكنون محقق شده است.
 
وی ادامه داد: غيراز اينها طبيعتا طلب‌هايي كه وزارت بهداشت از بيمه‌ها دارد و چالش بين بيمه تامين اجتماعي و چالش‌هاي اين چنيني باعث شده سلامت در مجموع وضعيت جالبي نداشته باشد. ضمن اين‌كه وزارت بهداشت پرداخت بدهي‌هايش را به اين 3 هزار ميليارد تومان محول كرده است.
حسنی بافرانی گفت: در حوزه سلامت مصوبه خوبي داشتيم كه مي‌توانست تاثيرات خوبي بر سلامت داشته باشد. قرار بود 10 درصد درآمد ناشي از درآمد هدفمند كردن یارانه ها به سلامت برسد. اين 10 درصد چيزي در حدود 6 هزار ميليارد تومان مي‌شد كه اگر تحقق پيدا مي‌كرد در شاخصه‌هاي سلامت بسيار تاثير داشت در خدمات بيمارستان‌ها بسيار تاثير داشت. اما اين اتفاق نيفتاد.
وی گفت: اينكه 50 درصد يارانه‌ها بازتوزيع شده است، خوب است. اما از طرفي براي مراكز ارائه‌دهنده خدمات بار مضاعف قيمت حامل‌هاي انرژي ايجاد كرده و طبيعتا در كيفيت خدمات تاثیر مي‌گذارد. در يك سال گذشته بيمارستان‌ها با چالش‌هاي گاز و برق و آب مواجه شدند. اگر درآمدهاي اين چنيني مثل 3 ميليارد دلار نباشد آخر سال نظام سلامت به مشكلات جدي بر مي‌خورد.
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:45  توسط مصطفی جوان  | 

متن کامل لایحه اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه

کد خبر: ۲۰۷۹۰۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۷
کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تصویب اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه، حوزه‌های انتخابیه در 22 استان کشور را تغییر داد و 20 نماینده به مجموع نمایندگان مجلس اضافه کرد.

به گزارش فارس، کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اخیراً با تصویب لایحه افزایش تعداد نمایندگان مجلس، 310 نفری شدن نمایندگان را یک قدم دیگر پیش‌ برد، لایحه‌ای که در صورت تصویب در صحن علنی و تأیید شورای نگهبان برای دولت «قانونی لازم‌الاجرا» خواهد بود؛ گروه مجلس خبرگزاری فارس اینک متن کامل مصوبه کمیسیون شوراها را به شرح ذیل منتشر می‌کند.

گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به مجلس شورای اسلامی

لایحه اصلاح جداول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها به شماره چاپ 1556 که به عنوان کمیسیون اصلی به این کمیسیون ارجاع گردیده بود، طی جلسات مکرر و با حضور مسئولان و کارشناسان ذی‌ربط و نمایندگان پیشنهاد دهنده مورد رسیدگی قرار گرفت و سرانجام در جلسه مورخ 3/7/1390 با انجام اصلاحاتی به شرح ذیل با اکثریت آرا به تصویب رسید.

اینک گزارش آن وفق ماده 144 آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور - روح‌الله حسینیان

ضمنا گزارش کمیسیون فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی تا این تاریخ واصل نشده است.
معاونت قوانین

لایحه اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها

ماده واحده- تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دویست و نود نفر به سیصد و ده نفر و تعداد حوزه‌های انتخابیه از دویست و هفت حوزه انتخابیه به دویست و بیست و پنج حوزه انتخابیه به شرح بندهای زیر اصلاح می‌گردد:

تبصره 1- وزارت کشور فهرست اسامی استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه آنها را بر اساس حروف الفبا با ذکر نام مرکز استان در ابتدا حوزه انتخابیه هر استان، تنظیم می‌نماید.

تبصره 2- این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

الف- استان آذربایجان شرقی

1- بخش هوراند از حوزه انتخابیه کلیبر، خدا آفرین و بخش هوراند" منتزع و به حوزه انتخابیه "اهر و هریس" الحاق می‌گردد.

2- شهرستان آذرشهر از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو منتزع و به حوزه انتخابیه مراغه عجب شیر، و آذر شهر به دو نفر افزایش می‌یابد.

3- شهرستان هریس از حوزه انتخابیه اهر و هریس منتزع و به حوزه انتخابیه تبریز و اسکو الحاق می‌گردد.

ب- استان آذربایجان غربی

حوزه انتخابیه میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب، به دو حوزه زیر تقسیم می‌گردد:

1- حوزه انتخابیه میاندوآب شامل شهر میاندوآب و بخش‌های مرکزی باروق و مرحمت آباد به مرکزیت شهر میاندو‌آب با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه شاهین دژ و تکاب متشکل از شهرستان‌های شاهین‌دژ شامل شاهین دژ و بخش‌های مرکزی و کشاورز و تکاب شامل شهر تکاب و بخش‌های مرکزی و تخت سلیمان به مرکزیت شهر شاهین دژ با یک نماینده

پ- استان اصفهان

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1-حوزه انتخابیه کاشان شامل شهر کاشان و بخش‌های مرکزی، برزک و نیاسر به مرکزیت شهر کاشان با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه آران و بیدگل شامل شهر آران و بیدگل و بخش‌های مرکزی و کویرات به مرکزیت شهر آران و بیدگل با یک نماینده

3- شهر ایزد خواست از شهرستان آباده منفک و به حوزه انتخابیه شهرضا الحاق می‌گردد.

ت- استان بوشهر

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1-حوزه انتخابیه بوشهر شامل بوشهر و بخش‌های مرکزی و خارک به مرکزیت شهر بوشهر با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه گناوه و دیلم متشکل از شهرستان‌های گناوه شامل شهر بندر گناوه بخش‌های مرکزی و ریگ و دیلم شامل شهر بندر دیلم و بخش‌های مرکزی و امام حسن به مرکزیت شهر بندر گناوه با یک نماینده

ث- استان تهران

1-با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه شهریار، قدس و ملارد این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1-1- حوزه انتخابیه شهریار شامل شهریار و بخش مرکزی به مرکزیت شهر شهریار با یک نماینده

2-1- حوزه انتخابیه ملارد و قدس متشکل از شهرستان‌های ملارد شامل شهر ملارد و بخش‌های مرکزی و صفا دشت و قدس شامل شهر قدس و بخش مرکزی به مرکزیت شهر ملارد با یک نماینده

2- کسر تعداد دو نماینده از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر و ایجاد حوزه انتخابیه جدید ری شامل شهر ری و بخش‌های مرکزی، فشاپویه و کهریزک به مرکزیت شهر ری با دو نماینده

3- کسر تعداد یک نماینده از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر و ایجاد حوزه انتخابیه جدید شمیرانات شامل شهر تجریش و بخش‌های لواسانات و رودبار قصران به مرکزیت شهر تجریش با یک نماینده

تبصره- حوزه انتخابیه شمیرانات از شمال به رشته کوه‌های البرز و حدود استان مازندران، از غرب به رودخانه درکه، از شرق به بخش رودهن شهرستان دماوند و از جنوب به بزرگراه‌های بابایی، صدر، مدرس و چمران محدود می‌گردد.

4- کسر تعداد یک نماینده از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر، ایجاد حوزه انتخابیه جدید اسلامشهر شامل اسلامشهر و بخش‌های مرکزی و چهاردانگه به مرکزیت شهر اسلامشهر با یک نماینده

5- کسر تعداد یک نماینده از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر و افزودن آن به حوزه انتخابیه رباط کریم و بهارستان و تقسیم این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر:

1-5- حوزه انتخابیه رباط کریم شامل شهر رباط کریم و بخش مرکزی به مرکزیت شهر رباط کریم با یک نماینده

2-5- حوزه انتخابیه بهارستان شامل شهرهای گلستان و نسیم‌شهر و بخش‌های گلستان و بوستان به مرکزیت گلستان و نسیم شهر با یک نماینده

6- اصلاح حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلام شهر به حوزه انتخابیه تهران با بیست و پنج نماینده

ج- استان البرز

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کرج تعداد نمایندگان این حوزه انتخابیه به سه نفر افزایش می‌یابد.

ج- استان چهار محال و بختیاری

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1- حوزه انتخابیه اردل و کیار متشکل از شهرستان‌های اردل شامل شهر اردل و بخش‌های مرکزی و میان‌کوه و کیار شامل شهر شلمزار و بخش‌های مرکزی و ناغان به مرکزیت شهر اردل با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه فارسان و کوهرنگ متشکل از شهرستان فارسان شامل شهر فارسان و بخش‌های مرکزی، باباحیدر و جونقان و کوهرنگ شامل شهر چلگرد و بخش‌های مرکزی،بازفت و دو آب صمصامی به مرکزیت شهر فارسان با یک نماینده

ح- استان خراسان جنوبی

1- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه "فردوس، طبس، بشرویه و سرایان" این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1-1-حوزه انتخابیه فردوس و سرایان متشکل از شهرستان‌های فردوس شامل شهر فردوس و بخش مرکزی و سرایان شامل شهر سرایان و بخش‌های آیسک و سه قلعه به مرکزیت شهر فردوس با یک نماینده

2-1- حوزه انتخابیه طبس و بشرویه متشکل از شهرستان‌های طبس شامل شهر طبس و بخش‌های مرکزی، دستگردان و دیهوک و بشرویه شامل شهر بشرویه و بخش‌های مرکزی و ارسک به مرکزیت شهر طبس با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه به شرح زیر اصلاح می‌گردد:
حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه متشکل از شهرستان‌های نهبندان و بخش‌های مرکزی و شوسف و سربیشه شامل شهر سربیشه و بخش‌های مرکزی و مود به مرکزیت شهر نهبندان با یک نماینده

خ- استان خراسان رضوی

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه مشهد تعداد نمایندگان این حوزه به شش نفر افزایش می‌یابد

د- خراسان شمالی
 
1- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1-1- حوزه انتخابیه بجنورد شامل شهر بجنورد و بخش‌های مرکزی، گرمخان و راز و جرگلان به مرکزیت شهر بجنورد با دو نماینده
2-1- حوزه انتخابیه مانه و سملقان و جاجرم و گرمه متشکل از شهرستان‌های مانه و سملقان شامل شهر آشخانه و بخش‌های مرکزی، مانه و سملقان و جاجرم شامل شهر جاجرم و بخش‌های مرکزی، جلگه سنخواست و جلگه شوقان و گرمه شامل شهر گرمه و بخش مرکزی به مرکزیت شهر آشخانه با یک نماینده

2- شهرستان فاروج از حوزه انتخابیه قوچان و فاروج متنزع و به حوزه انتخابیه شیروان الحاق می‌گردد.

ذ- استان خوزستان

شهرستان باغملک از حوزه انتخابیه ایذه و باغملک و شهرستان هفتگل از حوزه انتخابیه مسجد سلیمان، لالی، هفتگل و اندیکا متنزع می‌شود. با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان خوزستان، حوزه انتخابیه جدید باغملک و بخش‌های مرکزی، صیدون و میداود و هفتگل شامل هفتگل و بخش‌های مرکزی و رغیوه به مرکزیت شهر باغملک ایجاد می‌گردد.

ر- استان زنجان

دهستان‌های بوغداکندی و قلتوق از حوزه انتخابیه ماهنشان، ایجرود و دهستان‌های بوغداکندی و قلتوق متنوع و به حوزه انتخابیه زنجان و طارم ملحق می‌گردد.

ز- استان سیستان و بلوچستان

1-بخش‌های فنوج، لاشار و بنت از حوزه انتخابیه ایرانشهر، سرباز، دلگان و بخش‌های فنوج، لاشار، بنت و آشار متنزع و به حوزه انتخابیه چابهار، نیک شهر و کنارک الحاق می‌گردد.

2- بخش آشار از حوزه انتخابیه ایرانشهر، سرباز، دلگان و بخش آشار متنزع و به حوزه انتخابیه "سروان، سیب سوران و زابلی ملحق می‌گردد.

3- با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان سیستان و بلوچستان حوزه انتخابیه جدید نیک شهر و سرباز، متشکل از شهرستان‌های نیک شهر، شامل شهر نیک شهر و بخش‌های مرکزی، قصر قند، بنت، فنوج و لاشار و سرباز شامل شهر راسک و بخش‌های مرکزی، سرباز، پیشین و پارود به مرکزیت شهر نیک شهر ایجاد می‌گردد.

ز- استان فارس

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه فیروزآباد، قیر و کارزین و فراشبند این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1- حوزه انتخابیه فیروزآباد شامل شهر فیروزآباد و بخش‌های مرکزی و میمند به مرکزیت شهر فیروزآباد با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه قیر و کارزین و فراشبند متشکل از شهرستان‌های قیر و کازرین شامل شهر قیر و بخش‌های مرکزی و افزر و فراشبند شامل شهر فراشبند و بخش‌های مرکزی و دهرم به مرکزیت شهر قیر با یک نماینده

س- استان قزوین

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه قزوین آبیک و البرز این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1- حوزه انتخابیه قزوین شامل شهر قزوین و بخش‌های مرکزی، طارم سفلی، رودبار الموت، رودبار شهرستان و کوهین به مرکزیت شهر قزوین با دو نماینده

2- حوزه انتخابیه البرز و آبیک متشکل از شهرستان‌های البرز شامل شهر الوند و بخش‌های مرکزی و محمدیه و آبیک شامل شهر آبیک و بخش‌های مرکزی و بشاریات به مرکزیت شهر الوند با یک نماینده

ش- استان کرمان

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب تعداد نمایندگان این حوزه به دو نفر افزایش می‌یابد.

ص- استان کرمانشاه

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه کرمانشاه تعداد نمایندگان این حوزه به چهار نفر افزایش می‌یابد.

ض- استان گلستان

1-شهرستان‌های ترکمن و گمیشان از حوزه انتخابیه کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان و بخش مرکزی شهرستان آق قلا از حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا منتزع می‌شوند.

2- نام حوزه انتخابیه گرگان و آق قلا به حوزه انتخابیه گرگان و بخش و شمگیر اصلاح می‌شود.

3-با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان گلستان، حوزه انتخابیه جدید ترکمن، آق قلا و گمیشان متشکل از شهرستان‌های ترکمن شامل شهر بندر ترکمن و بخش‌های مرکزی و سیجوال و آق‌قلا شامل شهر آق‌قلا و بخش مرکزی و گمیشان شامل شهر گمیشان و بخش‌های مرکزی و گلدشت به مرکزیت شهر بندر ترکمن ایجاد می‌گردد.

4- شهرستان مراوه‌تپه از حوزه انتخابیه مینودشت، گالیکش، مراوه‌تپه و کلاله منتزع و به حوزه انتخابیه گنبد کاووس ملحق می‌گردد.

ط- استان مازندران

با افزایش یک نماینده به تعداد نمایندگان استان مازندران حوزه انتخابیه جدید چالوس و عباس‌آباد متشکل از شهرستان‌های چالوس شامل شهر چالوس و بخش‌های مرکزی، کلاردشت و مرزن آباد و عباس آباد شامل شهر عباس‌آباد و بخش‌های مرکزی و کلارآباد به مرکزیت شهر چالوس ایجاد می‌گردد.

ظ- استان هرمزگان

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد تعداد نمایندگان این حوزه انتخابیه به دو نفر افزایش می‌یابد.

ع- استان همدان

با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ این حوزه به دو حوزه انتخابیه زیر تقسیم می‌گردد:

1- حوزه انتخابیه بهار شامل شهر بهار و بخش‌های مرکزی، صالح‌آباد و لالجین به مرکزیت شهر بهار با یک نماینده

2- حوزه انتخابیه کبودر آهنگ شامل شهر کبودر آهنگ و بخش‌های مرکزی، شیرین سو و گل تپه به مرکزیت شهر کبودرآهنگ با یک نماینده

غ- استان یزد

1- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه یزد تعداد نمایندگان این حوزه انتخابیه به دو نفر افزایش می‌یابد.

2- شهرستان صدوق از حوزه انتخابیه یزد و صدوق منتزع و به حوزه انتخابیه اردکان الحاق می‌گردد.

3- شهرستان‌های بافق و بهاباد از حوزه انتخابیه مهریز، بافق،‌ابرکوه، خاتم و بهاباد منتزع و به حوزه انتخابیه یزد الحاق می‌شود.
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:43  توسط مصطفی جوان  | 

كارنامه ‌٢٣ فراكسيون‌ مجلس هشتم

کد خبر: ۲۰۹۹۳۹
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۳
نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در ادوار مختلف، جهت پيشبرد وظايف خود در دو بعد نظارت و تقنين، اقدام به تشكيل مجموعه‌هايي تحت عنوان، فراكسيون مي‌كنند و مجلس هشتم نيز بسان همتايان خود در ادوار گذشته، با تشكيل فراكسيون‌هاي متعدد، گامي جهت تسهيل، تسريع و تهيه و بررسي طرح‌ها و لوايح برداشت.

عضويت نمايندگان در فراكسيون‌هاي متعدد، منع قانوني ندارد لذا هر نماينده به فراخور تخصص و علاقمندي خود مي‌تواند در هر يك از فراكسيون‌ها عضويت يابد، اگرچه نبود مانع در تعداد عضويت‌هاي فراكسيوني و به تبع احتمال عضويت در فراكسيون‌هاي متعدد ، مي تواند بر برآيند كار فراكسيون‌ها تاثيرگذار باشد.

البته اين موضوع  و آنچه مي‌توان نام آن را ازدحام فراكسيونها در مجلس ناميد، گويا موجب افت كيفيت كار نشده چه آنكه اكثريت قريب به اتفاق نمايندگان عضو معتقدند كار خود را بي كم و كاست انجام داده، جلسات را مرتبا تشكيل مي‌دهند و حتي هريك فراكسيون متبوع خود را فعال‌ترين فراكسيون مي‌داند.

بايد پرسيد آيا وجود قريب به چهل فراكسيون در مجلس كه همگي خود را جزو برترين‌ها مي‌دانند تا چه حد به حال تقنين و نظارت مجلس مثمر ثمر بوده است.

البته لازم به ذكر است كه فراكسيون‌ها وظيفه قانون‌گذاري ، به معناي آنچه نمايندگان دركميسيون‌هاي تخصصي و در صحن علني مجلس بر عهده دارند، را ندارند و صرفا مي‌توانند به لحاظ تخصصي و صنفي به نمايندگان در قانون گذاري نهايي و بررسي طرح‌ها و لوايح مشورت و ياري برسانند.

اين گزارش در نظر دارد فعاليتهاي تعدادي از فراكسيونهاي مجلس هشتم را درآخرين ماههاي فعاليت اين دوره از مجلس مورد بررسي قرار دهد.

فـــراكـســيــون اصــولــگــرايــــان

بزرگترين و به لحاظ سياسي تاثيرگذارترين فراكسيون در مجلس هشتم بوده كه به گفته ولي اسماعيلي، عضو هيات رييسه آن عملكرد اين فراكسيون را مي‌توان در سال‌هاي مختلف مجلس مورد بررسي قرار داد.

او معتقد است كه اين فراكسيون درسال اول به عنوان سال پيش از برگزاري انتخابات 88، با صدور بيانيه‌هايي، خوب عمل كرد و توانست از گفتمان انقلاب وامام دفاع كند، اما در سال دوم با اين موضوع روبرو شديم كه برخي اعضا اصرار داشتند رييس فراكسيون مي‌تواند رييس مجلس نباشد تا مديريت بهتري اعمال شود، اما اين اتفاق نيفتاد و بازهم رييس مجلس، به عنوان رييس فراكسيون انتخاب شد.

اسماعيلي معتقد است كه در سال دوم شاهد كم‌كاري در كار فراكسيون اصولگرايان بوديم و موضع‌گيري‌هاي مناسبي در زمان‌هاي خاص از سوي اين فراكسيون اتخاذ نشد.

اسماعيلي در عين حال معتقد است كه در سال سوم، بيانيه‌ها از سوي اين فراكسيون مجلس به موقع صادرشد و فراكسيون توانست در موضوع استيضاح وزرا و راي اعتماد به آنها جلسات منظم شوراي مركزي و حتي مجمع عمومي خود را برگزار كند.

وي اظهار اميدواري كرد كه در سال آخر كار فراكسيون اصولگرايان كه همان تركيب اعضا در سال سوم را شاهد هستيم، در موضوع اتحاد اصولگرايان براي انتخابات تاثيرگذار باشد.

فـــراكــســيـــون خـــط امـــام(ره)  

داريوش قنبري، سخنگوي فراكسيون خط امام (ره) مجلس كه متشكل از نمايندگان اقيلت است، فراكسيون متبوعش را فعال‌ترين فراكسيون مجلس هشتم مي‌داند و مي ‌گويد: شوراي مركزي به طور مرتب هفته‌اي يكبارو مجمع عمومي تقريبا هر ماه يا هردوماه يكبار تشكيل جلسه مي‌دهد.

وي معتقد است كه اعضاي اين فراكسيون دربسياري تصميم‌گيري‌ها، اعم از آنكه تصميم فراكسيوني باشد يا به طور مستقل و فردي، در مجلس تاثيرگذاري داشته‌اند.

فــراكــســيــون انــقــلاب اســـلامـــي  

حجت الاسلام حميد رسايي، نايب رييس فراكسيون انقلاب اسلامي است؛ فراكسيوني كه نام آن اولين بار در مجلس هشتم مطرح شد و اگرچه در ابتدا خود را ذيل فراكسيون اصولگرايان و همسو با آنان مي‌دانست اما‌هم‌اكنون در برخي جهت‌گيري‌ها متفاوت از آنان عمل كرد.

به گفته رسايي، اين فراكسيون معمولا به طور هفته‌اي و گاه دو هفته‌اي يكبار جلسه دارد، البته در بزنگاه‌ها و مسايل حساس حضور اعضا پررنگ‌تر است و بيشتر اعضا حضور مي‌يابند.

وي مي‌افزايد: علاوه بر اين گاهي اعضاي اين فراكسيون در موضوعات مهم به صورت رايزني و لابي در حلقه‌هاي كوچك در صحن علني تصميماتي اخذ مي‌كنند.

به گفته وي، اگر فراكسيون هيچ كار نكرده باشد – كه هزاران كار كرده- 2 اقدام موثر داشته كه يكي لغو مصوبه حقوق مادام‌العمر مديران و ديگري لغو مصوبه مجلس در وقف دانشگاه آزاد بوده است.

وي كه معتقد است فراكسيون انقلاب اسلامي جزء فعال‌ترين و تاثيرگذارترين فراكسيون‌هاست، مي‌گويد: فراكسيون اصولگرايان جنب و جوش و تاثيرگذاري چنداني ندارد، البته فراكسيون اقليت هم فعال است و پيگيري‌هاي لازم را دارد.

وي آخرين اقدام موثر فراكسيون متبوعش را ارائه طرح 2 فوريتي لغو حقوق مادام‌العمر مديران دانست و افزود: متاسفانه برخي دوستان تلاش مي‌كردند اين طرح مطرح نشود اما پايداري فراكسيون و اصرارش سبب شد نهايتا اين مصوبه لغو شود.

فــراكـــســيـــون زنـــــــان

 فراكسيون زنان مجلس شايد كم جمعيت ‌ترين فراكسيون مجلس است اما به گفته طيبه صفايي، رييس فراكسيون، به

لحاظ كمي و كيفي بيشتر و بهتر از ديگر فراكسيون‌ها جلسات خود را تشكيل داده است.

وي يكي از توفيقات اين فراكسيون را تصويب مواد 230 و 227 در برنامه پنجم توسعه كه نقشه راه حوزه زنان و خانواده را تثبيت كرده، مي‌داند و در مورد لايحه حمايت خانواده مي‌گويد: پيگير هستيم كه عمراين لايحه به عمر مجلس هشتم برسد.

فـــراكــســيـــون فـــرهــنــگــيـــان

يكي ديگر از فراكسيون‌هاي مجلس،‌ فراكسيون‌ فرهنگيان است كه به گفته بهروز جعفري ، نايب رييس آن عملكرد اين مجموعه را مي‌توان در دو مقطع در زمان رياست حاجي بابايي بر فراكسيون و مقطع پس از آن كه رياست بر عهده اسدالله عباسي بود، تقسيم كرد چرا كه در مقطع اول، وزراي آموزش و پرورش ، به اصطلاح آموزش و پرورشي نبودند و با ساختار وزارتخانه آشنايي لازم را نداشتند و بنابراين جلسات فراكسيون بيشتر تشكيل مي‌شد اما با توجه به اينكه روند كار وزارتخانه در وزارت جاجي‌بابايي منطقي‌تر به نظر مي‌سد لذا تعداد جلسات فراكسيون كمتر است.

جعفري با اشاره به عضويت 130 نفر در اين فراكسيون، اين مجموعه را پشتوانه خوبي براي وزارتخانه دانست و گفت: البته اين بدان معنا نيست كه فراكسيون حامي وزارتخانه است بلكه ما در موادي كه انتقاداتي داشته باشيم نيز ورود پيدا كنيم .

وي فراكسيون متبوعش را قوي‌ترين و موثرترين فراكسيون مجلس مي‌داند مي‌گويد: موضوعاتي مثل تعطيلي 5‌شنبه‌ها، مجتمع‌هاي قرآني و غيره از مواردي است كه اعضاي فراكسيون در مورد آنها به عملكرد وزارتخانه انتقاد و پيشنهاد داشته‌ اند.

فــراكــســيــون مـســـــاجـــد  

حجت الاسلام حسين ابراهيمي، رييس فراكسيون مساجد در مجلس معتقد است كه اين فراكسيون فعاليت‌هاي خوبي داشته بطوريكه در اثر تلاش‌هاي اين مجموعه، توانسته‌ايم سال گذشته 30 ميليارد بودجه براي مساجد اختصاص دهيم؛ كه نيمي از اين مبلغ براي مساجد كل كشور و نيمي ديگر مربوط به مركز رسيدگي به امور مساجد است.

فــــراكـــســيــون مــنــاطــق مـــحـــروم

ابراهيمي كه رييس فراكسيون مناطق محروم در مجلس نيز مي‌باشد، مي‌گويد در طول سال هر گاه احساس ضرورت شود، تشكيل جلسه مي‌دهيم اما به طور ويژه قبل از شروع سال جديد و در آستانه بررسي بودجه جلسات به طور منظم تشكيل مي‌شود.

وي گنجاندن موضوع اختصاص دو درصد از بودجه كل كشور براي مناطق محروم در برنامه پنجم را حاصل تلاش‌هاي فراكسيون مناطق محروم مي‌داند.

فـــراكـــســيـــون اقـــتـــدار مــلــي

فراكسيون اقتدار ملي از ديگر فراكسيون‌هايي است كه به گفته مهدي سنايي، رييس آن، جهت جذب نمايندگان مستقل با رويكردي مستقل و ميانه‌رو در اواخر سال 87، اولين سال تشكيل مجلس هشتم، تشكل شد و اگر فضاي كشور در سال 88 تند نمي شد، اين فراكسيون مي توانست نقش خود را خوب ايفا كند.

سنايي با اعلام اينكه جلسات فراكسيون به طور مرتب و مكرر تشكيل شده است، گفت: فراكسيون توانسته در انتخاب هيات رييسه و نيز در طرح‌ها و لوايح مهم تاثيرگذار باشد به گونه‌اي كه در موارد اختلافي نيز گرايش اعضاي اقتدار ملي، نقش تعيين كننده اي يافته است.

فــــراكــســيـــون گـــمــــرك

كاظم دلخوش، رييس فراكسيون گمرك در مجلس است كه مي‌گويد: ما در فراكسيون به طور متوسط ماهانه يك جلسه برگزار مي‌كنيم و به دليل تلاش‌ها و پيگيري‌هاي اعضاء توانستيم قانون گمرك را با 165 ماده وضع كنيم.

فـــراكــســيـــون روحـــانــيــــون

حجت‌الاسلام محمدتقي رهبر، كه در ابتداي دوره هشتم مجلس رييس هيات رييسه سني بود و به لحاظ كبر سن، از بزرگان مجلس به شمار مي‌رود، رييس فراكسيون روحانيون مجلس است. او معتقد است جلسات فراكسيون زير مجموعه‌اش ، از همه دوره ها منظم‌تر، سازمان يافته ‌تر و فعال‌تر برگزار شده است.

وي مي‌گويد: فراكسيون به مناسبت‌هاي مختلف اعلام موضع كرده و بيانيه داده و با مراجع و مسوولان ديدار داشته است.

او كه تاكيد دارد حدود 40 روحاني مجلس هشتم مي‌توانند در موضوعات تاثيرگذار باشند، مي‌گويد: الان پيگير هستيم كه مجلس آينده از حضور روحانيتي قوي برخوردار باشد، چرا كه يكي از توطئه‌هاي بيگانگان، حذف علماست اين در حالي است كه روحانيت به عنوان پرچمدار صحنه‌ها بايد حاضر باشد.

به گفته وي، غير از مسائل كشوري ، مسائل ديني، صنفي و فرهنگي براي اين فراكسيون حائز اهميت است.

فــراكـســيـون مــديريــت شــهــري و روســتــايــي  

مديريت شهري و روستايي از ديگر فراكسيون‌هاست كه به گفته محسن نريمان نايب رييس آن، از فراكسيون‌هاي پرتلاش و پركار مجلس است كه بيش از نيمي از نمايندگان در آن عضويت دارند، معمولا هفته‌اي يكبار تشكيل جلسه مي‌دهد و در رابطه با مسائل مهم مديريت شهري به ويژه حمل و نقل درون شهري ، علي الخصوص در زمان بررسي برنامه پنجم و بودجه‌هاي سالانه، بسيار فعالانه عمل مي‌كند.

رويكرد اين فراكسيون، حمايت از شهرداري‌هاي كشور و دهياري‌ها و شهرداري‌هاي كلان‌شهرها است.

فـــراكـــســيــون مــحــيــط زيــســـت

نريمان كه نائب رييس فراكسيون محيط زيست نيز هست، از تشكيل جلسات فراكسيون متبوعش به صورت ماهانه خبر مي‌دهد و مي‌گويد: بيشتر مسائل محيط زيستي به ويژه موضوع آلودگي هوا در تهران و آلاينده‌ها در جلسات مورد بررسي قرار مي‌گيرد، از اين رو تقويت وحمايت طرح‌هاي حمايتي جهت بهبود وضعيت هوا از دستور كارهاي فراكسيون است.

او به شهرداري‌ توصيه مي‌كند كه حمل و نقل با مترو را توسعه دهد و در همين راستا تاكيد دارد كه بايد 2 ميليارد دلار مصوب مجلس جهت اختصاص مترو كلان شهرها هرچه زودتر اختصاص يابد.

فــراكــســيون ســازمــان‌هاي مــردم نــهــاد

زهره الهيان، موسس فراكسيوني به نام سازمانهاي مردم نهاد است كه عضويت حدود هشتاد نماينده را دركارنامه خود ثبت كرده است.

او مي‌گويد: اين فراكسيون با هدف حمايت از تشكلهاي غير دولتي تشكيل شده و تلاش دارد به معرفي ظرفيتهاي اين تشكلها براي توسعه و پيشرفت كشوربپردازد.

وي اظهار اميدواري مي‌كند كه فعاليت چنين فراكسيوني در مجلس نهم نيز تداوم يابد تا بتوان از ظرفيت NGOها به عنوان بازوهاي نظارتي و كارشناسي بهره ببريم.

فـــراكــســيـــون غـــديـــــر

حجت الاسلام حسن ملك‌محمدي، دبير فراكسيوني به نام غدير است كه رياست آن با حجت‌الاسلام ابوترابي‌فرد است، ملك‌محمدي، اين فراكسيون را فراكسيون فعال و پرافتخار در مجلس هشتم مي‌داند كه در تاريخ ادوار مجالس پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بزرگترين فراكسيون بوده به طوري كه 265 نماينده ميثاق نامه آن را امضا كرده‌اند و اعضاي هيات رييسه، نمايندگان اصلاح‌طلب، اصولگرا، اقليت‌ها ي ديني، اهل سنت و بانوان مجلس نيز عضو هستند.

به گفته او، برآيند كار فراكسيون ، ترويج كلام و مرام و سيره عملي اميرمومنان علي بن ابيطالب ، گسترش فرهنگ غني غدير در جامعه، تحقق منويات مقام معظم رهبري و امام (ره)به عنوان طلايه‌داران غدير در قرن معاصر بوده و تقويت و تحكيم وحدت امت اسلامي بر محوريت ولايت از اهداف اصلي آن بوده است.

فـــراكــســيـــون دانــشــگـاهــيـــان

فراكسيون دانشگاهيان را نصيري قيداري، به عنوان نايب رييس فراكسيون، منظم‌ترين فراكسيون‌هاي مجلس مي داند كه تا كنون حدود 28 جلسه تشكيل داده است، جلساتي كه عمدتا با حضور وزرا و مسوولان سازمان‌هاي دولتي برگزار شده است و تصميماتي كه در آن جلسات اخذ شده عمدتا مفيد و موثر بوده است.

به گفته وي، در اين جلسات وزراي علوم ، بهداشت، رييس دانشگاه آزاد، رييس بازرسي كل كشور، رييس سازمان انرژي اتمي، وزير ورزش و جوانان، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي ، رييس جهاد دانشگاهي و ... حضور يافته‌اند.

فـراكـســيــون حـمــايــت از حــقـــوق مــعــلولان

شكور اكبر‌نژاد، نايب رييس فراكسيون حمايت از حقوق معلولان است؛ فراكسيوني كه رياست آن با فاطمه آليا است.

اكبرنژاد با اشاره به اينكه اين فراكسيون مسائل مربوط به معلولان را پيگير مي‌كند، خواهان نحوه برخورد مناسب‌تر مسوولان بهزيستي با معلولان شده و مي‌گويد: قانون جامع حمايت از معلولان نيز ماهيت خود را از دست داده است چرا كه از ميان سه درصدي كه طبق قانون بايد از ميان معلولان استخدام شوند، در كارهايي تعريف شده است كه به بخش خصوصي واگذار شده و لذا شاهديم كه قانون معطل مانده است .

وي كه خواستار توجه بيشتر و بهتر به وضع معلولان است ، از عدم برگزاري منظم جلسات فراكسيون انتقاد دارد.

فــراكــســيـــون صـــادرات غــيــرنــفــتــي

رييس فراكسيون صادرات غيرنفتي، پيمان فروزش است كه مي‌گويد: جلسات فراكسيون به طور منظم تشكيل مي‌شود، اعضاي فراكسيون پيگير بحث صادرات و رفع مشكلات صادركنندگان و توليدكنندگان هستند.

به گفته وي، سهم بخش صادرات در تسهيلات بانكي كشور كمتر از 3 درصد است كه اين مبلغ مي‌بايست 8 درصد باشد لذا فراكسيون اين موضوع را همواره مورد پيگيري قرار داده است.

فــراكـسـيـون حـمــايـت از مـقــاومت اســلامي فـلـسـطيــن و لبـنـان

به گزارش ايسنا كرمي‌راد، رييس فراكسيون حمايت از مقاومت اسلامي فلسطين و لبنان است كه يكي از افتخارات فراكسيون متبوعش را برگزاري 2 كنفرانس بين‌المللي در موضوع حمايت از فلسطين، انتفاضه آن مي‌داند.

فــراكــســيون جــمــعـيــت و تــوسـعــه

انوشيروان محسني بندپي نايب رييس فراكسيون جمعيت و توسعه است، او اين فراكسيون را تنها فراكسيوني مي‌داند كه مورد قبول سازمان بهداشت جهاني و سازمان‌هاي بين‌المللي‌اي است كه در زمينه جمعيت و توسعه كار مي‌كنند.

به گفته وي، اين فراكسيون بيشتر به نقش پارلمان‌ها در رسيدن به اهداف توسعه هزاره سوم مثل آموزش ، برابري جنسيتي، مسائل زيست‌محيطي، ‌كاهش مرگ و مير مادران باردار و نيز اطفال و پيشگيري از ايدز مي‌پردازد.

وي پارلمان ايران را يكي از پارلمان‌هاي موفق در اجلاس‌هايي كه در امور مبتلا به شكل مي‌گيرد، دانست.

فــراكــســيـــون تــعـــاون

بندپي كه در عين حال نايب رييسي فراكسيون تعاون را بر عهده دارد، اين فراكسيون را از جمله فراكسيون‌هاي پرجمعيت و پرطرفدار در مجلس مي‌داند و مي گويد: اين مجموعه درموضوعات مربوط به بخش تعاون در برنامه پنجم بسيار موفق عمل كرد و دراين راستا نحوه رسيدن به سهم بخش تعاون در پايان برنامه، نحوه افزايش سهم بانك توسعه تعاون از اعتبارات ملي، تقويت تشكل‌هاي تعاوني‌ و اتاق تعاون و نيز كاهش تصدي‌هاي وزارت تعاون از جمله دستاوردهاي پيگيري‌هاي اعضاي اين فراكسيون است.

فـــراكــســيـــون ســلامــــت

بندپي كه رياست فراكسيوني به نام سلامت را نيز بر عهده دارد، به نگاه جامع به مساله سلامت از منظر فراكسيون سلامت اشاره مي‌كند و مي‌گويد: فراكسيون در رابطه با مسائل آلودگي‌ها و پيگيري عوامل محيطي كه برهم زننده سلامت هستند، كارهاي كارشناسي انجام داده است.

فــراكــســيون مــبــارزه بــا مــواد مــخــدر

مجلس شوراي اسلامي در دوره هشتم فراكسيوني به نام مبارزه با مواد مخدر را نيز در كارنامه خود ثبت كرده است. فراكسيوني كه نايب رييسي آن بر عهده بندپي است.

وي با اشاره به اهداف تشكيل اين فراكسيون، آسان ترين و عملي‌ترين راه‌حل كاهش بيماري‌ها را كاهش مصرف دخانيات مي‌داند و مي‌گويد : الان حدود 23 درصد آقايان و 2 و نيم درصد بانوان سيگار استعمال مي‌كنند و اين امر تاثير مستقيمي در كاهش سن سيگاري‌ها دارد.

به گفته وي، فراكسيون تلاش دارد با توجه به هزينه‌هاي مصرف مواد مخدر بر نظام سلامت كشور و ضرر و زيان ناشي از مصرف سيگار فعاليت‌هاي لازم را جهت كاهش آمار در اين زمينه انجام دهد.

فـــراكــســيــــون ورزش

علي‌اصغر يوسف‌نژاد به عنوان نايب رييس فراكسيون ورزش معتقد است كه يكي از مهم ترين كارهايي كه در حال حاضر اين فراكسيون انجام مي‌دهد تطبيق برنامه‌هاي ارائه شده وزير ورزش در هنگام اخذ راي اعتماد با اقدامات انجام شده طي چند ماه گذشته است.

به گفته وي، از اولويت‌هاي برنامه فراكسيون آن است كه بتواند موارد مربوط به تامين منابع مالي ورزش را تعقيب كند.

وي مي‌افزايد: مباحثي مثل ورزش بانوان ، ورزش دانشگاه‌ها، خصوصي‌سازي ، طرح جامع ورزش و استفاده از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي داخل كشور در امور ورزشي جزو مسائلي است كه فراكسيون ورزش بايد در مورد آنها پيگيري جدي انجام دهد.

يوسف‌نژاد تاكيد دارد كه از موضوعاتي كه اكنون فراروي فراكسيون است بحث عزل و نصب‌ها در هيات‌هاي ورزشي است.

گفتني است مجلس فراكسيونهاي ديگري از جمله قرآن و عترت، مهرورزي، ورزش‌هاي رزمي، توسعه بنادرو دريانوردي، فرزندان شاهد، مناطق آزاد تجاري- صنعتي، صنايع غذايي، فناوري‌هاي پيشرفته و ياوران امداد تشكيل داده و اعضاي آن قطعا به تشكيل جلسات و پيگيريهاي لازم مبادرت دارند كه ذكر آن در اين مجال نگنجيد.
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:42  توسط مصطفی جوان  | 

نمي‌شود گفت بعد از حضرت امام ديگر مجلس در راس امور نيست

مصطفي کواکبيان
کد خبر: ۲۰۷۸۵۴
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۲
20آذر ماه روز مجلس و شهادت آيت الله سيدحسن مدرس است. پايگاه اطلاع رساني و خبري جماران، جهت تبيين جايگاه مجلس در قانون اساسي و انديشه حضرت امام خميني(س) گفتگويي را با دکتر مصطفي کواکبيان، نماينده مردم سمنان و عضو فراکسيون خط امام  در مجلس شوراي اسلامي انجام داده است:

حضرت امام براساس چه بينش و ديدگاه سياسي مجلس را در راس امور مي دانستند؟

مسئله "مجلس در راس امور است" از سه بعد تاريخي ، حقوقي و سياسي قابل اعتنا هست. با توجه به اين که ما يک دوران طولاني از استبداد شاهان ،حکام و شاهزادگان را در اين کشور داشتيم و تجربه هاي فراواني که حداقل از دوران جنبش مشروطيت تا انقلاب اسلامي در کشور طي شده است امام با آن بينش نافذ و وسيع خودشان مي دانستند که اگر مجلسي واقعا مردمي شکل بگيرد و براساس يک انتخابات مردمي و رقابتي نمايندگان ملت برگزيده بشوند قطعا مي تواند جلوي بسياري از خودخواهي ها، خودسري ها و ديکتاتوري ها را بگيرد و لذا از اين منظر ايشان تاکيد داشتند که مجلس در راس امور هست و بر همه نهاد هاي ديگر تفوق دارد و حتي ما مجالس فرمايشي و غيرمردم سالارانه هم که قبل از پيروزي انقلاب داشتيم همان ها هم باز در يک برهه هايي وجودش بهتر از عدمش بوده است.

به هر حال از مجالس اول دوران مشروطيت که اولتيماتوم روس ها را نپذيرفت و تا حدودي از منافع ملي کشور دفاع کرد يا مجلسي که در بعد از شهريور 1320 تا کودتاي آمريکايي 28 مرداد به وجود آمد و يا مجالسي که به هر حال داشتيم در بحث مربوط به دوران هايي که بعضي از نمايندگان نسبتا مردمي که از حقوق مردم دفاع کردند اينهايي که اساسش هم اساس درستي نبود باز وجودش بهتر از عدمش بود. لذا امام با اين بينش هميشه بر جايگاه مجلس تاکيد داشتند.

از نظر حقوقي هم به هر حال در قانون اساسي درست هست که ما نهاد هاي رسمي ديگري هم داريم اما مجموعه اختيارات مجلس - نه تک تک نمايندگان بلکه اختيارات نهاد پارلمان - در قانون اساسي از اختيارات دو قوه ديگر بيشتر است. يعني درست است که رئيس جمهور بعد از مقام رهبري بالاترين مقام رسمي کشور است اما اين بحث مقام رسمي کشور هست اما نهاد پارلمان اختياراتي که دارد در راي اعتمادي که به وزرا مي دهد، در استيضاح از وزرا، حتي استيضاح از رئيس جمهور، يا حتي راي عدم اعتماد به خود رئيس جمهور که در قانون اساسي پيش بيني شده است. اينها غير از جنبه نظارت که بر عملکرد وزارت خانه ها وجود دارد و غير از آن جنبه اي که در بحث قانون و قانون اساسي براي مجلس پيش بيني شده خود همين تاييد کابينه و راي اعتماد به وزرا يک قدرت حقوقي بالايي هست که در قانون اساسي پيش بيني شده و حضرت امام يک نيم نگاهي به اين بحث هم در مورد جايگاه حقوقي مجلس داشتند.

بحث سوم هم بحث جايگاه سياسي مجلس هست که امام مي فرمودند که مجلس فراهم آمده از الله اکبرهاي مردم هست، عصاره فضائل ملت هست. اين تعابير يعني اين که مجموعه مردم به صورت فشرده و کوچک شده در پارلمان تبلور پيدا مي کنند و لذا مجلس يعني ملت. اين که امام فرمودند مجلس در راس امور است  يعني ملت در راس امور است به يک تعبيري ديگر يعني قانون در راس امور است. يعني هم حاکميت قانون که مجلس بايد بزرگترين پاسدار قانون باشد و هم از جنبه نظارت بر اجراي قوانين و هم از جهت اينکه تبلور اراده ملي در مجلس حضور دارد و مشاهده مي شود امام از اين منظر تاکيد داشتند که مجلس بايد باشد. 

به هر حال براي جلوگيري از استبداد و براي اينکه اراده ملي تحقق پيدا کند با توجه به آن تجربه تاريخي و براي اين که ما بدانيم نهاد پارلمان در کشور يک نهاد برتري هست امام اين مسئله را مطرح کرده و هر کسي هم که مدعي پيروي از خط امام هست بايد اين نکته را که مجلس در راس امور بوده است بپذيرد و ناديده نگيرد. بعد از بازنگري قانون اساسي هم اين مسئله هست که از اختيارات رياست جمهوري حتي کاسته شد چون بحث تنظيم روابط سه قوه به رهبري سپرده شد. درست است که بحث نخست وزيري اختياراتش در رياست جمهوري جمع شد، اما بالاخره همان کابينه را باز مجلس تعيين مي کند. لذا نمي شود گفت بعد از حضرت امام اين مسئله تفاوت پيدا کرده و ديگر مجلس در راس امور نيست بلکه بعد از آن در قانون اساسي کاملا مشخص هست که نهاد پارلمان کاملا برتري دارد و من اعتقادم اين است که سيستم حکومتي ما کاملا رياستي نيست بلکه نيمه پارلماني و نيمه رياستي است.

 در شرايط فعلي فکر مي کنيد که مجلس در راس امور هست يا اين که از سخنان حضرت امام فاصله گرفته است؟

ممکن است يک کساني بالاخره بگويند مجلس در راس امور نيست و بعضي از عملکردهاي مجلس هم مثلا در جهت اين مسئله باشد و مجلس از خودش ناتواني هايي را بروز بدهد. از جمله اين مسئله ممکن است از سوي رئيس جمهور مطرح بشود که اين به جايگاه خود مجلسيان مربوط است.

مقام معظم رهبري هم در شرايط کنوني، مجلس را در راس امور مي دانند و تاکيد دارند که همان گونه که امام فرمودند مجلس در راس امور است و خود قوه قضائيه هم اين مسئله را تاکيد داشتند  و دستگاه اجرايي هم عملا پذيرفتند که مجلس در راس امور هست حالا ممکن است يک عده اي هم شعار ديگري بدهند اما بحث ما اين است که عملکرد خود مجلس بايد طوري باشد که اين شبهه را ايجاد نکند که مجلس در راس امور نيست  يعني حرمت امامزاده را بايد متولي نگه دارد.

نظم و انضباط دقيق در بين نمايندگان و دقت بر مصوباتي که دارند و دقت بر اجراي مصوباتي که به تصويب رسانيدند و تعامل مثبت با دستگاه هاي ديگر همراه با نظارت دقيق و موشکافانه نسبت به عملکرد دستگاه هاي اجرايي اينها همه مي تواند زمينه هايي ايجاد بکند که در افکار عمومي نشان دهنده اين باشد که  مجلس مي تواند در راس امور باشد. به عنوان مثال همان  مصوبه مربوط به مقامات سياسي را نمي بايست اول به گونه اي عمل بکند که شبهه اي که يک عده به دنبال حقوق دائم العمر هستند ايجاد شود. خوشبختانه مجلس اين مصوبه را تصحيح کرد و اصل تبصره ماده81 را هم به کلي حذف کرد. خوب اينها هست که مجلس را در راس امور مي نشاند، وگرنه با يک جمله نمي شود گفت هست يا نيست. عملکرد خود مجلس نشان مي دهد که چه قدر در راس امور است.

يکي از دلايلي که در مورد سوال از رئيس جمهور بعضي دوستان اصرار داشتند همين اثبات همين موضوع که براساس اصول قانون اساسي به وظيفه قانوني خودشان بايد عمل بکنند و رهبري هم تاکيد کردند و استيضاح حق مجلس است و تاکيد کردند که وظايف مجلس را بايد خودشان عمل کنند و رهبري هم در اين مسئله دخالتي ندارند و خود نمايندگان بايد به وظيفه قانوني خودشان عمل بکنند. من فکر مي کنم که ما به صورت کلي نمي توانيم قضاوت کنيم که الا ن مجلس در راس امور نيست ولي براي اينکه در جنبه اثباتي بيشتر اين مسئله جلوه  پيدا بکند منوط به عملکرد دقيق تر خود مجلس است.

 فضاي حاکم بر مجلس هشتم را چگونه ارزيابي مي کنيد ؟

دولت چه دولت فعلي باشد چه دولت هاي قبلي فرقي نمي کند  به هر حال دنبال منويات خودشان هستند مجلس هست که بايد از حقوق قانوني خودش دفاع کند و آنجايي که واقعا تعامل مثبت و منطقي هست بايد تعامل بکند ولي آنجايي که مي خواهند چيزي بر مجلس تحميل کنند اصلا دنبال اين موضوع نباشد.

ارديبهشت ماه سال جاري که آقاي احمدي نژاد چند روزي را سر کارش حاضر نشد خيلي از نمايندگان مجلس بعدش برخوردشان در خصوص دولت متفاوت شد. قبلش يک مقدار زيادي احساس مي کردند که مثلا خيلي نبايد از دولت انتقاد بکنند يا پيگير حقوق باشند. اما بعد اين  فضا بيشتر به دنبال حقوق خودشان بر اساس اصول قانون اساسي بيشتر هستند.

 بعد از گذشت هشت دوره از مجلس به کدام يک از اين دوره هاي مجلس نمره قبولي مي دهيد؟

من در يک مصاحبه ديگر هم گفتم من فکر مي کنم که مجلس اول يک مجلس خوب و مطلوبي بود ولي مجالس بعد مقداري از جايگاه خودش يک مقداري تنزل کردند. البته در مجالس بعدي هم مجلس پنجم از الگوي مجالس قبلي و بعدي بهتر بود. من معتقدم که اگر بخواهم نمره گذاري بکنم مجلس اول، بعد مجلس پنجم، بعد مجالس ديگر. مجلس ششم هم جدا از يک سري کارهاي افراطي که در مجلس ششم صورت گرفت که کاش صورت نمي گرفت مجلسي بود که مناسب تر از مثلا مجلس چهارم بود. مجلس هشتم هم بهتر از مجلس هفتم بوده  است.

شما در مناظره اي در دانشگاه شهيد بهشتي فرموده بوديد اگر نظام پارلماني با همه پيش شرط هايي که مطرح کرديم تحقق پيدا کند بهتر از نظام رياستي است در اين زمينه توضيح بدهيد.

 پيش مقدمه نظام پارلماني نظام حزبي است و انتخابات حزبي هست. نظام حزبي حاصل احزاب است و پيش مقدمه آزادي احزاب تاکيد بر آزادي بيان است. نظام پارلماني هيچ مغايرتي با نظام ولايت فقيه ندارد. اگر اين پيش مقدمه هايش را بخواهيم بايد حتما قانون احزاب و قانون انتخابات اصلاح شود. البته بعد از اصلاح قانون اساسي براي پارلماني شدن نظام پارلماني هم داشته باشيم. ما معتقد نيستيم که در جمهوري اسلامي يک حزب وجود دارد بلکه معتقد هستيم که بر اساس اصل 26 قانون اساسي احزاب متکثر و متعدد مي توانند در نظام جمهوري اسلامي وجود داشته باشد.

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:40  توسط مصطفی جوان  | 

تورم، مهمترین اثر هدفمندی یارانه‌ها

داریوش قنبری
کد خبر: ۲۰۸۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۸
هدفمند کردن یارانه‌ها که از آن به‌‌عنوان جراحی بزرگ در اقتصاد ایران یاد شده حدوداً یکساله شده و آثار و تبعات ناشی از آن به وضوح برای مردم و مسئولین کشور مشخص شده است.

این سیاست اقتصادی که به پیشنهاد دولت و با تصویب مجلس شورای اسلامی به‌عنوان قانون به اجرا درآمد موافقان و مخالفانی دارد که هر یک از منظر خود به تحلیل موضوع هدفمندی یارانه‌ها و پیامدهای آن می‌پردازند. شاید بتوان گفت که عمده نمایندگان پارلمان از نحوه اجرای این قانون رضایت چندانی ندارند چرا که در مصاحبه‌های خود با رسانه‌ها معمولا از نارضایتی موکلان خود در حوزه‌های انتخابیه نسبت به نحوه اجرای این قانون خبر می‌دهند و شیب تند اجرای آن را هدف می‌گیرند و البته در این میان هم کشاورزان که با گرانی نهاده‌های کشاورزی مواجه شده‌اند ناراضی‌‌اند و هم صنعتگران و تولیدکنندگان که از یکسو با گرانی مواد خام مواجه‌اند و از سوی دیگر با سیاست افزایش واردات در جهت کنترل تورم‌ لجام‌گسیخته ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها مضاف بر این برخی نمایندگان همچون داریوش قنبری نماینده ایلام معتقدند که در این میان علی‌رغم ادعای دولت، سهم ۳۰ درصد بخش تولید پرداخت نمی‌شود و در عمل مشکلات فراوانی برای اقتصاد کشور پدید آمده است.

گفت‌وگوبا این نماینده مجلس در ذیل می‌آید:

جناب آقای قنبری در ابتدای سخن، ارزیابی شما از آثار هدفمند کردن یارانه‌ها چیست؟

مهم‌ترین اثر هدفمند کردن یارانه‌ها افزایش تورم است البته مسئولین علی‌رغم اذعان به وجود تورم ۲۰ درصدی به گونه‌ای جلوه می‌دهند که مشکل خاصی پیش نیامده و قطار اقتصاد در حال حرکت عادی خود است. این در حالی است که به وضوح می‌توان دید که شکاف عظیمی قبل و بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها پیش آمده و قیمت کالاهای اساسی و مواد خوراکی افزایش چند برابری داشته است. همچنین دیده می‌شود که ارزش پول ملی کاهش یافته و در مقابل نرخ ارز و طلا دچار سیر صعودی شده است که همه این موارد ناشی از هدفمند کردن یارانه‌هاست.

آیا دولت برای مهار افزایش قیمت‌ها تمهیدی نیاندیشیده است؟

دولت برای کنترل تورم اقدام به واردات بی‌رویه کرده در حالی که این اقدام منجر به صدمه به بخش تولید کشور شده است و از سوی دیگر چون دولت سهم ۳۰ درصدی بخش تولید را نپرداخته تولیدکنندگان دچار مشکل اساسی شده‌اند. به‌عنوان مثال هم‌اکنون طبق اعلام مسئولان دولتی در استان تهران ۵۰ درصد ظرفیت تولید دامداری‌ها کاهش یافته و در استان ایلام هم به‌صورت مکرر شاهد چنین افت تولیدی هستیم اما متأسفانه در ایلام مسئولان حاضر به ارائه آمار مربوط به میزان تولید نیستند.

تأثیر اجرای این قانون بر روستاییان و نیز طبقه متوسط شهری چگونه بوده است؟

در روستاها در روزهای آغاز هدفمند شدن یارانه‌ها چون جمعیت خانوارها زیاد بود مبلغ نسبتاً قابل توجهی به خانوارها تعلق می‌گرفت که منجر به ایجاد خوش‌بینی شده بود اما پس از مدتی که مشاهده شد وضعیت درآمد و هزینه جور در نمی‌آید و هزینه نهاده‌های کشاورزی همچون سم، کود و بذر و نیز هزینه ماشین‌آلات کشاورزی افزایش یافته، صدای گلایه‌مندی و نارضایتی روستاییان نیز به گوش رسید. درخصوص طبقه متوسط شهری هم می‌توان گفت که این قشر در واقع قربانیان هدفمندی یارانه‌ها هستند چرا که به‌دلیل کم تعداد بودن جمعیت خانوارها یارانه چندانی دریافت نمی‌کنند و از سوی دیگر چون همانند روستاییان برای تأمین کالاهای اساسی خود، خودکفا نیستند و علاوه بر این مواجه با چند برابر شدن هزینه آب و برق و گاز و حمل و نقل درون شهری شده‌اند فشار زیادی را در اثر اجرای نادرست هدفمند کردن یارانه‌ها تحمل می‌کنند.

تأثیر اجرای قانون هدفمند‌سازی بر کاهش یا افزایش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های چه بوده است؟

به‌دلیل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با شیب تند که هیچگاه مدنظر مجلس نبود فشار زیادی بر اقشار مختلف تحمیل شده که بدون شک ناهنجاری های روزافزون اجتماعی نیز بی‌تاثیر از آن نبوده است. این در حالی است که درصورت توجه دولت به نظرات کارشناسان و نیز قانون مجلس می‌توانست امکان توزیع خوب و مناسب ثروت فراهم شود و از وقوع پی‌آمدهای منفی این‌چنینی نیز جلوگیری شود.

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:39  توسط مصطفی جوان  | 

هدفمندسازی یارانه‌ها از نگاه نمایندگان

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛هدفمندسازی یارانه‌ها، یک ساله شد. هرچند هدفمند شدن یارانه‌ها، بخشی از جراحی بزرگی است که اقتصاد ایران به آن نیاز داشت و البته دیر هم شده بود. حذف یارانه سوخت و نان، مهم‌ترین بخش از جراحی بزرگ است.یک سال پیش، محمود احمدی‌نژاد در یک برنامه تلویزیونی خبر از حذف یارانه نان و حامل‌های انرژی داد و گفت به هر ایرانی حدود ۴۵ هزار تومان تعلق می‌گیرد. در عوض یارانه بنزین، گازوئیل، نان، آب، برق و گاز حذف می‌شود. پیش از اجرای قانون هدفمندشدن یارانه‌ها، پیش‌بینی می‌شد تورم به شدت افزایش یابد و اکنون تورم ۲۰ درصد اعلام شده است که کارشناسان اقتصادی آن را ناشی از حذف یارانه‌ها می‌دانند. از سوی دیگر،قرار بود دولت ۳۰ درصد از درآمد حذف یارانه‌ها را به تولید اختصاص دهد،اما عملا این اتفاق نیفتاده است. ضمن این‌که زمزمه‌هایی از کمبود بودجه برای یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی هم به گوش می‌رسد. ضمن این‌که گفته می‌شود رقمی که مردم باید از هدفمندشدن یارانه‌ها بگیرند، نیمی از این مبلغ است. یارانه‌ای که در چند مورد حتی رئیس‌جمهور خبر از افزایش آن تا ۲ برابر رقم فعلی داده است.به هر حال،هدفمندشدن یارانه،هرچند در اجرا باب طبع نماینده‌های مجلس و کارشناسان مستقل اقتصادی نبود، اما هرچه بود،راهی شروع شد که پایانش، حداقل بازگشت سوبسید نیست.
کد خبر: ۲۱۲۹۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ دي ۱۳۹۰ - ۱۴:۵۸
قرار بود دولت ۳۰ درصد از درآمد حذف یارانه‌ها را به تولید اختصاص دهد، اما عملا این اتفاق نیفتاد.ضمن این‌که زمزمه‌هایی از کمبود بودجه برای یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی هم به گوش می‌رسد.این در حالی است که گفته می‌شود رقمی که مردم باید از هدفمندشدن یارانه‌ها بگیرند، نیمی از این مبلغ است.

هدفمندسازی یارانه‌ها، یک ساله شد. هرچند هدفمند شدن یارانه‌ها، بخشی از جراحی بزرگی است که اقتصاد ایران به آن نیاز داشت و البته دیر هم شده بود. حذف یارانه سوخت و نان، مهم‌ترین بخش از جراحی بزرگ است.یک سال پیش، محمود احمدی‌نژاد در یک برنامه تلویزیونی خبر از حذف یارانه نان و حامل‌های انرژی داد و گفت به هر ایرانی حدود ۴۵ هزار تومان تعلق می‌گیرد. در عوض یارانه بنزین، گازوئیل، نان، آب، برق و گاز حذف می‌شود. پیش از اجرای قانون هدفمندشدن یارانه‌ها، پیش‌بینی می‌شد تورم به شدت افزایش یابد و اکنون  تورم ۲۰ درصد اعلام شده است که کارشناسان اقتصادی آن را ناشی از حذف یارانه‌ها می‌دانند. از سوی دیگر،قرار بود دولت ۳۰ درصد از درآمد حذف یارانه‌ها را به تولید اختصاص دهد،اما عملا این اتفاق نیفتاده است. ضمن این‌که زمزمه‌هایی از کمبود بودجه برای یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی هم به گوش می‌رسد. ضمن این‌که گفته می‌شود رقمی که مردم باید از هدفمندشدن یارانه‌ها بگیرند، نیمی از این مبلغ است. یارانه‌ای که در چند مورد حتی رئیس‌جمهور خبر از افزایش آن تا ۲ برابر رقم فعلی داده است.به هر حال،هدفمندشدن یارانه،هرچند در اجرا باب طبع نماینده‌های مجلس و کارشناسان مستقل اقتصادی نبود، اما هرچه بود،راهی شروع شد که پایانش، حداقل بازگشت سوبسید نیست.

اکنون نظر تعدادی از مصوب کنندگان این قانون یعنی نمایندگان مجلس درباره اجرای قانون مصوب خود را جویا شده ایم که درپی می اید.

بهمن محمدی:

در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها،از کشاورزان حمایت نشد

کشاورزی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی ایران بود که هدفمندی یارانه‌ها می‌توانست بهترین سود را برایش به همراه داشته باشد.اما عملا این اتفاق نیفتاد و سهمی از ۳۰ درصد درآمد یارانه‌ها نداشت.

بهمن محمدی،عضو کمیسیون کشاوزی مجلس به تابناک گفت: هدفمندی یارانه ها قانونی بود که سال‌های سال همه دولت‌ها پی اجرای آن بودند، اما شرایط فراهم نبود و یا اراده‌ای برای اجرایش نبود. پیش‌بینی می‌شد که اجرای این قانون ۶۰-۷۰ درصد تورم داشته باشد، خوشبختانه این اتفاق نیفتاد، اما در بخش کشاورزی توقعات براورده نشد. در قانون پیش‌بینی شده بود ۳۰ درصد از درآمد هدفمندی یارانه‌ها به تولید اختصاص یابد. ما انتظار داشتیم ۱۰ تا۱۵ درصد به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کند، اما چنین چیزی مشاهده نمی‌کنیم.

وی درباره پیش بینی سهم کشاورزان از یارانه ها گفت: وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد همه چیز مهیا شده تا فشار زیادی به کشاورزان تحمیل نشود.، اما این اتفاق نیفتاد. غیراز بخشی که برای سوخت به مرغداری‌ها داده شد و البته تاثیرات چندان مثبتی هم نداشت.، اتفاق دیگری نیفتاد. هرچند که تعرفه استفاده از برق موتورهای آب در استفاده غیراز زمان پیک مصرف، قیمت خوبی بود و اگر کشاورزان پیک مصرف را رعایت می‌کردند، هزینه‌هایشان به‌شدت کم می‌شد، اما به‌دلیل خشکسالی هیچ کشاورزی نتوانست پیک را رعایت کند. به همین دلیل اگر ۱۰-۱۵ درصد درآمد یارانه‌ها تزریق می‌شد، کشاورزان می‌توانستند روی پای خودشان بایستند و با تولیدات خارجی رقابت کنند.

محمدی درباره تاثیر هدفمندی یارانه‌ها بر تولیدات کشاورزی گفت:  با وجود همه فشارهایی که به کشاورزان وارد شد، تولید در بخش کشاورزی کاهش پیدا نکرده،منتها به کشاورز فشار می‌آید. واردات بی‌رویه اشکالات دیگری دارد. البته به وزارت جهاد کشاورزی اختیار داده شد تا با تمهیداتی مثل تعرفه‌گذاری مانع از واردات بی‌رویه شود. با این حال آمار نشان می‌دهد در مجموع تولیدات کشاورزی کاهش نداشته است. اما اگر سال آینده از کشاورزان حمایت نشود، فشارهای مالی، تاثیرات بدی برای آنها دارد. وی افزود: در بودجه سال گذشته حتی اختصاص ۲۰ درصد درآمد هدفمندی هم آمده بود، اما این اتفاق نیفتاد. ما امیدواریم در بودجه ۹۱ این ۳۰ درصد را ببینند. البته اگر بودجه زود بیاید.

حیدرپور:

شیب هدفمندی یارانه‌ها تند بود

هدفمندشدن یارانه‌ها در شرایط تحریمی به هر حال جسارت می‌خواست. این درحالی است که مجلس انتظار نداشته است با این سرعت یارانه‌ها حذف شوند.

عوض حیدرپور شهرضایی،نماینده مردم شهرضا در مجلس معتقد است اگر دولت هدفمندی یارانه‌ها را با توجه به مصوبه مجلس اجرا می‌کرد، اثرات تورمی آن به این اندازه نبود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تابناک گفت:هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از آرزوهای دیرینه در نظام جمهوری اسلامی ایران بود. مجلس هشتم آن را تصویب کرد و قانون خوبی هم بود که زمانبندی پنج ساله داشت تا جلوی شیب تورم را بگیرد. درواقع تورم در قانون شیب نرمی داشت. ضمن این‌که ۵۰ درصد سهم دولت قرار بود به تولید برسد، اما در اجرا به مشکل خورد؛ دولت شیب تندی را گرفت و ۴۰ درصد راه را در یک سال رفت و همین باعث تورم ۲۰ درصدی شد.

وی افزود:این همراه شد با فشار تحریمی بیشتر بر ایران و تحریم توانست خودش را نشان دهد. دولت اگر مصوبه قانونی را اجرا می‌کرد، هدفمندی یارانه‌ها بدون هیچ فشاری به مردم جواب می‌داد. البته مردم هم در این راه خوب با دولت همراهی کردند. اما اگر دولت قانون مجلس را رعایت می‌کرد، شیب تندی به‌وجود نمی‌آمد. به هرحال باید خسته نباشید بگوییم به دولت و تشکر از ملت داشته باشیم.

حیدرپور درباره چگونگی تشکر از مردم گفت: دولت باید برای تشکر از ملت افزایشی در قیمت‌ها نداشته باشد. یعنی شیب اجرای قانون را افزایش ندهد. سال آینده هم اگر افزایش قیمت نداشته باشیم با همین مبلغ یارانه‌ها می‌توان قانون را اجرا کرد.

وی درباره کمبود بودجه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: دولت باید قانونی که مجلس تصویب کرد را عملیاتی می‌کرد. درواقع اگر قانون را اجرا می‌کرد، می‌شد بدون مشکل یارانه نقدی پرداخت کنیم و بدون این‌که به مردم فشار بیاید. این قانون پیش می‌رفت و کمبودبودجه به‌وجود نمی‌آمد.

حسنی‌بافرانی:

اگر ۱۰ درصد سهم سلامت پرداخت می‌شد، اتفاقات خوبی می‌افتاد

هدفمندسازی یارانه‌ها و سلامت، شده‌اند عین کارد و پنیر؛ فشاری که به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، داروسازی‌ها و تولیدات لوازم پزشکی وارد می‌شود، موجب افزایش هزینه‌های سلامت و درمانی شده است. وزارت بهداشت بارها از فشاری که به مراکز درمانی وارد شده است، گله کرده و خواسته تا دولت کمکی برای ورشکست نشدن بیمارستان‌ها داشته باشد.

حسین حسنی‌بافرانی،نماینده نائین در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت:هدفمندی یارانه‌ها، تاثیرات زیادی بر سلامت داشت، اما چیزی به وزارت بهداشت و مراکز درمانی تعلق نگرفت تا بتوانند از پس هزینه‌ها بر بیایند.

وی افزود:درمجموع طرح هدفمند کردن،قدرت خرید مردم را افزایش داده و دربحث انرژی هم دولت به اهداف کاهش مصرف سوخت رسید،اما در بخش سلامت،شرایط خوب نبود.هرچند امسال بحث یک و نیم دلار از هر بشکه نفت (درمجموع ۳ هزار ملیارد تومان) را داشتیم و تصویب هم شد، اما کلا ۳۰۰-۴۰۰ میلیون دلار آن تاکنون محقق شده است.

وی ادامه داد: غیراز اینها طبیعتا طلب‌هایی که وزارت بهداشت از بیمه‌ها دارد و چالش بین بیمه تامین اجتماعی و چالش‌های این چنینی باعث شده سلامت در مجموع وضعیت جالبی نداشته باشد. ضمن این‌که وزارت بهداشت پرداخت بدهی‌هایش را به این ۳ هزار میلیارد تومان محول کرده است.

حسنی بافرانی گفت:درحوزه سلامت مصوبه خوبی داشتیم که می‌توانست تاثیرات خوبی بر سلامت داشته باشد. قرار بود ۱۰ درصد درآمد ناشی از درآمد هدفمند کردن یارانه ها به سلامت برسد. این ۱۰ درصد چیزی در حدود ۶ هزار میلیارد تومان می‌شد که اگر تحقق پیدا می‌کرد در شاخصه‌های سلامت بسیار تاثیر داشت در خدمات بیمارستان‌ها بسیار تاثیر داشت. اما این اتفاق نیفتاد.

وی گفت:اینکه ۵۰ درصد یارانه‌ها بازتوزیع شده است، خوب است. اما از طرفی برای مراکز ارائه‌دهنده خدمات بار مضاعف قیمت حامل‌های انرژی ایجاد کرده و طبیعتا در کیفیت خدمات تاثیر می‌گذارد. در یک سال گذشته بیمارستان‌ها با چالش‌های گاز و برق و آب مواجه شدند. اگر درآمدهای این چنینی مثل ۳ میلیارد دلار نباشد آخر سال نظام سلامت به مشکلات جدی بر می‌خورد.

+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:37  توسط مصطفی جوان  | 

نقاط قوت و ضعف مجلس هشتم

کد خبر: ۲۱۲۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۲ دي ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۹
حجت الاسلام حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به اعتدال ،  گفت: از عملکرد مجلس هشتم راضی هستم  و عملکرد این مجلس در مقابل مجالس دیگر خوب است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکید دکتر لاریجانی به عنوان رییس و هییت رییسه مجلس روی تقویت جایگاه نمایندگی و حفظ شان و جایگاه مجلس از نقاط روشن و مثبت در عملکرد مجلس هشتم بوده است.

نماینده مردم نیشابور افزود: البته مجلس هشتم هم نقاط قوت داشته ، هم ضعف ؛ از جمله  نقاط قوت می توان از مواضع بین المللی و هسته ای ، مقابله با آمریکا و برخورد های خصمانه ی انگلیس، بحث پروتکل الحاقی ، حقوق بشر و حمایت از جنبش بیداری اسلامی نام برد.

وی گفت: از سویی برخی اوقات به دلیل مشکلات آیین نامه و شرایط ، برخی اعلام وصول ها و رسیدگی به برخی طرح ها و لوایح کند صورت گرفت یا برخی از مصوبات مجلس شاید اگر با کار کارشناسی بیشتری انجام می شد، عوارض کمتری را شاهد بودیم .

سبحانی نیا به طرح سوال از رییس جمهور نیز اشاره کرد و گفت: هییت رییسه در رابطه با تمام موارد و لوایح بی طرف است ، درباره سوال از رییس جمهور هم همین طور بود ؛ وقتی نماینده ای امضا می کند ، می تواند امضایش را پس بگیرد و این مشکل آیین نامه ای است ، نه مشکلی از سوی هییت رییسه در روند اجرای این طرح؛ و اکنون نیز که این طرح پس از رسیدن مجدد به حد نصاب ، طبق آیین نامه به کمیسیون ها ارجاع شده است.

وی در خاتمه گفت: در کل مجلس هشتم مجلسی خوب و ولایت مدار بود و در حمایت از مطالبات عمومی مردم دفاع کرده و سعی کرده تا در حد توان قوانین مناسبی را در زمینه های اشتغال ، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و... تصویب کند ، اما بهتر از این هم می توانست عمل کند .
+ نوشته شده در  شنبه سوم دی 1390ساعت 9:36  توسط مصطفی جوان  |